چند استراتژی برای متمرکز کردن ذهن آشفته

2022-06-30T07:41:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

چند استراتژی برای متمرکز کردن ذهن آشفته

برخی مواقع پیش می آید که ذهن انسان از این شاخه به آن شاخه به میپرد و نمی تواند روی کاری تمرکز کند. ممکن است کارهای متفاوتی انجام داده باشید تا بتوانید دوباره حواس خود را متمرکز کنید، اما موفق نشده اید و همین باعث می شود به کارهای خود نرسید. این چرخه می تواند باعث تشدید استرس در شما شود: بدین صورت که چون ذهن شما آشفته است دچار دست پاچگی می شوید و در عین حال انقدر ذهن شما آشفته است که نمی توانید آن را خالی کنید! این پراکندگی ذهنی می تواند حالت جدی تری داشته باشد و در برخی موارد شامل ADHD بزرگسالان و اختلالات اضطراب باشد، اما اگر خوشخبتانه مشکل شما از این دست نیست می توانید با راهکار های زیر ذهن خود را آرام کنید.

راه های متفاوت برای آرام کردن ذهن

اولین قدم برداشتن گام های کوچک و آهسته است. درست است که ایده های زیر ساده به نظر می رسد اما برای شروع ایده های خوبی هستند:

افکارتان را به برگه منتقل کنید

درست است که چنین امری در ابتدا می تواند مشکل باشد، اما اگر به صورت منظم آن را انجام دهید و زمانی برایش در نظر بگیرید، می توانید در آن پیشرفت کنید و به راحتی افکار خود را به روی کاغذ بنویسید. پس از مدتی تکرار این کار متوجه خواهید شد افکار و احساسات شما کمتر دچار پراکندگی می شوند و همچنین اگر افکار شما شامل کارهایی است که باید انجام دهید، نوشتن به صورت یک لیست هم خیلی مفید واقع می شود. نه تنها کارهای خود را بنویسید، بلکه مسئولیت هایی که از بابت این کارها دریافت می کنید را هم به روی کاغذ آورده و فشارها، نگرانی ها، سوالات و ایده ها را بنویسید. اگر نوشتن به روی کاغذ برای شما دشوار است، می توانید آنها را در نرم افزارهای یادداشت تلفن همراه خود یا کامپیوتر شخصی خود بنویسید.

به راحتی بنویسید و حذف کنید

لزوما قرار نیست این افکار را به صورت منظم در یک دفترچه یادداشت بنویسید تا بعدا دوباره با به یادآوری آنها ذهن شما آشفته شود؛ بلکه می توانید در یک فایل Word این افکار را نوشته و بعدا هنگامی که رفع شدند این فایل را حذف کنید. نگران منظم بودن و رعایت قواعد، املای کلمات و از این دست موارد نباشید. ممکن است لیست شما به مانند مثال زیر آشفته شود، اما بعد از نوشتن نگرانی هایتان رفع شده و می توانید به کار های خود برسید.

  • به بابا زنگ بزنم
  • میوه بخرم
  • بودجه تنظیم شد؟!
  • استرس دارم
  • جوانی ام از دست رفت!

از یک سیستم منظم استفاده کنید

این هم یک راه دیگر است، موارد را در یک دفترچه منظم بنویسید، آنها را به صورت لیست بنویسید یا به هر روش منظم دیگری که حس می کنید برای شما مفید است. این ابزارهای مختلف باعث می شوند روشی که برای شما بهتر است و باعث می شود آرام تر شوید و یا بهتر کارهایتان را انجام دهید.

لیست وظایف کوچک تهیه کنید

اگر نوشتن این نگرانی ها هنوز باعث نشده آرام شوید، نگران نباشید. وظایف خود را به بخش های کوچک تر قابل دستیابی تنظیم کنید و در واقع یک لیست از کارهایی که می خواهید انجام دهید را بنویسید. این لیست می تواند شامل موارد پیش پاافتاده ای نظیر نوشیدن یک لیوان آب یا روشن کردن لپتاپ هم باشد. پس از انجام دادن این موارد احساس بهتری خواهید داشت و انگیزه شما بیشتر خواهد شد.

از شبکه های اجتماعی فاصله بگیرید

منظور این نیست که تمامی اکانت های خود را حذف کنید، بلکه از اکانت خود خارج شوید و مدتی به خود استراحت بدهید. طبیعتا وقتی افکار شما آشفته است رفتن به شبکه های اجتماعی نظیر اینستاگرام و توییتر محتوای بیشتری به ذهن شما خواهند داد و باعث کلافگی و آشفتگی بیشتر ذهن شما می شوند.

به پیاده روی بروید

برای فاصله گرفتن از استرس ها و نگرانی های خود، یک زمان پیاده روی در نظر بگیرید تا ذهن شما مقداری آرام شود. البته به صورت کلی ورزش جوابگو است و اگر از ورزش دیگری لذت می پرید، مثل دویدن یا فوتبال بازی کردن، می توانید به سراغ آنها هم بروید تا مقداری از هیاهوی ذهنی خود فاصله بگیرید. هر فعالیتی که ذهن شما را درگیر خودش کند می تواند مفید باشد، مثل گوش دادن به موسیقی آرامش بخش در هنگام پیاده روی یا هر کار دیگری که برای شما آرامش زاست.

نفس بکشید

شاید خنده دار به نظر برسد اما نفس بکشید! این نفس کشیدن می تواند نفس های عمیق باشد، یا شامل تمرینات نفس کشیدنی شود که باعث آرامش شما خواهند شد.

به صورت کلی ممکن است هر انسانی با آشفتگی ذهنی روبرو شود و در هنگام مواجهه با چنین پدیده ای خود را سرزنش نکنید، بلکه از خودتان مراقبت کنید و بدانید مثل هر انسان دیگری شما هم به زمان استراحت نیاز دارید، پس چند دقیقه فاصله گرفتن از کار کنونی برای بازیافتن تمرکز خیلی مفیدتر از تلاش برای کار کردن چند ساعته با همین آشفتگی ذهنی است.

مطالب مشابه

چگونه با برعکس کردن گوشی اندرویدی خود آن را بی صدا کنید
چگونه با برعکس کردن گوشی اندرویدی خود آن را بی صدا کنید
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه در آیفون از واگرد استفاده کنیم؟
چگونه در آیفون از واگرد استفاده کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
چند روش خلاقانه برای تمیز کردن مبلمان چوبی
چند روش خلاقانه برای تمیز کردن مبلمان چوبی
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
ده ویژگی از گوشی های سری گلکسی سامسونگ که کاربردی هستند
ده ویژگی از گوشی های سری گلکسی سامسونگ که کاربردی هستند
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه