سریال محبوب Stranger Things از کدام انیمه الهام گرفته است؟

2022-07-01T10:38:00Z موضوع انیمه مانگا لایو اکشن زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

سریال محبوب Stranger Things از کدام انیمه الهام گرفته است؟

سریال ترسناک، فراطبیعی و علمی تخیلی نتفلیکس با عنوان Stranger Things یکی از محبوب ترین سریال های چند سال اخیر است و به تازگی طرفداران توانستند شاهد اتمام فصل چهارم آن هم باشند، در حالی که گفته می شود این فصل پایان کار سریال نیست. اما نکته جالب در مورد این سریال منبع الهام آن است که یکی از انیمه های کلاسیک است. در واقع هنگامی که منتظر هستید این سریال به پایان برسد، بهتر است این انیمه منبع اقتباس را تماشا کنید! در یک مصاحبه با Daily Beast، خالقان سریال نامبرده مت و راس دافِر در مورد منبع الهام خود گفتند که از انیمه ای به نام Elfen Lied و Akira الهام گرفته است.

چیز های زیادی بود ( که از انیمه Elfen Lied ) دوست داشتم و آنها راه خود را به سریال باز کردند، به خصوص در مورد کاراکتر Eleven.

 

انیمه Elfen Lied که توسط لین اوکاموتو نوشته شده است، کار خود را به صورت یک مانگا در مجله Weekly Young Jump در سال 2002 شروع کرد و در سال 2004 بود که به کارگردانی مامورو کانبه و ساخت انیمیشن توسط استودیو Arms انیمه آن هم ساخته شد. این انیمه در مورد یک کاراکتر به نام لوسی است که در واقع یک Diclonius است، یک گونه جدید که در نگاه اول کاملا شبیه به انسان هستند اما با انسان ها فرق دارند. همچنین آنها قابلیت کنترل کردن Vector را دارند و یک چیز شاخ گونه هم به روی سر آنها قرار دارد. وکتورها در واقع دست های نامرئی قابل کنترل از راه دور هستند که به دیکلونیوس ها اجازه می دهند مواردی که انسان ها کنترلی بر آنها ندارد را کنترل کنند. در ابتدا لوسی در یک مرکز دولتی نگه داشته می شود که طی آن آزمایش های ترسناکی برروی او انجام می دهند. با گذشت زمان او به یکباره عصبی می شود و با کشتن افراد مرکز از آنجا فرار می کند.

در بین فرار لوسی زخمی شده و در همین حال یک شخصیت دوم هم پیدا می کند که این شخصیت کودکانه و معصوم است، از دیگر شخصیتش خبر ندارد و قابلیت صحبت کردنش هم محدود است. دو دانش آموز به نام های کوتا و یوکا او را پیدا می کنند و اسم نیو ( Nyu ) را برای او برمی گزینند و سعی می کنند از او مراقبت کرده تا سلامتی خودش را بازیابد. هرچند ناخواسته و بدون اطلاع این دو نفر، آنها مورد تهاجم مرکزهای مختلف قرار می گیرند که قصد دارند قدرت های لوسی / نیو را کنترل کنند.

 

دیدن اینکه چگونه سریال ST و کاراکتر Eleven از لوسی اقتباس یافته اند ساده است، چون او هم در یک مرکز دولتی مخفی به خاطر قدرت های ویژه اش تحت کنترل و مراقبت بود. مثل لوسی الون هم فرار کرده و توسط فرد ناشناسی مورد پناه قرار می گیرد. هر دو نمایش ایده قدرت های خارق العاده فراطبیعی را به تصویر می کشند که قصد دارند به کشتار انسان ها پرداخته و جهان را به خاک و خون بکشند. ایده افراد جوان که قصد دارند با مشکلات روزمره هم سروکله بزنند در انیمه قرار داده شده است و کوتا و یوکا به مانند دیگر افراد عادی زندگی عاشقانه و مشکلات روزمره خاص خود را دارند.

هرچند هر دو نمایش موضوعی مشابه بهم دارند، اما انیمه EL خیلی خشن تر و تاریک تر عمل می کند و نسبت به کاراکترهایش هم ظالم تر است؛ در نتیجه شاهد سکانس هایی هستیم که می توانند روح و روان مخاطب را بر هم ریخته و تا مدت ها پس از دیدن آن صحنه هم در ذهن مخاطب باقی بمانند، پس این انیمه نمی تواند گزینه مناسبی برای کودکان و افراد گریزان از خشونت باشد. این انیمه ایده دیکلونیوس ها و طبیعت مرموز آنها را به خوبی به تصویر کشیده و داستان دچار پیچش های مناسبی هم هست تا خسته کننده نشود. همچنین معنی "انسان بودن" چه از نظر فیزیکی و چه از نظر فلسفی هم به نمایش در می آید، هرچند از نظر بصرشناختی این دو نمایش با هم تفاوت هایی دارند و انیمه نامبرده به خوبی از خصوصیات انیمه در ساخت مبارزات استفاده می کند و صحنه هایی را به تصویر می کشد که در دنیای فیلم و سریال ساختن آنها تقریبا شدنی نیست.

در نهایت دیدن اینکه چگونه انیمه Elfen Lied منبع الهام سریال Stranger Things شد جالب است، هرچند این انیمه منبع اقتباس نمایش های بسیار دیگری هم بوده است. با اینکه این دو نمایش شباهت هایی با یکدیگر دارند، اما در نهایت هویت مختص خود را چه از نظر بصری و چه از نظر موضوعی حفظ می کنند. شاید طرفداران سریال با دیدن این انیمه بهتر متوجه شوند که چگونه مت و راس دافر کاراکتر Eleven را خلق کردند و در عین حال فرصت تماشای یک انیمه جذاب را هم دارند.

مطالب مشابه

پنج باری که بینندگان انیمه Attack On Titan برای زیک ناراحت شدند
پنج باری که بینندگان انیمه Attack On Titan برای زیک ناراحت شدند
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه انیمه Spy X Family با استفاده از فرمولی مشابه Mob Psycho 100 توانسته به موفقیت برسد؟
چگونه انیمه Spy X Family با استفاده از فرمولی مشابه Mob Psycho 100 توانسته به موفقیت برسد؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
بهترین کاراکترهای مرد یاندره در صنعت انیمه
بهترین کاراکترهای مرد یاندره در صنعت انیمه
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 4 دقیقه