فناوری مالی (فین تک): کاربردها و تأثیر آن بر زندگی ما

2024-03-29T08:21:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 8 دقیقهدرجه کیفی A

فناوری مالی (فین تک) چیست؟(زمان مطالعه 3 دقیقه)

فناوری مالی (که بیشتر به عنوان فین تک شناخته می شود) برای توصیف فناوری جدیدی استفاده می شود که به دنبال بهبود و خودکارسازی ارائه و استفاده از خدمات مالی است. در هسته خود، فین تک برای کمک به شرکت ها، صاحبان مشاغل و مصرف کنندگان برای مدیریت بهتر عملیات مالی، فرآیندها و زندگی خود استفاده می شود. از نرم افزارها و الگوریتم های تخصصی تشکیل شده است که در رایانه ها و گوشی های هوشمند استفاده می شود. فین تک، کلمه، ترکیب کوتاه شده ای از "فناوری مالی" است.

هنگامی که فین تک در قرن بیست و یکم ظهور کرد، این اصطلاح در ابتدا به فناوری به کار رفته در سیستم های پشتیبان مؤسسات مالی مستقر مانند بانک ها اطلاق شد. از سال 2018 یا بیشتر تا سال 2022، تغییری به سمت خدمات مصرف‌محور صورت گرفت. فین‌تک اکنون بخش‌ها و صنایع مختلفی مانند آموزش، بانکداری خرده‌فروشی، جمع‌آوری سرمایه و غیرانتفاعی، و مدیریت سرمایه‌گذاری را شامل می‌شود.

  • فین‌تک به ادغام فناوری در ارائه‌های شرکت‌های خدمات مالی برای بهبود استفاده و ارائه به مصرف‌کنندگان اشاره دارد.
  • این در درجه اول با جداسازی پیشنهادات توسط چنین شرکت هایی و ایجاد بازارهای جدید برای آنها کار می کند.
  • شرکت‌هایی در صنعت مالی که از فین‌تک استفاده می‌کنند، شمول مالی را گسترش داده‌اند و از فناوری برای کاهش هزینه‌های عملیاتی استفاده می‌کنند.
  • بودجه فین‌تک در حال افزایش است، اما مشکلات نظارتی وجود دارد.
  • نمونه‌هایی از برنامه‌های فین‌تک شامل مشاوران روبو، برنامه‌های پرداخت، برنامه‌های وام‌دهی همتا به همتا (P2P)، برنامه‌های سرمایه‌گذاری، و برنامه‌های رمزنگاری و غیره است.

آشنایی با فین تک

به طور کلی، اصطلاح «فناوری مالی» می‌تواند برای هر نوآوری در نحوه انجام معاملات تجاری افراد، از اختراع پول دیجیتال گرفته تا حسابداری دوطرفه، به کار رود. از زمان انقلاب اینترنت، فناوری مالی به طور انفجاری رشد کرده است.


شما احتمالاً از برخی از عناصر فین تک به صورت روزانه استفاده می کنید. برخی از مثال‌ها عبارتند از انتقال پول از حساب کوتاه مدت خود به حساب جاری، انتقال پول به یک دوست، یا مدیریت سرمایه‌گذاری از طریق یک کارگزار آنلاین. طبق شاخص پذیرش جهانی فین‌تک ۲۰۱۹ EY، دو سوم مصرف‌کنندگان حداقل از دو یا چند سرویس فین‌تک استفاده می‌کنند و این مصرف‌کنندگان به‌طور فزاینده‌ای از فین‌تک به عنوان بخشی از زندگی روزمره خود آگاه هستند.
 

امروزه صنعت فین تک بسیار بزرگ است. و اگر سرمایه‌گذاری‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر اخیر در استارت‌آپ‌های فین‌تک - که در سال 2021 به بالاترین حد خود رسید - را بتوان به عنوان رای اعتماد در نظر گرفت، این صنعت برای سال‌های آینده به گسترش خود ادامه خواهد داد.

یکی از عوامل محرک این است که بسیاری از بانک‌های سنتی حامی و پذیرنده فین‌تک جدید هستند و فعالانه در استارت‌آپ‌های فین‌تک سرمایه‌گذاری می‌کنند، خریداری می‌کنند یا با آنها شریک می‌شوند. اینها راه هایی برای مؤسسات بانکی مستقر هستند تا به مشتریانی که دارای ذهنیت دیجیتالی هستند، آنچه را که می خواهند ارائه دهند، در حالی که صنعت را به جلو می برند و مرتبط باقی می مانند.

فین تک چگونه کار می کند؟

عملکرد درونی محصولات و خدمات فناوری مالی متفاوت است. برخی از جدیدترین پیشرفت‌ها از الگوریتم‌های یادگیری ماشین، بلاک چین و علم داده برای انجام همه چیز از ریسک‌های اعتباری فرآیند تا اجرای صندوق‌های تامینی استفاده می‌کنند. حتی یک زیرمجموعه کامل از فناوری نظارتی به نام regtech وجود دارد که برای هدایت دنیای پیچیده انطباق و مسائل نظارتی صنایعی فین تک طراحی شده است.

با رشد فین تک، نگرانی ها در مورد امنیت سایبری در صنعت فین تک نیز افزایش یافته است. رشد گسترده شرکت‌ها و بازارهای فین‌تک در مقیاس جهانی منجر به افزایش آسیب‌پذیری در زیرساخت‌های فین‌تک شده و در عین حال آن را به هدف حملات مجرمان سایبری تبدیل کرده است. خوشبختانه، فناوری برای به حداقل رساندن خطرات تقلب موجود و کاهش تهدیدهایی که همچنان در حال ظهور هستند، به تکامل خود ادامه می دهد.

مطالب مشابه

تفاوت بین رباط ها و تاندون ها
تفاوت بین رباط ها و تاندون ها
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
بزرگترین اعضا بدن انسان
بزرگترین اعضا بدن انسان
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
انواع سیستم عضلانی (ماهیچه ای)
انواع سیستم عضلانی (ماهیچه ای)
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
سیناپس چیست و چه عملکردی دارد؟
سیناپس چیست و چه عملکردی دارد؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه