انیمه Garden of Words ماهیت واقعی تنهایی را به تصویر می کشد

2022-07-21T08:03:00Z موضوع انیمه مانگا لایو اکشن زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

انیمه Garden of Words ماهیت واقعی تنهایی را به تصویر می کشد

مطلب زیر حاوی اسپویلر از انیمه Garden of Words است، پس اگر هنوز به تماشای آن نپرداخته اید ادامه مطلب را نخوانید.

داستان انیمه Garden of Words حس دردناک تنهایی را به بهترین شکل و در جلوه ای خاص به تصویر می کشد. این انیمه در مورد یوکاری یوکینو، یک معلم دبیرستانی 27 ساله و تاکائو آکیزوکی، یک دانش آموز دبیرستانی 15 ساله است که می خواهند با تنهایی و فشارهای ذهنی وارده به آنها سازگار شوند. جا افتادن یک بخش مهم از جامعه کشور ژاپن است. با اینکه این مورد همه جای جهان اهمیت دارد، اما در ژاپن یکی از دلایل اصلی خودکشی همین عدم جا افتادن در جامعه است؛ احساس دیده شدن، قبول شدن، شنیده شدن و فهمیده شدن. انیمه نامبرده هم سروکله زدن با تنهایی و تفاوت زمانی را که شخصی وجود دارد که واقعا شما را درک می کند، به تصویر می کشد.

باران، همدردی طبیعت با فرد تنها

 

یکی از پیش زمینه های اصلی انیمه ماکوتو شینکای، باران است. یوکاری و تاکائو در روزهای بارانی در باغچه با یکدیگر ملاقات می کنند. باران موردی است که افراد دارای افسردگی، اضطراب یا انزوای اجتماعی معمولا به خورشید ترجیح می دهند؛ چون خورشید باعث می شود افرادی که دوستی برای تعامل ندارند احساس تنهایی بیشتری کنند، آن هم در حالی که دیگر افراد در هوای آفتابی با دوستان خود ملاقات می کنند، اما باران حس همدردی طبیعت با افراد تنها است.

آزار و اذیت، یکی از دلایل تنهایی افراد

 

پس از اینکه دوست پسر یکی دانش آموزان یوکاری به او علاقه مند می شود، او مورد آزار و اذیت دانش آموزانش قرار می گیرد و دانش آموزان شایعات زشتی در مورد رابطه خارج از عرف این معلم با دانش آموزان پخش می کنند. به همین خاطر همسرش از او طلاق می گیرد و اعتبار او در مدرسه خدشه دار می شود. او نمی تواند با خستگی ذهنی ناشی از این شایعات کنار بیاید و خارج شدن از تخت خواب و رفتن به مدرسه برایش دشوار است. همین موارد باعث می شود او در باتلاق تنهایی و خجالت گیر بیفتند.

ناسازگاری با اطرافیان، دلیل تاکائو برای تنهایی

 

عدم خو گرفتن با دیگران هم یکی از دلایل تنها شدن آدمیزاد است. تاکائو هم به خاطر عدم بلوغ همکلاسی هایش نمی تواند با آنها دوست شود و به آینده شغلی اش که کفاشی است تمرکز می کند و در کار پاره وقتش تمام تلاشش را به کار می گیرد. در همین حال است که هم سن و سال هایش به روابط بین فردی و لذت بردن تمرکز می کنند و در نهایت نه تاکائو اطرافیاش را درک می کند و نه اطرافیان تاکائو را. تنها بودن در میان جمع به همین معناست.

بدبختی، لذتی چند برابر در کنار دیگران

 

مسخره به نظر می رسد اما بدبختی هم می تواند لذت بخش باشد، به خصوص وقتی در کنار فردی دیگر با مشخصات شبیه به خود قرار می گیرید که از مشکلی مشابه با شما رنج می برد. یوکاری و تاکائو به همین دلیل خیلی سریع با یکدیگر سازگار می شوند، چرا که افراد دارای یک درد بهتر از هر کس دیگری آن مشکل را درک می کنند. بودن این دو نفر کنار هم زندگی آنها را بهبود می بخشد و در حین همین دوستی، نشانه های افسردگی تاکائو رو به بهبودی رفته، می تواند مزه غذاها را دوباره بچشد و با این سوال خودش را به چالش می کشد: آیا برای من خیلی دیر شده است؟ احساسات تاکائو به یوکاری هم باعث می شود برای دنبال کردن علاقه اش انگیزه پیدا کند و حتی تصمیم می گیرد به یوکاری کمک کند تا دوباره روی پاهایش بایستد.

تنهایی، عامل مصرف بیشتر مواد قندی

 

افراد تنها نسبت به دیگران مواد قندی بیشتری نظیر شکلات مصرف می کنند و این قضیه در مورد اضطراب هم پابرجاست. در انیمه هم کیف یوکاری معمولا پر از شکلات و آبجو است. مصرف شکر باعث آزاد شدن دوپامین در بدن می شود و دوپامین ماده ای است که افراد تنها به خاطر نبود تعاملات مثبت کافی، آن را زیاد آزاد نمی کنند. نوشیدن مشروبات الکی بیش از حد هم به همین شکل است و این موارد به تعدد در انیمه دیده می شود، مثلا یوکاری روزش را با خوردن آبجو آغاز می کند. او غرق در این کار می شود تا بدبختی هایش را حتی به صورت موقت از یاد ببرد.

یوکینو، عدم ابراز احساسات واقعی

 

در ادامه فیلم تاکائو به یوکاری می گوید که او هرگز احساسات واقعی اش را بیان نمی کند و بروز نمی دهد و به همین خاطر در تمام مدت زندگی اش تنها بوده است. افرادی که همواره نقابی بر چهره خود دارند، معمولا افسرده ترین و تنها ترین انسان ها هستند. اما این عدم ابراز واقعیت از طرف یوکاری برای خودش و تاکائو عادلانه نیست، چون تاکائو نمی تواند خود واقعی یوکاری را ببیند. به همین خاطر است که این دو نفر تا آخر انیمه همواره با تنهایی دست و پنجه نرم می کنند و در نهایت یوکاری از نظر عاطفی دچار فروپاشی شده و بالاخره خود واقعی اش را به تاکائو نشان می دهد. تنها پس از این ابراز واقعیت است که یوکاری می تواند به زندگی عادی اش برگردد و از چرخه افسردگی، خجالت و تنهایی بیرون آید.

ماکوتو شینکای، افسردگی و اهمیت رابطه مناسب

 

در فیلم های ماکوتو شینکای، همواره تنهایی و نیاز به رابطه انسانی واقعی همواره اتفاق می افتد. در یکی از بهترین و قدیمی ترین کارهای او، 5 Centimeters per Second یک زوج کودک به تصویر کشیده می شوند که عاشق هم بودند، اما یکی از آنها مجبور به نقل مکان شد و همین نیاز به دیگر افراد برای شخصیت اصلی اتفاق می افتد. انیمه کوتاه Someone's Gaze هم در مورد یک دختر است که از پدرش جدا می شود و خیلی دلتنگ او است، در حالی که پدرش هم همین مشکل را دارد اما در ظاهر آن را نشان نمی دهد. دیگر انیمه های مشهور او هم نظیر Your Name و Weathering With You رگه هایی از این مسائل را دارند.

مطالب مشابه

8 راه برای کسب درآمد به عنوان یک طرفدار انیمه
8 راه برای کسب درآمد به عنوان یک طرفدار انیمه
Alternate Text Nazila77
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 5 دقیقه
پنج مُد در انیمه های شونن که تاثیر منفی دارند
پنج مُد در انیمه های شونن که تاثیر منفی دارند
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 4 دقیقه
پنج کاراکتر انیمه ای که در عین ترسناک بودن، بامزه هستند
پنج کاراکتر انیمه ای که در عین ترسناک بودن، بامزه هستند
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
سریال محبوب Stranger Things از کدام انیمه الهام گرفته است؟
سریال محبوب Stranger Things از کدام انیمه الهام گرفته است؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 4 دقیقه