مکان‏های دیدنی و جاذبه های گردشگری در استان سیستان و بلوچستان

2021-10-22T18:10:00Z موضوع گردشگری سفر مهاجرت زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

مکان‏های دیدنی و جاذبه های گردشگری در استان سیستان و بلوچستان

استان سیستان و بلوچستان قطب معادن کشور محسوب می‏شود. این استان از مکان های دیدنی زیادی برخوردار است که خاستگاهی طبیعی و ریشه‏ای تاریخی دارند. در این میان بندر چابهار همچون نگینی در این استان می درخشد.
بعلاوه سیستان و بلوچستان به دلیل داشتن آثار باستانی و استراحتگاه‏های متعدد گردشگری، "بهشت گمشده" طبیعت‏گردی است.

چابهار

زیبایی‏های چابهار؛ مروارید جنوب شرقی ایران


چابهار، در جنوب استان، با خط ساحلی تمیز و عاری از آلودگی است و قابلیت پرورش میگو برای 8 ماه در سال را دارد. همین امر باعث شده تا از پتانسیل بالایی برای پرورش آبزیان برخوردار باشد.
منطقه چابهار مملو از آثار تاریخی و چشم اندازهای طبیعی است. آب و هوای بهاری همواره بر این شهر و اطراف آن حاکم است، بنابراین هر چهار فصل سال از آب و هوای بهاری برخوردار است لذا به آن، چهار بهار نیز می گویند.
چابهار واقع در سواحل مکران و از موقعیت تجاری و بازرگانی با کشورهای همسایه و جهان برخوردار است به همین دلیل به طور رسمی از سوی دولت به عنوان منطقه آزاد تجاری و صنعتی تعیین شده است.

کوههای مریخی


کوههای مریخی
کوه‏های مریخی، که با شهر چابهار حدود 50 کیلومتر فاصله دارند یکی از جاذبه‏های گردشگری معروف کشور به شمار می روند. کوه مریخ یکی از آنهاست.
کوهها به دلیل شکل و شمایلی که دارند در هیچ جای دیگری در جهان یافت نمی‏شوند اما ممکن است در مریخ وجود داشته باشند. ارتفاع آنها در بیشتر قسمت‏ها به 100 متر می‏رسد.
سفر به کوه آسان نیست زیرا جاده شیب دار و پرپیچ و خم است، با این حال، زیبایی های دو طرف جاده یعنی ساحل طلایی عظیم و آب های تیره خلیج عمان در یک طرف و کوه های سفید مایل به خاکستری در طرف دیگر، سبب شده است که لذت تماشای این مناظر زیبا بیش از لذت سفر به آنها باشد.

شهر سوخته

شهر سوخته

شهر سوخته مربوط به 3 هزار سال قبل از میلاد مسیح می باشد که از تمدنی پویا و پیشرو برخوردار بوده است. این شهر مظهر شهرنشینی ایران قدیم و دربرگیرنده آثار شگفت انگیزی از فرهنگ و دانش این سرزمین است.
گفته می شود این شهر در عصر مفرغ ساخته شده است. ایرانیان حدود 6000 سال پیش در این شهر زندگی می‏کردند.
شهر سوخته پیشرفته‏ترین شهر جهان قدیم است، حتی پیشرفته‏تر از شهر کرت که سینوهه در کتاب خود ذکر کرده است. در سی و هشتمین کنوانسیون یونسکو در 22 ژوئن 2014، شهر سوخته در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید.

خلیج گواتر

خلیج گواتر؛ از زیباترین جاذبه ‏های گردشگری ایران

خلیج گواتر از بزرگترین و زیباترین مکان های گردشگری در دورترین منطقه کشور است و گردشگران زیادی را به بازدید ترغیب می کند. خلیج گواتر به عنوان انتهای جاده‏های منطقه‏ای ایران در جنوب شرقی ایران و هم مرز با پاکستان و به جز استان سیستان و بلوچستان شناخته می‎شود.
خلیج گواتر به دلیل مجاورت با جنگل‏های حرا یکی از مناطق حفاظت شده محیط‏زیست است. به گفته اداره محیط‏زیست بندر چابهار، هر ساله در اوایل پاییز حدود 3 گونه مختلف پرندگان مهاجر در قالب 4 گروه وارد گواتر می‏شوند.

بیابان لوت


بیابان لوت

بیابان لوت دارای یکی از بهترین مزارع فعال تپه های شنی در جهان است. در این بیابان تضاد چشم نواز سنگهای سیاه با خاکهای زرد، مکانی فوق العاده برای بازدید ایجاد کرده است.
بیابان لوت ایران در سال 2016 هنگامی که چهلمین نشست این نهاد در استانبول در حال انجام بد در فهرست میراث طبیعی سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی سازمان ملل متحد (یونسکو) به ثبت رسید.
لوت با مساحت 22،780 متر مربع، از تپه‏های شنی، یاردانگ، نبخاس، حمامدا و فلات بازالت تشکیل شده است که هر یک دارای مناظر دیدنی منحصر به فرد هستند که به ندرت در سایر نقاط جهان یافت می‏شوند.

دریاچه صورتی

دریاچه صورتی

دریاچه صورتی که از آن به عنوان «دریاچه صورتی چابهار» نیز نام می برند، یکی از معروف ترین جاذبه‏های گردشگری و طبیعت گردی در جنوب ایران است. به دلیل نوع خاصی از خاک اطراف دریاچه، سطح آب آن در حدود پنج ماه از سال به رنگ صورتی درخشان به نظر می‏رسد و مساحت آن 10 هکتار است.
این دریاچه و تالاب مجاور با همین نام دارای مناظر زیبا و منحصر به فرد است سطح آب دریاچه فصلی به طور معمول به میزان بارندگی بستگی دارد. درختچه‏های گز، هوی و کاه از جمله پوشش گیاهی آن هستند. همچنین در میان پرندگان دیگر محل فلامینگو، پلیکان، شاهین سفید و خاکستری است.

مطالب مشابه

6 مقصد فوق العاده جذاب گردشگری در زمستان
6 مقصد فوق العاده جذاب گردشگری در زمستان
Alternate Text ماجراجو
موضوع گردشگری سفر مهاجرت|زمان مطالعه 3 دقیقه