چگونه به تمسخر دیگران جواب مناسب بدهیم؟

2022-07-12T08:38:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه به تمسخر دیگران جواب مناسب بدهیم؟

احتمالا اگر سن شما بالاتر از دوران راهنمایی ( متوسطه اول ) باشد با پدیده تمسخر شدن توسط دیگران روبرو شده اید. اما چنین پدیده ای مختص به دوران مدرسه نیست و افراد بزرگسال هم از آن استفاده می کنند و ممکن است در هر سنی با تمسخر روبرو شوید. به هرصورت راه های متفاوتی برای جواب دادن به آن وجود دارد، می توانید به دعوای فیزیکی با طرف مقابل بپردازید که صد البته بدترین گزینه است، می توانید چیزی نگویید و آن را در خود بریزید که باعث آسیب به سلامت روان شما می شود، و راه آخر حفظ کردن آرامش، جواب دادن با شوخی، یاد گرفتن درس هایی از آن و در نهایت گذر از آن تمسخر است. در این مطلب قصد داریم راه مواجهه درست با تمسخر دیگران را بیان کنیم.

تمسخر را ارزیابی کنید

شاید مسخره به نظر برسد اما بهترین کار همین است. ببینید طرف مقابل چه حرفی به شما زده است و آیا درست است؟ آیا شما در آن لحظه شخصی بی ادب، فضول، نامحترم یا بد اخلاق بوده اید؟ اگر بخشی از تمسخر طرف مقابل درست است، سعی کنید درس های آموزنده ای از آن دریافت کنید؛ حتی اگر لحن طرف مقابل زشت و زننده بوده است. پذیرش فیدبک های منفی یک ویژگی مثبت است، اما بدین معنا نیست که قبول کنید با شما به صورت نامحترمی صحبت شود. پس از خودتان دفاع کنید و در عین حال از آن تمسخر نکته ای مثبت فرابگیرید.

البته این احتمال هم وجود دارد که حرف طرف مقابل درست نیست و فرد مقابل از جای دیگری عصبی و ناراحت است یا دچار سوبرداشت از رفتار و گفتار شما شده است. چند نفس بکشید، چون لزوما قرار نیست در همان لحظه جوابی به طرف مقابل دهید. برای آرام بودن در هنگام دعوا راه های متفاوتی وجود دارد، پس راه مناسب را انتخاب کرده، سعی کنید آرامش خود را حفظ کنید تا به بهترین شکل در برابر تمسخر دیگران پاسخ بدهید.

اگر یک تمسخر درست است، چگونه به آن جواب دهیم؟

ایمی پریتچِت از وبسایت Preply چند ایده برای این کار دارد:

معمولا غریزه طبیعی افراد وقتی کسی شما را مسخره می کند جواب دادن متقابل به بهترین شکل ممکن است. اما این قضیه می تواند به تنش تبدیل شود که امکان تشدید آن وجود دارد و حالت تقابلی تری به خود بگیرد.

آیا بخشی از این قضیه وجود دارد که شما باید مسئولیت آن را قبول کنید؟ اگر جواب بله است، می توانید حرفی مثل این حرف بزنید که "شرمنده ام که باعث شدم تو اینگونه فکر کنی اما..." و در نهایت جواب مورد نظر خود را بدهید.

جواب های خود را مستقیم و واضح بیان کنید. لزوما قرار نیست شما هم طرف مقابل را مسخره کنید. اگر جای دفاعی وجود دارد، از خود دفاع کنید، اشتباهات خود را ( اگر اشتباهی وجود دارد ) قبول کنید و برای طرف مقابل مشخص کنید که نمی توانید صحبت با حالت تمسخر از فردی را قبول کنید. مثلا: "ببخشید اگر کاری که انجام داده ام را دوست نداری. نظرات شما را برای دفعه بعدی اعمال خواهم کرد. هرچند ممنون می شوم هنگام کار برروی موارد این چنینی محترمانه تر برخورد کنی تا هر دو طرف بتوانیم به بهترین شکل کارمان را انجام دهیم".

اگر یک تمسخر اشتباه است، چگونه به آن جواب دهیم؟

اگر به یکباره تمسخری اتفاق افتد، پریتچت می گوید "مبارزه با آتش فایده ای ندارد". در عوض، نظر آنها را قبول کنید در حالی که می دانید حرف آنها اشتباه است و بعد به شکلی آرام و واضح در مورد قدم های بعدی برای حل کردن این تعارض به گفتگو بپردازید. کلمات تهاجمی به کار نبرید و حرف های خود را با یک حالت آرام بیان کنید. اگر این تمسخر برای شما واقعا عجیب است و شما را تعجب زده می کند، و اگر فردی که دوستش دارید یا حداقل دوست دارید به بودن در کنار او ادامه دهید چنین تمسخری انجام داده، سعی کنید دلیل اینکه چرا چنین حرفی زده اند را پیدا کنید. اگر امکان آن وجود دارد، از او بپرسید آیا مشکل عمیق تری دارد که دوست دارند آن را حل کنند یا در حال تجربه اتفاقی هستند که نیاز به حرف زدن دارد. اگر چنین حرفی از طرف یک غریبه است، بهتر است از آن گذر کنید، چون نظر او اهمیتی ندارد!

اگر می توانید از شوخی استفاده کنید

در نهایت می توانید برای تنش زدایی از مقداری شوخی استفاده کنید. اگر کسی در صورت شما حرفی برای تمسخر شما زده است، احتمالا موقعیت دارای تنش بالایی است و اگر فضای مناسبی وجود دارد، سعی کنید از یک شوخی یا جوک استفاده کنید. نیل بارتون چنین توصیه ای دارد:

شوخی ملایم می تواند در جواب دادن به یک تمسخر مفید باشد، به سه دلیل: ارزش فرد تمسخر کننده و تمسخر او را پایین می آورد، اشخاص ثالث را به سمت شما می کشاند و تنش این مسئله را می زداید. حتی می توانید آن تمسخر را به شوخی شدیدتر کنید، مثلا بگویید: "اگر من را می شناختی، می توانستی عیب های بیشتری پیدا کنی!".

 

مطالب مشابه

راحت ترین راه برای سریع تر کردن گوشی های اندرویدی
راحت ترین راه برای سریع تر کردن گوشی های اندرویدی
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 2 دقیقه
چگونه در اینستاگرام به عنوان یک خلاق درآمد کسب کنیم؟
چگونه در اینستاگرام به عنوان یک خلاق درآمد کسب کنیم؟
Alternate Text Nazila77
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه در آیفون فایل PDF را ویرایش کنیم؟
چگونه در آیفون فایل PDF را ویرایش کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
چگونه میانبرهای صفحه قفل گوشی های گلکسی سامسونگ را شخصی سازی کنیم؟
چگونه میانبرهای صفحه قفل گوشی های گلکسی سامسونگ را شخصی سازی کنیم؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 2 دقیقه