چرا بهتر است استرس خود را زمان بندی کنیم؟

2022-06-15T08:19:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

چرا بهتر است استرس خود را زمان بندی کنیم؟

برخی از مواقع دچار استرس می شویم و در حالی که دوست داریم آنها را کنار بگذاریم و به این استرس توجهی نکنیم، شاید بهتر باشد از عمد با آن روبرو شویم. ممکن است که چنین کاری سخت و عذاب آور باشد، اما بهتر است زمانی برای استرس کنار بگذاریم! در این مطلب می خواهیم در مورد همین زمان استرس صحبت کنیم و دلایل مناسب بودن احتمالی آن برای شما را بشماریم.

چرا بهتر است زمان مشخصی برای مواجهه با استرس کنار بگذاریم؟

فکر کردن به استرس ها و زمان مشخص تعیین کردن برای آن امری متناقض به نظر می رسد. اما ایده پشت این زنگ استرس ( Worry Break ) این نیست که تسلیم استرس ها شویم، بلکه زمان نگرانی خود را به یک جلسه مشخص تبدیل کنیم. فکرهای استرس آور باعث می شوند تا در زندگی روزمره شما مزاحمت هایی به وجود آید و آن را مختل کند؛ و با مشخص کردن زمانی خاص برای مواجهه با استرس شما می توانید در آن زمان با آنها روبرو شوید و در عوض در طول روز برروی دیگر کارها و وظایف خود تمرکز کنید. این قضیه در مورد استرس داشتن به شکلی موثر است، درست مثل زمانی که بهتر است مستقیم به داخل آب سرد بپرید تا اینکه با ورود آرام به داخل آن خود را زجر دهید.

تاکید می شود این زنگ استرس تنها یک پانزده دقیقه ترسناک نیست که استرس زمام کار را در دست خود می گیرد و بعد از تمام شدن وقت شما به خود می آیید؛ بلکه هدف شما این است که همه استرس های خود را پیدا کرده و آنها را حل کنید تا در نهایت به برنامه ای برسید که در طی آن بتوانید با انجام برخی کارها کنترل روز خود را در دست بگیرید.

چگونه زنگ استرس را تعیین کنیم؟

اولین قدم آسان ترین قدم است، به شرطی که واقعا آن را انجام دهید: زمان استرس خود را مشخص کنید. در تقویم خود آن را علامت گذاری کنید، یک آلارم برای آن تنظیم کنید و جا نزنید. برای شروع در طول هفته یک بازه پانزده دقیقه ای تنظیم کنید. وقتی این بازه مورد نظر فرا رسید زمان استرس است اما به شکلی سازنده. سعی کنید نگرانی های خود را به شکل کلمات بیان کنید. نوشتن آنها به صورت یک لیست دلهره آور است اما یک تمرین بسیار خوب است و کمک می کند احساسات انتزاعی و شدید هر استرس را به یک شکل منسجم تر و قابل مدیریت تر تنظیم کرد.

سپس به هر آیتم روی لیست زمان اختصاص دهید. دور آنهایی که ظاهرا در اختیار شما هستند را دایره بکشید. مثلا "هدف من در زندگی" یک استرس خیلی انتزاعی است تا در این پانزده دقیقه بتوان به آن وقت اختصاص داد در حالی که "اختصاص دادن وقت به خانواده ام" یک شروع برای ساخت راه حل های قابل انجام است. برای هر آیتم استرس سعی کنید چند راه حل تعیین کنید؛ مثلا "از فلانی کمک بگیرم" یا "یک قرار مشخص تنظیم کنم".

هر منبع استرسی راه حل مشخصی ندارد و در واقع این راه حل نداشتن خود می تواند باعث ایجاد استرس در شما شود. در اینجا استراتژی های کنار آمدن با استرس مهم است و شما باید به دنبال راه هایی باشید که استرس خود را مدیریت کنید چون راه حلی برای آن وجود ندارد.

سوال هایی برای مفید تر کردن زنگ استرس

وقتی که با رسیدگی به فکرهای استرس آور خود کنار آمدید، سوال های زیر می توانند در این زنگ استرس برای شما کاربردی باشند:

  • آیا این نگرانی در کنترل من است؟
  • کدام جنبه های این نگرانی در اختیار یا خارج از اختیار من است؟
  • کدام منابع ذهنی این استرس را بدتر می کنند؟
  • اگر زمان و منابع نامحدود داشتم چگونه با این استرس روبرو می شدم؟
  • چه چیزی سد راه فایق آمدن بر این سختی می شود؟
  • من در مورد این استرس واقعا چه فکری دارم؟
  • خروجی ایده آل در این مورد چیست؟
  • اولین قدمی که می توانم بردارم چیست؟

این سوالات برای کنار آمدن و ایجاد راه حل برای استرس می توانند نقاط مثبتی باشند. فکر کردن و حل کردن استرس امری ضروری است، در غیر این صورت قدرت آنها در مزاحمت ذهنی برای شما شدیدتر می شود.

به یاد آورید هدف شما داشتن استرس سازنده است

بزرگترین اشتباهاتی که در این زنگ استرس می توانید داشته باشید شامل 1) پیدا نکردن راه حل های متفاوت برای یک مسئله و 2) انجام ندادن این راه حل هاست. فراموش نکنید هدف شما این است که این استرس های انتزاعی و شدید را به راه حل های کوچک تر تبدیل کنید. اگر فکر می کنید خودتان نمی توانید از خود حسابرسی کنید، بهتر است آن را به یک دوست قابل اعتماد خود بسپارید تا او پیشروی شما را بررسی کند.

یک نکته نهایی هم این است که زمانی که این بازه استرس تمام شد، خود را مجبور کنید که از حال و هوای آن بیرون بیایید و تنها در وقتی که در حال برنامه ریزی راه حل های مختلف هستید بگذارید این بازه چند دقیقه ای به چند ساعت تبدیل شود، در غیر این صورت نمی خواهید چند ساعت را صرف آن کنید. به یاد بیاورید که یک بازه دیگر برای خود برنامه ریزی کرده اید اما در عین حال انرژی خود را برای کارهای دیگر و مهم تر بگذارید.

مطالب مشابه

هفت روش برای جستجوی عکس ها در آیفون
هفت روش برای جستجوی عکس ها در آیفون
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه به کودکی که در کارکردهای اجرایی نقص دارد کمک کنیم؟
چگونه به کودکی که در کارکردهای اجرایی نقص دارد کمک کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه از قابلیت Reading list گوگل کروم استفاده کنیم؟
چگونه از قابلیت Reading list گوگل کروم استفاده کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه متن یک موسیقی را از Apple Music به اشتراک بگذاریم؟
چگونه متن یک موسیقی را از Apple Music به اشتراک بگذاریم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه