خواب REM چیست؟

2022-08-25T08:52:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

خواب REM چیست؟

خواب حرکت سریع چشم (REM) یکی از چهار مرحله ای است که مغز در طول چرخه خواب طی می کند. این دوره از چرخه خواب معمولاً حدود 90 دقیقه پس از اولین خوابیدن فرد انجام می شود. با تعدادی از تغییرات فیزیولوژیکی مشخص می شود که شامل آرامش عضلانی، حرکت چشم، تنفس سریعتر و افزایش فعالیت مغز می شود.

علائم خواب REM

مغز و بدن دچار تغییراتی می شوند که مشخصه این مرحله از خواب است. برخی از علائم کلیدی خواب REM عبارتند از:

 • دمای بدن تغییر می کند
 • لرزش بدن به خصوص در صورت، بازوها و پاها
 • افزایش فشار خون
 • افزایش فعالیت مغز که شبیه به حالت بیداری است
 • افزایش ضربان قلب
 • افزایش مصرف اکسیژن توسط مغز
 • حرکات سریع چشم
 • تنفس سریع و نامنظم
 • برانگیختگی جنسی
 • اکثر مردم همچنین یک حالت فلج موقت به نام آتونیا را تجربه می کنند.

تاثیر خواب REM

خواب REM نقش مهمی در رشد مغز و همچنین عملکردهای دیگر از جمله خلق و خو، رویاپردازی و حافظه دارد.

 

رویاها

رویاها در مرحله حرکت سریع چشم (REM) خواب اتفاق می‌افتند. در یک شب معمولی، در مجموع دو ساعت خواب می بینید که بر اساس چرخه خواب از بین می رود.

محققان دلایل دقیق خوابیدن ما را به طور کامل درک نمی کنند. آنها می دانند که نوزادان خواب می بینند و محروم کردن موش ها از خواب REM تا حد زیادی عمر آنها را کوتاه می کند. سایر پستانداران و پرندگان نیز دارای مراحل خواب REM هستند، اما حیوانات خونسرد مانند لاک پشت، مارمولک و ماهی اینگونه نیستند.

رویاها می توانند در هر یک از مراحل خواب اتفاق بیفتند، اما رویاهایی که در خواب REM روی می دهند، متداول ترین و واضح ترین آنها هستند.

 

رشد مغز

تحقیقات نشان می دهد که خواب REM نقش مهمی در توسعه سیستم عصبی مرکزی (CNS) در دوران نوزادی دارد. سطوح بالای فعالیت در مغز در این مرحله از خواب ممکن است در توسعه و تقویت ارتباطات عصبی نقش داشته باشد.

 

حافظه

رویاها ممکن است یکی از راه هایی باشد که مغز خاطرات را تثبیت می کند. زمان رویا می تواند دوره ای باشد که مغز می تواند رویدادهای روز را سازماندهی و مرور کند و تجربیات جدید را به تجربیات قدیمی تر متصل کند. از آنجایی که بدن خاموش است، مغز می‌تواند این کار را بدون دریافت ورودی اضافی انجام دهد یا اینکه بدن را به خطر بیندازد که خاطرات روز را «تفسیر» کند.

برخی از محققان معتقدند که رویاها بیشتر شبیه یک "صدای" پس زمینه هستند که تفسیر و سازماندهی می شوند. این نظریه سنتز فعال سازی نشان می دهد که رویاها صرفاً تلاش مغز برای درک سیگنال های تصادفی است که در طول خواب رخ می دهد.

برخی افراد نسبت به دیگران کنترل بیشتری بر رویاهای خود دارند. برای این افراد، آخرین افکار قبل از رفتن به رختخواب ممکن است بر محتوای رویا تأثیر بگذارد.

چالش ها

خواب REM نقش مهمی در تعدادی از عملکردها از جمله یادگیری و حافظه دارد. وقفه در خواب REM گاهی اوقات می تواند منجر به مشکلاتی شود. در نتیجه، کمبود خواب REM با چندین نگرانی سلامتی از جمله موارد زیر مرتبط است.

 • افزایش وزن
  کاهش خواب REM با تغییرات در سطوح لپتین مرتبط است و ممکن است با افزایش اشتها و وزن همراه باشد.
 • تثبیت حافظه
  پونز همچنین سیگنال هایی را از طریق تالاموس (که فیلتر و رله ای برای اطلاعات حسی و عملکردهای کنترل حرکتی در اعماق مغز است) به قشر مغز می فرستد. قشر مغز بخشی از مغز است که با پردازش اطلاعات (یادگیری، تفکر و سازماندهی) درگیر است.

به نظر می رسد مناطقی از مغز که در طول خواب REM "روشن" می شوند به یادگیری و حافظه کمک می کنند. نوزادان تقریباً 50٪ از زمان خواب خود را در خواب REM می گذرانند (در مقایسه با 20٪ برای بزرگسالان)، که ممکن است با مقدار زیاد یادگیری در دوران نوزادی توضیح داده شود.

اگر به افراد مهارت های مختلفی آموزش داده شود و سپس از خواب REM محروم شوند، اغلب نمی توانند آنچه را که به آنها آموزش داده شده است به خاطر بیاورند.

جنبش

خواب REM معمولاً پس از یک دوره خواب عمیق به نام مرحله 3 خواب شروع می شود. ناحیه‌ای از مغز به نام پونز - جایی که سیگنال‌های خواب REM منشأ می‌گیرند - سیگنال‌های نخاع را قطع می‌کند. که باعث می شود بدن در طول خواب REM بی حرکت باشد.

وقتی پونز سیگنال های نخاع را خاموش نمی کند، مردم رویاهای خود را عملی می کنند. این موضوع می تواند خطرناک باشد زیرا انجام رویاها بدون کمک حواس می تواند منجر به تصادفات و آسیب های فیزیکی مانند دویدن به دیوارها و افتادن از پله ها شود. این وضعیت نادر و متفاوت از راه رفتن در خواب رایج است و به عنوان اختلال رفتار خواب REM شناخته می شود.

نکاتی برای استفاده از خواب REM سالم

کارهایی وجود دارد که می توانید برای استفاده حداکثری از خواب REM خود در هر شب انجام دهید.

 • از یک برنامه خواب پیروی کنید
  هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب بروید و هر روز صبح در ساعت مشخصی از خواب بیدار شوید. پیروی از یک برنامه خواب می تواند به به حداکثر رساندن میزان خواب با کیفیت، از جمله خواب REM، که هر شب دارید کمک کند.
 • مراقب مصرف الکل خود باشید
  قبل از رفتن به رختخواب مصرف الکل را کم نگه دارید. تحقیقات نشان داده است که حتی مصرف متوسط ​​الکل در شب نیز می تواند با خواب REM تداخل داشته باشد.
 • رویاهای خود را به خاطر بسپارید
  می‌توانید با نگه‌داشتن دفترچه‌ای در نزدیکی رختخواب‌تان و نوشتن هر آنچه که در مورد رویاهایتان می‌توانید در اولین باری که از خواب بیدار می‌شوید، توانایی خود را در به خاطر سپردن رویاهایتان تقویت کنید. پس از چند هفته، توانایی شما در به خاطر سپردن رویاهایتان بهبود می یابد.

برخی از افراد ادعا می کنند که رویاهای شفاف دارند، رویاهایی که می توانند در آن شرکت کنند و رویا را با رشد آن تغییر دهند. رویای روشن را می توان از طریق تعدادی از تکنیک ها آغاز کرد، اگرچه تحقیقات کمی در مورد آن انجام شده است.

مطالب مشابه

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟
چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 7 دقیقه
راه های سالم برای رویکرد به خودسازی
راه های سالم برای رویکرد به خودسازی
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه در زندگی خود اهداف هوشمندانه تعیین کنید؟
چگونه در زندگی خود اهداف هوشمندانه تعیین کنید؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 8 دقیقه
چرا احساسات بسیار مهم هستند؟
چرا احساسات بسیار مهم هستند؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 5 دقیقه