راه های متفاوت نصب ویندوز 11 برروی سیستم خود

2022-02-28T10:35:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

راه های متفاوت نصب ویندوز 11 برروی سیستم خود

آخرین نسخه از ویندوز مایکروسافت بالاخره در سال 2021 منتشر شد و هرچند حواشی زیادی پیرامون آن شکل گرفت ( مثل محدود بودن به پردازنده هایی خاص ) اما کم کم این ویندوز در حال پیشروی در جهان است و بسیاری قصد نصب آن را دارند. برای نصب این ویندوز چندین روش متفاوت وجود دارد که می توانید آن روش که برای شما بهترین است را انتخاب کنید. همچنین توجه داشته باشید موقع نصب این ویندوز بهتر است کد فعال سازی آن را همراه خود داشته باشید، مگر در مواردی که پیشتر ویندوز 10 فعال شده را برروی سیستم خود نصب کرده اید و حال قصد ارتقای مستقیم به ویندوز 11 را دارید. ضمن اینکه مراقب نصب کننده های تقلبی موجود هم باشید زیرا ممکن است به دستگاه شما آسیب برسانند!

روش اول از طریق تنظیمات آپدیت ویندوز ( Windows Update ):

برای بیشتر افرادی که سیستم آنها قابلیت پشتیبانی از ویندوز 11 را دارد، دانلود این ویندوز رایگان است و به صورت خودکار از بخش آپدیت ویندوز شکل می گیرد. این روش، روش موردعلاقه و پیشنهادی مایکروسافت برای نصب ویندوز نیز می باشد. به منوی استارت رفته، سپس شاخه تنظیمات را انتخاب کنید و از آنجا هم به آپدیت ویندوز بروید ( Start > Settings > Windows Update ). سپس گزینه چک کردن آپدیت ( Check for Updates ) را انتخاب کرده که به مانند تصویر زیر به صورت اتوماتیک به شما می گوید آیا دستگاه شما قابلیت پشتیبانی از ویندوز 11 دارد یا خیر.

 

اگر این بنر آبی را به صورت اتوماتیک در سیستم خود مشاهده نمی کنید، گزینه چک کردن آپدیت را انتخاب کرده تا مطمئن شوید سیستم شما آخرین اطلاعات در مورد ویندوز 11 را دریافت کرده است. سپس گزینه دانلود و نصب ( Download and install ) را انتخاب کنید تا ویندوز شما ارتقا یابد.

روش دوم با استفاده از دستیار نصب ویندوز 11 ( Windows 11 Installation Assistant ):

اگر قصد دانلود ویندوز 11 را دارید، باید گزینه استفاده از دستیار نصب رسمی مایکروسافت را در نظر بگیرید. استفاده از این دستیار راحت ترین راه است، اما باید سیستم شما حداقل ویندوز 10 ورژن 2004 یا بالاتر باشد تا این دستیار عمل کند و حداقل به 9 گیگابایت فضای خالی هم نیاز دارید. این دستیار را از طریق لینک بالا دانلود کرده و اجرا کنید. نرم افزار چک خواهد کرد که آیا سیستم شما توانایی اجرای ویندوز 11 را دارد یا خیر و سپس Licensing Terms به شما نمایش داده خواهد شد.

 

با تایید این موارد سیستم شما ریستارت شده و ویندوز 11 شروع به نصب خواهد کرد. توجه داشته باشید در حین نصب این ویندوز سیستم شما چندین بار ریستارت خواهد شد پس اگر از لپتاپ استفاده می کنید حتما آن را به منبع برق وصل کرده تا سیستم خاموش نشده و نصب ویندوز نیمه کاره باقی نماند.

روش سوم از طریق نصب ویندوز با استفاده از دی وی دی یا فلش:

می توانید با استفاده از یک فلش قابل بوت ( Bootable ) هم ویندوز 11 را نصب کنید. یا اگر دستگاه شما خروجی DVD دارد این روش هم ممکن است. فایل ISO ویندوز 11 را دریافت کرده و برروی فلش منتقل کنید یا برروی دی وی دی رایت کنید. این متد هم برروی دستگاه هایی که قبلا ویندوز نداشته اند و هم دستگاه هایی که ویندوز داشته اند قابل اجراست اما باید کلید فعال سازی ویندوز 11 را داشته باشید چون در حین نصب از شما این کد خواسته می شود ( مگر اینکه پیشتر ویندوز 10 لایسنس شده نصب کرده باشید ). همچنین فلش شما حداقل به 8 گیگابایت فضا نیاز دارد. مطمئن شوید سیستم شما توانایی اجرای ویندوز 11 را دارد. می توانید از بخش PC Health Check ببینید آیا بنچمارک سیستم شما با بنچمارک نیازی مطابقت دارد یا خیر. به بخش جستجو ( Search ) در تسک بار خود رفته و عبارت PC Health را جستجو کنید و نرم افزار را اجرا کنید. هرچند اگر مشخصات سیستم شما هم مطابقت نداشته باشد با روش هایی قابل نصب است.

می توانید نرم افزار Create Windows 11 Installation Media را مستقیما از مایکروسافت دانلود کرده و بعد به اکانت Administrator سیستم خود وارد شده و نرم افزار نام برده را اجرا کنید. مدل خواهان نصب ( Edition ) و زبان ویندوز را انتخاب کرده و سپس روش نصبی خود ( فلش یا فایل ISO برای رایت کردن برروی DVD ) را انتخاب کنید و بعد گزینه بعدی ( Next ) را بزنید تا روش نصبی شما ایجاد شود.

 

اگر گزینه ISO را انتخاب کردید، آن را در پوشه ای قرار داده و بعد آن را بلافاصله یا بعدا برروی دی وی دی رایت کنید. دی وی دی خام را در دستگاه قرار داده، به فایل اکسپلورر بروید و برروی فایل ایزو راست کلیک کنید، سپس گزینه Burn disc Image را انتخاب کنید. بعد از کپی کردن فایل ویندوز برروی فلش یا دی وی دی به راحتی ویندوز خود را ارتقا دهید. مایکروسافت توصیه کرده است قبل از نصب ویندوز مطمئن شوید تمامی درایورهای شما به آخرین نسخه ارتقا یافته اند تا بعدا دچار مشکلی نشوید.

مطالب مشابه

زبان برنامه نویسی مدرن کاتلین
زبان برنامه نویسی مدرن کاتلین
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
بررسی زبان برنامه نویسی اسکالا
بررسی زبان برنامه نویسی اسکالا
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
9 قانونی که نباید در واتساپ آنها را زیر پا بگذارید!
9 قانونی که نباید در واتساپ آنها را زیر پا بگذارید!
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
محاسبه سن
محاسبه سن
Alternate Text vahidmajidi
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 6 دقیقه