چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

2022-08-21T17:24:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 7 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه اعتماد به نفس داشته باشیم؟

اعتماد به نفس به باور شما به مهارت ها، ویژگی ها و توانایی های خود برای موفقیت اشاره دارد. داشتن اعتماد به نفس نه تنها برای سلامتی و رفاه شما مهم است، بلکه می‌تواند بر نحوه درک شما از سوی دیگران نیز تأثیر بگذارد.

متأسفانه همه به توانایی های خود اطمینان ندارند. برای مثال، ممکن است در موقعیت‌ها خاصی احساس ناامنی بیشتری کنید. در موارد دیگر، احساس اضطراب یا عزت نفس پایین ممکن است در توانایی شما برای عمل مطمئن اختلال ایجاد کند.

خوشبختانه، کارهایی وجود دارد که می‌توانید در هر موقعیتی برای ایجاد اعتماد به نفس انجام دهید، حتی زمانی که ممکن است آن را 100٪ احساس نکنید. و به قول قدیمی ها، گاهی اوقات باید آن را جعل کنید تا زمانی که آن را واقعی بسازید. به عبارت دیگر، رفتار با اعتماد به نفس در واقع می تواند در بهبود اعتماد به نفس شما نقش داشته باشد.

این مطلب برخی از کارهایی را که می‌توانید برای ایجاد اعتماد به نفس انجام دهید و راه‌هایی که می‌توانید به تصویر مثبت‌تری از خود دست یابید، مورد بحث قرار می‌دهد.

 

روی نقاط قوت خود تمرکز کنید

وقتی در موقعیتی هستید که می‌خواهید با اعتماد به نفس به نظر برسید، تمرکز بر مهارت‌ها و توانایی‌هایی که نسبت به آن‌ها بیشتر احساس اعتماد دارید می‌تواند مفید باشد. چیزی را انتخاب کنید که می دانید در آن مهارت دارید. سپس روی برجسته کردن یا نمایش آن کیفیت تمرکز کنید.
هنگام پیشروی با نقاط قوت خود، احساس امنیت و قدرت بیشتری خواهید کرد – که همچنین می تواند به شما کمک کند احساس اعتماد به نفس ایجاد کنید.

تغییر تمرکز بر نقاط قوت می‌تواند این توانایی‌ها را بزرگ‌تر کند و در عین حال چیزهایی را که نسبت به آنها اعتماد کمتری دارید به حداقل برساند. از آنجایی که توانایی‌ها و استعدادهای شما در ذهن شما بزرگ‌تر می‌شوند، در لحظه‌ای که بیشتر نیاز دارید آن احساسات را فرافکنی کنید، احساس توانایی و موفقیت بیشتری خواهید کرد.

 

با خودتان صحبت کنید

زمانی که در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرید که می‌خواهید اعتماد به نفس ایجاد کنید، به خودگویی که استفاده می‌کنید توجه کنید. آیا درگیر خودگویی منفی هستید؟ مثال هایی از این ممکن است شامل این باشد که با خود فکر کنید که قرار است اشتباهی مرتکب شوید یا نمی توانید با این موقعیت کنار بیایید.

اگرچه ممکن است فکر کنید که این افکار چندان مهم نیستند، اما می توانند تأثیر جدی بر توانایی شما برای حفظ اعتماد به نفس داشته باشند. با فکر کردن منظم به افکار منفی در مورد خود و توانایی های خود، ممکن است در نهایت خود را متقاعد کنید که واقعاً آنچه را که برای موفقیت لازم است ندارید.

صحبت های منفی با خودتان منجر به باورهای خود محدود کننده می شود. هر چه بیشتر به خود بگویید نمی توانید کاری را انجام دهید یا در کاری بد هستید، احتمال اینکه آن را باور کنید بیشتر می شود. این کار انگیزه را مختل می کند و حتی می تواند به احساس افسردگی کمک کند.
از سوی دیگر نشان داده شده است که خودگویی مثبت به شدت با موفقیت مرتبط است.

اگر تمایل به خودگویی منفی دارید، شروع به کار بر روی قالب بندی مجدد افکار خود کنید تا مثبت تر و خوشبین تر باشید. برای مثال، ممکن است به خودتان یادآوری کنید که هر موقعیتی جنبه های مثبتی دارد. صحبت مثبت با خودتان راهی عالی برای تقویت حس خودکارآمدی شماست تا احساس کنید بهتر می توانید موفق شوید و با هر چیزی که با آن روبرو هستید کنار بیایید.

 

خود را برای موفقیت آماده کنید

پرایمینگ پدیده ای است که در آن قرار گرفتن در معرض یک نوع محرک می تواند بر نحوه واکنش شما به محرک بعدی تأثیر بگذارد. شما می توانید با آماده کردن خود برای مثبت اندیشی و موفقیت از این تمایل استفاده کنید.

به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که در بین ورزشکاران، فعالیت های اولیه که بر اهداف متمرکز شده اند منجر به افزایش اعتماد به نفس می شود. برای ورزشکاران، این امر می تواند نقش اساسی در عملکرد و موفقیت ورزشی آنها داشته باشد.

 

موفقیت های گذشته را به خود یادآوری کنید

یکی از راه‌هایی که می‌توانید ذهن خود را آماده کنید تا به شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک کند، این است به زمانی فکر کنید که در آن احساس موفقیت یا قدرتمندی کرده‌اید. چند دقیقه ای را صرف نوشتن درباره این تجربه کنید. به احتمال زیاد در آینده این احساسات قدرت را با خود همراه خواهید داشت.

 

به دنبال الهام باشید

جستجوی افراد با اعتماد به نفسی که آنها را تحسین می کنید، خواندن جملات الهام بخش، یا تکرار یک مانترای انگیزشی نیز می تواند راهی برای افزایش اعتماد به نفس شما در زمان نیاز باشد. نکته کلیدی این است که الگوها یا اظهاراتی واقع بینانه انتخاب کنید که اهداف قابل دستیابی را منعکس کنند.

در حالی که ممکن است وسوسه شوید که خود را با نقل قول های آرزومند یا جملات تاکیدی که احساس خوبی دارید، تقویت کنید، تحقیقات نشان می دهد که باید در انتخاب نقل قول های انگیزشی احتیاط کنید. به این دلیل است که نقل قول های الهام بخش غیر واقعی یا بیش از حد مثبت گاهی اوقات می توانند نتیجه معکوس داشته باشند.
به عنوان مثال، تحقیقات نشان داده است که افرادی که عزت نفس پایینی دارند، در واقع وقتی با بازخورد بیش از حد مثبت مواجه می شوند، احساس بدتری دارند.

بنابراین به دنبال چیزهایی باشید که به شما کمک می کند احساس الهام یا اعتماد به نفس داشته باشید، خواه نقل قول های انگیزشی یا انواع دیگر پیام ها. فقط مطمئن شوید که چیزهایی را انتخاب می‌کنید که واقعاً به اعتماد به نفس شما کمک می‌کنند و به آن آسیب نمی‌رسانند.

 

از مقایسه بپرهیزید

در حالی که یافتن منابع الهام مثبت می تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس کمک کند، مهم است که از مقایسه نامطلوب خود با افراد دیگر خودداری کنید. وقتی چنین مقایسه‌هایی انجام می‌دهید، چه به عملکرد، ظاهر یا سایر ویژگی‌های آن‌ها نگاه کنید، در نهایت می‌تواند احساس بدتری نسبت به خودتان ایجاد کند.

به ویژه مقایسه های اجتماعی رو به بالا، یا تضاد نامطلوب خود با افرادی که به نوعی از شما «بهتر» به نظر می رسند، می تواند به ویژه آسیب زا باشد. طبق یک مطالعه، انجام چنین مقایسه هایی منجر به احساس حسادت می شود. هرچه افراد حسادت بیشتری داشته باشند، احساس بدتری نسبت به خود دارند.

 

با چالش های جدید روبرو شوید

در حالی که ممکن است به سادگی از موقعیت هایی که باعث ایجاد مشکل می شوند اجتناب کنید اگر احساس اعتماد به نفس کمتری دارید، انجام این کار در واقع می تواند اضطراب شما را افزایش دهد و ایمان شما را به توانایی هایتان کاهش دهد. تحقیقات نشان داده است که تمرین چیزهایی که از آنها می ترسید می تواند به کاهش اضطراب و بهبود اعتماد به نفس کمک کند

این بدان معنا نیست که شما باید خود را در موقعیتی قرار دهید که برای آن آماده نیستید. تحمل بیش از حد و شکست ممکن است در درازمدت باعث شود شما احساس توانایی کمتری داشته باشید.

در عوض، سعی کنید به تدریج چیزهایی را تمرین کنید که به نظرتان ترسناک هستند - چه سخنرانی یا شبکه سازی در یک رویداد حرفه ای. می تواند به شما در ایجاد اعتماد به نفس در توانایی خود برای موفقیت در آن شرایط کمک کند.
با برداشتن گام‌های بیشتری به سمت کسب تجربه و تخصص در آن زمینه‌ها، می‌توانید پایه‌ای محکم بسازید که اعتماد به نفس شما را بدون خطر کردن موانعی که ممکن است بر عزت نفس شما تأثیر منفی بگذارد، تقویت کند.

 

با زبان بدن اعتماد به نفس خود را افزایش دهید

زبان بدن مطمئن می تواند به شما احساس امنیت و شایستگی بیشتری بدهد. سیگنال های زبان بدن که می توانند به شما کمک کنند کنترل بیشتری داشته باشید عبارتند از:

  • با هر دو پا محکم روی زمین بایستید
  • پرهیز از بی قراری
  • برقراری ارتباط چشمی با افراد دیگر
  • انعکاس زبان بدن دیگران


تمرین این موقعیت ها و سیگنال های بدن از قبل می تواند کمک کننده باشد. به دنبال فرصت هایی باشید تا زبان بدن خود را به کار ببندید و به احساس خود در نتیجه توجه کنید.

در یک "گفتگوی TED" در مورد زبان بدن، امی کادی، روانشناس اجتماعی پیشنهاد کرد که استفاده از "ژست های قدرت" به مغز شما سیگنال می دهد که اعتماد به نفس بیشتری دارید. سپس این سیگنال‌ها به کاهش سطح هورمون‌های استرس در بدن کمک می‌کنند، که در نهایت می‌تواند به شما کمک کند احساس آرامش و اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

استفاده از زبان بدن قدرتمند می تواند به شما کمک کند اعتماد به نفس ایجاد کنید و حتی به شما کمک کند احساس اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

 


نکته مهم در مورد کار بر روی ایجاد اعتماد بیرونی این است که در نهایت به بهبود احساس اعتماد درونی شما کمک می کند. ممکن است کمی طول بکشد و تمرین کنید، اما در نهایت، می‌توانید یاد بگیرید که چگونه از بیرون اعتماد به نفس داشته باشید و آن را قوی‌تر در درون احساس کنید.

مطالب مشابه

راه های سالم برای رویکرد به خودسازی
راه های سالم برای رویکرد به خودسازی
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه در زندگی خود اهداف هوشمندانه تعیین کنید؟
چگونه در زندگی خود اهداف هوشمندانه تعیین کنید؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 8 دقیقه
چرا احساسات بسیار مهم هستند؟
چرا احساسات بسیار مهم هستند؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه ورزش به میگرن کمک می کند؟
چگونه ورزش به میگرن کمک می کند؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 6 دقیقه