چگونه از قابلیت Reading list گوگل کروم استفاده کنیم؟

2022-06-10T08:06:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه از قابلیت Reading list گوگل کروم استفاده کنیم؟

یکی از قابلیت هایی که چند وقتی است به مرورگر گوگل کروم افزوده شده است، قابلیت لیست خواندن یا Reading list است که به کاربران اجازه می دهد مطالب و صفحات وبی را در یک لیست ذخیره کنند تا بعدا به مطالعه آنها بپردازند. این ویژگی هنوز هم وجود دارد، هرچند جای آن حالت مخفی تری به خود گرفته است و به شکل یک پنجره سفید و سیاه در کنار آیکون Extensions وجود دارد. این مطلب به شما کمک خواهد کرد متوجه ویژگی های لیست خواندن شوید و روش پیدا کردن و حذف آن را هم یاد بگیرید.

لیست خواندن کروم چیست؟

همانطور که گفته شد این لیست به کاربر اجازه می دهد مطالب دلخواهش را به یک لیست اضافه کند تا در وقت دلخواهش به خواندن آنها بپردازد. اگر به فرض با مقاله ها و مطالب زیادی روبرو شده اید و نمی توانید همه آنها را در یک بازه زمانی کوتاه بخوانید و می خواهید بخشی را برای بعد ذخیره کنید، می توانید آنها را به لیست ذخیره افزوده و بعدا از طریق این لیست به آنها دسترسی داشته باشید. وقتی هم خواندن آنها تمام شد، می توانید آنها را تیک بزنید که یعنی این مطالب را خوانده اید و به سراغ مطالب بعدی بروید.

با اینکه این قابلیت ساده به نظر می رسد، اما مفید واقع شده و هنوز هم در کروم وجود دارد. در نسخه های قبل از 99 گوگل کروم این لیست در نوار Bookmarks قرار داشت. اگر قصد دارید این لیست را از جلوی چشم حذف کنید و در کروم نمایش داده نشود، برروی آیکون آن راست کلیک کرده و تیک گزینه Show Reading list را بردارید.

چگونه به لیست خواندن کروم دسترسی داشته باشیم؟

در کروم نوار بوکمارک ها و لیست خواندن همواره بهم متصل بوده اند، چون کاربرد آنها تقریبا شبیه به یکدیگر است. تفاوت در این است که در لیست خواندن مطالب موقت باقی می مانند و بعد خواندن می توانید آنها را تیک بزنید یا حذف کنید. همانطور که در تصویر زیر نمایش داده شده است، با کلیک کردن برروی دکمه پنل جانبی یا Side Panel می توانید به لیست خواندن دسترسی پیدا کنید.

بعد از کلیک کردن برروی آیکون، پنلی به مانند تصویر زیر برای شما نمایش داده خواهد شد که شامل دو بخش بوکمارک ها و لیست خواندن است. برروی Reading List کلیک کنید.

ذخیره کردن، خواندن و حذف کردن صفحات

وقتی در حال مرور کردن صفحات هستید و به پنجره ای برمی خورید که می خواهید آن را ذخیره کنید، گزینه Add current tab را از پنل کناری بزنید تا این مطلب به صورت یک مطلب خوانده نشده در لیست خواندن ذخیره شود. بعدا تنها با کلیک کردن برروی نام آن صفحه می توانید دوباره آن را اجرا کنید. اگر می خواهید در تب متفاوتی آن را باز کنید، برروی مطلب راست کلیک کرده و سپس گزینه Open in a new tab را برگزینید.

نکته: همیشه می توانید با دوباره کلیک کردن برروی آیکون پنل جانبی آن را ببندید.

وقتی که بعدا توانستید آن صفحه را بخوانید، می توانید دوباره پنل جانبی را باز کنید و نشانگر موس خود را به روی آن صفحه ببرید و با تیک زدن آن صفحه، آن را به عنوان خوانده شده ذخیره کنید. این صفحه در بخشی تحت عنوان Pages you’ve read نمایش داده خواهد شد. اگر می خواهید یک صفحه را کاملا از لیست خواندن حذف کنید، دوباره نشانگر موس را برروی آن صفحه ببرید. اینبار برروی دکمه ضربدر یا X کلیک کنید تا از بین برود. این دو قابلیت زمانی بدرد می خورند که یک مطلب را می خوانید و بعدا دوباره می خواهید از آن استفاده کنید، یا مطلب را کاملا خوانده اید و دیگر کاری با آن ندارید.

آیا می توان لیست خواندن را حذف کرد؟

اگر می خواهید لیست خواندن را به طور کامل حذف کنید، بخت یار شما نیست و چنین قابلیت در نسخه های جدید کروم وجود ندارد. نسخه های قبلی با روشی که ابتدای مطلب گفته شد اجازه می دادند لیست خواندن را حذف کنید، اما در نسخه های جدید لیست خواندن در زیر مجموعه پنل جانبی قرار گرفته است و بوکمارک ها هم در کنار آن قرار دارند، پس این بخش رفتنی نخواهد بود! نکته مثبت این است که پنل جانبی آن بخش که آخرین بار استفاده کرده اید را در سمت چپ نشان می دهد، پس اگر از بخش بوکمارک آن استفاده کنید بوکمارک در سمت چپ قرار می گیرد و لیست خواندن به سمت راست منتقل می شود.

در کل، لیست خواندن می تواند برای ذخیره سازی و بازگشت دوباره به مطالب دلخواه بخش مفیدی باشد و اگر مطالب شما بیش از حد است و نمی خواهید آنها را از دست بدهید، این لیست برای شما مفید است.

مطالب مشابه

چگونه متن یک موسیقی را از Apple Music به اشتراک بگذاریم؟
چگونه متن یک موسیقی را از Apple Music به اشتراک بگذاریم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
هفت اشتباه مرگبار در مدیریت افراد
هفت اشتباه مرگبار در مدیریت افراد
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
تفاوت بین دو شبکه تلفن همراه 4G و 5G چیست؟
تفاوت بین دو شبکه تلفن همراه 4G و 5G چیست؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 4 دقیقه
چگونه از SoundCloud موسیقی دانلود کنیم؟
چگونه از SoundCloud موسیقی دانلود کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 2 دقیقه