بررسی هدفون Audio-Technica ATH-M50x

2022-02-11T10:02:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

بررسی هدفون Audio-Technica ATH-M50x

بررسی هدفون Audio-Technica ATH-M50x

شرکت ژاپنی آدیو تکنیکا را به‌عنوان یکی از نام‌های بزرگ در حوزه‌ی محصولات صوتی می‌شناسیم که به‌خصوص در بازار هدفون‌ها دستی بر آتش دارد.

بین تمام هدفون‌هایی که آدیو تکنیکا طی سال‌های اخیر تولید کرده است، هدفون روی گوشی ATH-M50x، یکی از محبوب‌ترین محصولات شرکت ژاپنی به‌شمار می‌آید که به گفته‌ی آن‌ها می‌تواند چک لیست کاربران مختلف از مهندسان صدا تا عاشقان موسیقی و دی‌جی‌ها را تیک بزند.هدفون ATH-M50x از سال ۲۰۱۴ وارد بازار شد تا جایگزین هدفون ATH-M50 شود. با وجود شباهت اساسی هر دو مدل با یکدیگر، M50x در برخی جزئیات تغییراتی را به خود دیده است تا خود را برای سال‌ها همچنان در صدر لیست بهترین‌ها نگاه دارد. همین دلایل کافی هستند تا برای بررسی به سراغ هدفون ATH-M50x برویم و ببینیم آدیو تکنیکا برای کاربران چه امکاناتی را تدارک دیده است.

در حالتی که ارتفاع هدبند روی پایین‌ترین حالت ممکن تنظیم شده باشد، با ابعاد ۹ × ۱۷٫۵ × ۱۳ سانتی‌متر، ATH-M50x را باید یک هدفون رو گوشی بزرگ به حساب بیاوریم.وزن هدفون ATH-M50x آدیو تکنیکا، ۲۸۵ گرم است که باعث می‌شود جزو هدفون‌های نسبتاً سنگین طبقه‌بندی شود؛ البته همچنان ۱۰۰ گرم از اپل ایرپاد مکس سبک‌تر است.

هدفون ATH-M50x آدیو تکنیکا از نوع پشت‌بسته (Closed-Back) است. تفاوت این مدل با مدل‌های پشت‌باز (Open-Back) به توانایی بیشتر در کنسل کردن نویز به صورت غیر فعال (Passive) باز می‌گردد. در واقع وجود پوشش در قسمت پشت گوشی، باعث می‌شود که مقدار نویزی که به درون گوشی‌ها راه پیدا می‌کند کمتر شود. از نظر فنی، هدفون‌های پشت‌بسته می‌توانند نویز محیط را تا حدود ۱۰ دسی‌بل کاهش دهند؛ بعلاوه با زیاد کردن صدای موسیقی، اثر نویز بازهم کمتر شده تا تجربه‌ی بهتری از گوش دادن به موسیقی برای کاربر فراهم شود. هدفون‌های پشت‌بسته عموماً ارزان‌تر و متداول‌تر از هدفون‌های پشت‌باز هستند.

برای تولید صداها، هدفون آدیو تکنیکا از درایورهای نسبتاً بزرگ ۴۵ میلی‌متری استفاده می‌کند که می‌توانند محدوده‌ی پاسخ فرکانسی ۱۵ هرتز تا ۲۸ کیلوهرتز را پوشش دهند. امپدانس هدفون نیز ۳۸ اهم است تا برای کاربرد با دستگاه‌های مختلف قابل حمل یا تجهیزات استودیویی مناسب باشد. پارامتر حساسیت یا همان Sensivity، بلندی صدای هدفون را مشخص می‌کند و مقدار استاندارد برای آن بین ۸۰ تا ۱۲۵ دسی‌بل تعریف می‌شود. حساسیت هدفون آدیو تکنیکا ۹۹ دسی‌بل است؛ بنابراین ATH-M50x بلندی صدای مناسبی را ارائه کند.

از نظر عملکرد در فرکانس‌های پایین، علاوه‌بر قدرت قابل توجه صداها، بیس‌ها با کوبندگی قابل‌توجهی دارند، حضور پررنگ ساب‌بیس به خوبی احساس و میدبیس هم با کوبندگی مناسبی ارائه می‌شود. برای اطمینان بیشتر، از آهنگ Love will find a way اثر Jeff Cascaro استفاده کردیم که می‌توان با توجه به صدای درامز در آن، به عملکرد هدفون در بازه‌ی فرکانسی ۱۰۰ تا ۳۰۰ هرتز پی برد. در این مورد هم هدفون آدیو تکنیکا عملکرد مناسبی ارائه کرد تا خیالمان را تا حد زیادی از پوشش فرکانس‌های بم راحت کند.

از نظر کیفیت و قدرت صدا و همین‌طور پوشش‌دهی فرکانس‌های مختلف، هدفون آدیو تکنیکا عملکرد بسیار خوبی را ارائه می‌کند و می‌تواند طرفداران اکثر سبک‌های موسیقی را راضی نگاه دارد. با بیس‌های قدرتمند و کوبنده، پوشش‌دهی فوق‌العاده‌ی فرکانس‌های پایین و شفافیت در فرکانس‌های میانی و بالا، می‌توانید اطمینان داشته باشید که تجربه‌ی لذت‌بخشی از گوش دادن با هدفون ATH-M50x خواهید داشت.

نکات مثبت

 • طراحی زیبا و بدنه‌ی باکیفیت
 • راحت بودن گوشی‌ها و هدبند
 • عملکرد مناسب در حذف نویز محیط به صورت غیرفعال
 • کابل جدا شدنی
 • عملکرد بسیار خوب در تولید تمام فرکانس‌ها به‌ویژه فرکانس‌های پایینی
 • بیس‌های قدرتمند و کوبنده
 • تفکیک مناسب صداها در بازه‌های مختلف فرکانسی

نکات منفی

 • نبود کلیدهای کنترلی
 • نبود میکروفون
 • وزن نسبتاً زیاد
 • اتصال با کابل‌های اختصاصی

مطالب مشابه

بهترین جایگزین های مایکروسافت آفیس
بهترین جایگزین های مایکروسافت آفیس
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 8 دقیقه
بهترین گوشی های گیمینگ ۲۰۲۲
بهترین گوشی های گیمینگ ۲۰۲۲
Alternate Text yasharteki
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
بررسی سرفیس پرو ۸ مایکروسافت
بررسی سرفیس پرو ۸ مایکروسافت
Alternate Text yasharteki
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
بررسی گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ
بررسی گلکسی واچ 4 کلاسیک سامسونگ
Alternate Text yasharteki
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه