چگونه آتش ناشی از آشپزی را خاموش کنیم؟

2022-07-15T10:12:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه آتش ناشی از آشپزی را خاموش کنیم؟

یکی از سخت ترین بخش های آشپزی، روبرو شدن با آتش ناشی از داغ شدن بیش از حد روغن است که به اصطلاح به آن Grease Fire می گویند. اما وقتی با این سوختگی در آشپزخانه روبرو می شویم چاره چیست؟ در این مطلب قصد داریم راه مواجهه مناسب با این پدیده را بیان کنیم.

از آب استفاده نکنید

یکی از مهم ترین موارد که باید به خاطر داشته باشید، استفاده نکردن از آب است. شاید عجیب به نظر برسد، اما آب این آتش را شدیدتر می کند و به قول معروف آب و روغن با یکدیگر سازگار نیستند؛ پس ریختن آب منجر به شدیدتر شدن شعله می شود. اگر تاکنون تجربه داشته اید که در یک ماهیتابه روغنی داغ آب بریزید، با پخش شدن و جلز و ولز کردن قطره های آب روبرو شده اید. حال همین سناریو را در حالی در نظر بگیرید که قطرات روغن در حال سوختگی هستد. پس به جای آب، از راه های زیر استفاده کنید:

  • منبع حرارت را خاموش کنید.
  • اکسیژن را از آتش دور کنید، با استفاده از یک ماهیتابه دیگر برای پوشاندن ماهیتابه در حال سوختن.
  • اگر نمی توانید پوششی به ماهیتابه اضافه کنید تا اکسیژن خفه شود، با استفاده از جوش شیرین یا نمک آتش را خاموش کنید.
  • اگر آتش بیش از حد برای جوش شیرین یا نمک بزرگ است، بهتر است از یک کپسول آتش نشانی استفاده کنید تا حریق مهار شود.
  • اگر فکر می کنید نمی توانید با کپسول آتش نشانی آتش را خاموش کنید یا کپسول ندارید، با آتش نشانی به شماره 125 تماس برقرار کنید.

آتش را خفه کنید

اگر شعله آتش چندان قوی نیست، یک پوشش مناسب می تواند برای خفه کردن آن کافی باشد. از یک دستمال خیس، یک درپوش یا پتوی مهار آتش در صورت موجود بودن استفاده کنید و منبع شعله را خفه کنید تا جایی که اکسیژن به صورت کامل از بین برود. این اولین و راحت ترین گزینه برای مهار شعله های کوچک است که بدون نیاز به کپسول آتش نشانی قابل خاموش شدن هستند.

از جوش شیرین یا نمک استفاده کنید

شعله های کوچک با استفاده از نمک یا جوش شیرین هم قابل خاموش کردن هستند، دو ماده اولیه ای که معمولا در هر خانه ای وجود دارد. درست است که این دو بهترین موارد نیستند، چون به مقدار زیادی از آن نیاز دارید و تنها برای شعله های کوچک قابل استفاده است، اما قابل دسترسی هستند و می توان به راحتی این روش را انجام داد. توجه کنید که از ماده اولیه درست استفاده کنید، چون موارد مشابه نظیر آرد، شکر، پودر بیسکوییت و... قابل احتراق هستند و آتش را شدیدتر می کنند. مواظب پودر سفیدی که استفاده می کنید باشید!

از یک کپسول آتش نشانی مناسب استفاده کنید

اگر آشپزخانه شما بزرگ است و با موارد بالا قابل کنترل نیست، باید از یک کپسول استفاده کنید. یک کپسول هالوژنه یا فوم آتش نشانی AFFF می توانند کاربردی باشند که هر دو توسط آتش نشان ها برای اطفای حریق استفاده می شوند. برای یک آشپزخانه معمولی چنین مواردی بیش از حد تلقی می شوند، اما برای آشپزخانه های بزرگ تر مثل آشپزخانه یک رستوران یا هتل این موارد کاربردی هستند. هرچند به مانند آب ممکن است این کپسول با فشار یک ماده دیگر مثل کپسول آتش نشانی شعله ور شود، پس مراقب باشید و از دستورالعمل های روی کپسول پیروی نمایید. این دستورالعمل ها شامل ایستادن از دور و خاموش کردن با کپسول است که ممکن است بیشتر از زمانی که فکر می کنید طول بکشد. همچنین برخی کپسول ها یکبار مصرف هستند پس مطمئن شوید اگر از این مدل کپسول ها استفاده می کنید بعد از مصرف آنها را با کپسول دیگری جایگزین فرمایید.

مطالب مشابه

چگونه یک ویدیوی یوتیوب بسازیم؟ (راهنمای مبتدیان)
چگونه یک ویدیوی یوتیوب بسازیم؟ (راهنمای مبتدیان)
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 7 دقیقه
چگونه با استفاده از کپشن تصاویر آیفون خود را منظم کنیم؟
چگونه با استفاده از کپشن تصاویر آیفون خود را منظم کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه به تمسخر دیگران جواب مناسب بدهیم؟
چگونه به تمسخر دیگران جواب مناسب بدهیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
راحت ترین راه برای سریع تر کردن گوشی های اندرویدی
راحت ترین راه برای سریع تر کردن گوشی های اندرویدی
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 2 دقیقه