چگونه یک اوتاکو شویم؟

2021-11-14T15:28:00Z موضوع انیمه مانگا لایو اکشن زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه یک اوتاکو شویم؟

چگونه یک اوتاکو شویم؟

می‌خوای اوتاکو بشی؟ نمی دونی باید از کجا شروع کنی؟ خوب، اول باید ببینی که اصلا انیمه، دوست داری یا نه! نمی‌دونی انیمه چیه؟ ای بابا، پس کی گفته بیای توی دنیای اوتاکوها؟ شوخی کردم، حالا ناراحت نشو! من خودم هم اولین بار از طریق دوستم با حال و هوای یک اوتاکو آشنا شدم. خودم برات اینجا خیلی مختصر و مفید، همه مراحلِ اوتاکو شدن رو می‌گم. ولی قبل از اون، یک پیشنهاد دوستانه برات دارم: همیشه سعی کن تجربه‌های جدید و روزِ دنیا رو درک کنی و یک سِری اطلاعات راجع بهشون داشته باشی، اما خیلی لازم نیست که اونقدر توی اونها غرق بشی، که اون تجربه های جدید، تو رو به اندازه‌ای از خودت دور کنه که به موجودی مسخ شده تبدیل بشی؛ جوری که انگار دیگه خودت نباشی و تغییر پیدا کنی به موجودی بی اختیار که دائما در حال تاثیرپذیری و تقلید از دیگرانه!

اوتاکو بودن، به شیوه‌ای جدید در زندگی نوجوانانِ امروز، تبدیل شده است

اوتاکو، یعنی چی؟

اما اوتاکو چیه؟ اوتاکو، واژه‌ای ژاپنیه، به معنای شخصی که دیوانه‌وار و افراطی، علاقمند به چیزی است. مثلا شما حتما کسی را در اطراف خود دیده‌اید که به طور افراطی به یک بازیکن یا تیم فوتبال علاقمند است و عکس های او را بر همهُ دیوارهای اتاقش نصب کرده است. او در لیوانی که تصویر بازیکنِ محبوبش روی آن نقش بسته است، چای می‌نوشد و همه جا از او صحبت می کند. چنین شخصی را می‌توان یک اوتاکو از لحاظ مفهوم اصلی کلمه دانست.

اما اوتاکوی اصلی و امروزی، از علاقمندی به انیمه‌ و مانگا، ناشی می‌شود. انیمه، به انیمیشن‌های ژاپنی گفته می‌شود که شخصیت‌های آن، دارای ویژگی‌های متفاوتی هستند؛ داشتنِ چشمانی درشت و خصوصیات ظاهری خاص و عروسکی، نمایش دادن احساسات در قالبِ روش‌هایی تاثیرگزار، استفاده از رنگ‌پردازی‌های هیجان‌انگیز و بروز تخیلاتی پّرشور، همه از خصوصیات این انیمه‌ها هستند. در کنار این، مانگا نیز به داستان‌های مصور ژاپنی، گفته می‌شود. این داستان‌ها به صورت تصاویری سیاه و سفید طراحی می‌شوند که بروزِ احساسات در کاراکتر‌های آن، چیزی شبیه ایموجی‌های فضای مجازی است.

دنیای اوتاکو‌ها، دنیایی سرشار از انیمه و مانگا است

مراحل تبدیل به یک اوتاکوی واقعی

حالا که فهمیدی، عشق به تماشای انیمه و مانگا، اولین قدم برای اوتاکو بودنه، بهتره مراحل بعد رو هم دنبال کنی تا تبدیل به یک اوتاکوی واقعی بشی؛ اوتاکوها، حداقل چندین ساعت در روز را به تماشای انیمه یا خواندن مانگا مشغول هستند. آنها ، عاشق زبان ژاپنی هستند و سعی می‌کنند کلمات اصلی ژاپنی رو یاد بگیرند و از عبارات ژاپنی در روی وسایل شخصیِ خودشون استفاده کنند. یک اوتاکوی تمام عیار، انیمه رو با زبان اصلی ژاپنی میبینه و از زیرنویس استفاده نمی کنه. آنها در دیدنِ تعداد بالای انیمه‌ها با هم رقابت دارند. گوشی تلفن همراه آنها، پُر از شخصیت‌های مختلفِ انیمه‌هاست. رویِ تی‌شرت، ماگ، دفتر و وسایلشون، همیشه میشه عکس انیمه‌ها رو دید. دائما در حال اضافه کردنِ اطلاعاتشون در مورد انیمه و مانگا هستند و دوستان نزدیک زیادی از بینِ‌ اوتاکوها دارند. یک اوتاکو، از همه اصطلاحاتِ دنیای انیمه‌ها اطلاع داشته و از آنها استفاده می‌کند.

یک اوتاکوی افراطی، فردی منزوی و دور از روابط جمعی است

حواسِت باشه که یک اوتاکوی افراطی نشی!

حالا باز هم می‌خوای یک اوتاکو بشی؟ حتما تا حالا هم فهمیدی که اوتاکو شدن، یک شیوه تبلیغاته که باعث میشه فرهنگ و زبان ژاپنی در دنیا، رشد پیدا کنه. حالا که این موضوع رو فهمیدی، برمی گریدم به نکته‌ای که در ابتدا راجع بهش صحبت کردیم؛ این خیلی خوبه که تجربیات جدید رو امتحان کنیم و اطلاعاتمون رو در مورد ایده‌های جدید، اضافه کنیم. خوبه که انیمه ببینیم یا مانگا بخونیم و از دنیای تولیدات جدید با خبر بشیم؛ اما زیاد جالب نیست که به موجودی مسخ شده تبدیل بشیم و یک فرهنگ بیگانه رو جایگزین همه داشته‌های خودمون کنیم. البته که همه در انتخاب آزادند، اما ما به عنوان یک انسانِ، برتر از از آن هستیم که به عنوان یک ابزار به ما نگریسته شود؛ ابزاری که بتوان آن را به هر شکلی تغییر داد. بنابراین بهتر است که اوتاکو را بشناسیم ولی اوتاکو شدنِ افراطی را به خودِ ژاپنی‌ها بسپاریم.

مطالب مشابه

راز های پنهان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)
راز های پنهان انیمه شهر اشباح (Spirited Away)
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
3 انیمه و مانگای مناسب دوستداران انیمه بلیچ
3 انیمه و مانگای مناسب دوستداران انیمه بلیچ
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 2 دقیقه
تفاوت مانگا، مانهوا و مانها
تفاوت مانگا، مانهوا و مانها
Alternate Text ReZero
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 2 دقیقه
بهترین انیمه های ورزشی (بخش آخر)
بهترین انیمه های ورزشی (بخش آخر)
Alternate Text Nazila77
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه