انیمه گینتاما: پایان The Final

2021-11-30T09:03:00Z موضوع انیمه مانگا لایو اکشن زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

انیمه گینتاما: پایان The Final

انیمه گینتاما: پایان

داستان انیمه Gintama: The Final

Gintoki (گینتوکی)، Kagura (کاگورا)، Shinpachi (شینپاچی) و دیگران خودشان را برای آخرین نبرد با Utsuro (اوتسورو) آماده می‌کنند. Gintoki (گینتوکی) در این نبرد باید استاد قبلی‌اش، همکار سابقش و شاگرد Takasugi (تاکاسوگی) را شکست دهد. از همه مهم‌تر باید با گذشته‌اش روبه‌رو شود. همانطور که در داستان این انیمه آمده و برای پایان‌بندی‌اش مطرح شده، نبرد این مبارزان به داستان پایانی می‌دهد.

انیمه Gintama: The Final (گینتاما:پایان) را Chizuru Miyawaki (چیزورو میاواکی)، کارگردانی و Bandai Namco Picture تهیه‌کنندگی‌اش را برعهده گرفتند. این انیمه اقتباسی است از مانگای گینتاما که Hideaki Sorachi (هیدیکی سورایچی) آن را Weekly Shonen Jump منتشر می‌کرده.

بررسی انیمه گینتاما: پایان

آیا تا به حال نسخه‌های مختلفی را از اسنادتان ذخیره کرده‌اید؟ برای این‌کار فایل‌ها را شماره‌بندی می‌کردید و عنوان فایل‌ها را طوری قرار می‌دادید که به هم نخورند؛ Outlinev1 و Outline2 وOutlinev 2.5. اما اگر همین‌طوری پیش می‌رفتید، فضای اسنادتان شلوغ می‌شد و برای پیدا کردن سندی که می‌خواستید، سردرگم می‌شدید. اصلا همین‌جا بود که به خودتان می‌گفتید:«صبر کنم ببینم، من اسنادم را تا ورژن 6 ذخیره کردم، پس نسخه بعدی را باید با عنوان ورژن 7 ذخیره کنم، یا نه، اسنادم را تا ورژن 7 ذخیره کردم و الان سند جدیدم را باید با عنوان ورژن 8 ذخیره کنم؟»

با وجود این باید از اول عناوین فایل‌ها را می‌گذاشتید. این‌جاست که فرضا روی اولین فایل عنوان OutlineNEWv1.0 می‌گذارید و همین‌طور تا ورژن دوم و سوم و چهارم و پنجم پیش می‌روید. تا جایی می‌رسید که اشک‌تان در می‌آید و به خودتان می‌گوید:«کافی است.» و با گذاشتن عنوان OutlineFINAL پرونده نسخه‌های اسنادتان را می‌بندید.

اوه، اشتباه کردید؟ حتما می‌خواهید عنوان فایل OutlineFINAL، را به OutlineFINAL2.0 ویرایش کنید.

حتما به خودتان می‌گویید که این دیگر آخرین ویرایش است. اصلا دیگر لازم نیست اشتباه تایپی را اصلاح یا بازنویسی کنید. منتها کار که هیچ‌وقت تمامی ندارد، بلکه فقط منتشر می‌شود؛ ورژن به ورژن.

Hideaki Sorachi (هیدیکی سوراشی) هم با این روند کاری آشناست. همه کارکنان که روی انیمه گینتاما کار می‌کنند، از ورژن فرنچایز Gintama: The Final می‌رسند به ورژن GintamaFINALv3.5. انگار این انیمه پایان‌های متعددی دارد. از همین‌جا مشخص می‌شود که چقدر برای پایان‌های این انیمه، بازنویسی‌ها و تغییرات خسته‌کننده‌ای انجام شده. انگار نسخه اصلی برای پایان انیمه برای مدت‌ها بارها و بارها تکرار و ویرایش شده تا سرآخر نسخه اصلی که باید سر آن بحث می‌کردند یا چه قسمت‌هایی از انیمه را جزء پایان‌بندی انیمه قرار بدهند که همه چیز درست از آب دربیاید، را به خاطر نمی‌آورند. انگار این انیمه چند پایان دارد.

با همه این اوصاف، چیزی که انیمه Gintama: The Final را به شدت جذاب کرده، همین آشوب‌هایی است که در خودش جاری و ساری است. اما از این هم نگذریم که پایان انیمه آن‌قدر ایراد دارد که به جای انسجام دادن به ظاهر داستان، بیشتر زمانش را صرف کنایه زدن به خودش صرف می‌کند. البته که این در نهایت به نفع انیمه خواهد بود.

انیمه گینتاما با صحنه‌های کمدی، اکشن و درس‌های از زدگی خالصانه، کم از مانگا یا انیمه ندارد. گینتاما با ترکیب شوخی‌هایی که با خودش می‌کند و شخصیت‌های کمدی‌محورش، لحظه‌های اکشن نفس‌گیر و احساسی ایجاد می‌کند. گاهی اوقات هم فکر می‌کنم این انیمه مانند انیمه Futurama (فیوچراما) است و خودم را بیش از 18 دقیقه در فضای بازیگوشی مزحک آن می‌بینیم که ناگهان چشمانم پر از اشک می‌شود. توانایی مدیریت این حالت‌های ظاهرا ضدونقیض جدی و احمقانه که در انیمه Gintama می‌تواند افراطی هم باشد، باعث منحصربه‌فرد شدن بافت این انیمه شده است.

این منحصربه‌فرد بودن می‌تواند چالش‌هایی به وجود بیاورد که برای پایان انیمه مناسب است. حالا برای انیمه‌ای که احتمالا یک چیز را بارها و بارها نشان می‌دهد و حتی ممکن است کل یک قسمت را به حمام مردانه اختصاص بدهد، چگونه می‌شود یک پایان مناسب خلق کرد؟ این انیمه اگر از تمام بخش‌های متنوعش استفاده کند، حتما سودش را می‌برد. اصلا شاید آن بخش‌هایی که به میل مخاطب هم نیست، از همان قسمت‌های بوده که به لحن دیگری تکیه می‌کرده. من خودم که برای دیدن مبارزات ملودارم طولانی فصل آخر کلی خسته شدم. جواب دادن به این سوال آن‌قدرها هم راحت و واضح نیست. جواب دادن به این سوال مانند آب خوردن نیست. یا جواب دادن به این سوال به این راحتی نیست که انگار دل‌تان دسر بخواهد و جوابش به سادگی این باشد که بروید از شیرینی‌پزی دسرتان را بخرید.

بد برداشت نکنید. یک راه‌حل مشخص برای داستان انیمه وجود دارد. تمام شخصیت‌های جانبی و فرعی کم‌کم به نقطه اوج‌شان می‌رسند و بسیاری از آن‌ها هم نهایت نقش‌آفرینی‌شان را می‌بینند. نبرد بین گینتوکی و اوتوسورو که لذت‌بخش است. اجازه دهید بدون اینکه داستان را اسپویل کنم، ساده بگویم که کل تیم همه تلاشش را می‌کند تا بهترین خودش باشد و در این بهترین بودن هم موفق است. این درگیری عاشقانه و عمیق یکی از برجسته‌ترین دوئل‌ها انیمه است. این دقیقا همان چیزی است که در پایان انیمه می‌خواهیم ببنیم.

با این‌حال، این صحنه‌های اکشن تنها یکی و احتمالا قسمت کوچکی از بخش‌های انیمه Gintama: The Final است. بیشتر انیمه فضای کمدی دارد که انتظارش را هم داریم، در 10 دقیقه اول لُب داستان را باز می‌کند. منتها به عنوان نقیضه مانگای Dragon Ball (توپ اژدها) تقریبا خوب از آب درآمده. یعنی طراحی شخصیت‌ها و همه چیزش خوب است. از جهتی این انیمه آنقدر روی شکستن دیوار چهارم متمرکز شده که جوک‌های عجیب‌وغریب سطحی و معمولی و عمیق و پرمغزی می‌گوید که فهمیدنش دشوار است. سپس شخصیت‌ها سر این با یکدیگر مبارزه می‌کنند که خلاصه کردن داستان چقدر می‌تواند بد باشد.

پس.

می‌دانید.

گینتامای استانداردشده.

این همان چیزی است که انیمه گینتاما: پایان را تاثیرگذار می‌کند. مانند سریال‌ها، این انیمه هیچ ایده‌ای ندارد که چگونه می‌خواهد هر چیزی را به بهترین شکل ممکن به پایان برساند. منتها به جای اینکه به یک پایان خوب فکر کند، از سروکله زدن با پایان هر چیزی لذت می‌برد. حالا ما باید روی چه چیزی متمرکز شویم؟ چرا تنها به یک داستان انیمه بسنده کرده‌ایم و داستان‌های دیگرش را فراموش می‌کنیم؟ آیا به معماهای دیگری می‌رسیم؟ آیا نظریه‌های هواداران انیمه را باید بپذیریم؟ این سروکله زدن‌ها همان چیزی است که خالق انیمه زمان تمام کردن اثر محبوبش با آن دست‌وپنجه نرم می‌کرد و همان زمانی که شخصیت‌های انیمه همزمان درحال مبارزه هستند، تماشاگران دارن به آن‌ها می‌خندند.

گینتاما همیشه به عنوان انیمه‌ای شناخته می‌شده که به شدت خودآگاهانه بوده و بدون اینکه بدگمان باشد مدام بی‌احترامی‌هایی می‌کرده. انیمه Gintama: The Final ادامه هویت اصلی‌اش از خندیدن، گریه کردن گرفته تا سقوط کردن و تشویق کردن است که تا آخرهای مسیر ادامه‌دار بوده. منتها زمانی که تیم Odd Jobs کارش تمام می‌شود، هنوز که هنوز بود برای سوالات پاسخی پیدا نشد و همین‌طور سوال پشت سوال است که روی هم می‌لولند. سکانس صحنه پایانی انیمه هم به احتمال زیاد به هیدیکی سورایچی اشاره می‌کند که اثر خودش او را نکوهش می‌کند و سرش فریاد می‌کشد. همیشه اینگونه تمام می‌شود. حالا نمی‌توانم از این خوشحال باشم که ببینم بالاخره انیمه Gintama به پایان رسیده یا از این ناراحت باشم که دیگر نمی‌بینمش.

نمره انیمه Gintama: The Final

  • نمره کلی: A
  • نمره کلی: A
  • نمره داستان: B-
  • نمره انیمه: B-
  • نمره موسیقی: A

ویژگی‌های مثبت:

به بهترین شکل به مانگای گیناما وفادار بود

ویژگی‌های منفی:

دیدگاه داستان‌سرایی آشفته متداول و تناقضات انیمه

مطالب مشابه

چگونه یک اوتاکو شویم؟
چگونه یک اوتاکو شویم؟
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
راز های پنهان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)
راز های پنهان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
3 انیمه و مانگای مناسب دوستداران انیمه بلیچ
3 انیمه و مانگای مناسب دوستداران انیمه بلیچ
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 2 دقیقه
تفاوت مانگا، مانهوا و مانها
تفاوت مانگا، مانهوا و مانها
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 2 دقیقه