چگونه صفحه‌نمایش تلویزیون‌مان را تمیز کنیم؟

2021-11-27T19:54:00Z موضوع علم دانش تکنولوژی زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه صفحه‌نمایش تلویزیون‌مان را تمیز کنیم؟

توصیه‌های متخصصان را دنبال کنید تا صفحه نمایش LCD، LED یا OLED تلویزیون‌تان از تمیزی برق بزند.

آخرین باری که تلویزیون خریده‌اید، احتمالا وقت زیادی برای این گذاشتید که صفحه نمایش تلویزیون‌تان چه باشد؛ Plasma، LCD یا LED و حتی سر این موضوع هم بحث می‌کردید که رزولوشن تلویزیون‌تان HD باشد یا 4K یا 8K. حالا بعد از این‌که تلویزیون‌تان را با هر صفحه‌نمایش و رزولوشنی خریده‌اید، باید نحوه تمیز کردن صفحه‌اش را بلد باشد تا از دیدن جزئی‌ترین رنگ‌ها و زاویه‌هایش نهایت لذت را ببرید. این نحوه تمیز کردن را هم می‌تواند برای صفحه نمایش تلویزیون کاربردی باشد و هم برای صفحه نمایش کامپیوتر، صفحه نمایش تلفن هوشمند و حتی پورت شارژ آیفون. منتها اول از همه باید با ابزارها و روش‌های تمیز کردن آنها آشنا شوید.

خب، بیشتر تلویزیون‌های امروزی صفحه نمایش‌تخت LCD یا OLED دارند. Organic Light-emitting diodes یا همان صفحه نمایش OLED که با فناوری دیودهای گسیل نوری آلی روشن می‌شود، کنتراست نور را تصویر بهتر و قوی‌تر نشان می‌دهد. یعنی نقاط مشکی را به تاریک‌ترین شکل ممکن و نقاط سفید را به روشن‌ترین حالت ممکن در می‌آورد. صفحه‌نمایش‌های پلاسما هم که از اواخر دهه 1990 تا اوایل دهه 2000 محبوب بودند، از سال 2014 تولیدشان متوقف شد. منتها هنوز که هنوز است در بسیاری از خانه‌های امروزی پیدا می‌شود. Old-school TV (تلویزیون‌های لامپی بزرگ) یا Bulky Cathode-ray tubes (CRTs) با لامپ کاتدی روشن می‌شدند که تقریبا کمتر کسی آن‌ها را به یاد می‌آورد.

Jessica Ek (جسیکا ایکی)، متخصص لاروبی در شرکت American Cleaning می‌گوید:«تمیز کردن تلویزیون‌های بزرگ لامپی مثل پاک کردن پنجره است، ولی برای تمیز کردن تلویزیون‌های مدرن باید بیشتر مراقب باشیم.» با اینکه تمیز کردن تمام صفحه‌نمایش‌های امروزی به یک نحو هستند، اما باید بیشتر مراقب باشیم تا برای پاک کردن تلویزیون از چه ابزار و روشی استفاده می‌کنیم. همچنین قبل از تمیز کردن صفحه‌نمایش باید از خاموش بودن تلویزیون‌تان مطمئن شوید. با این کار نه تنها باعث می‌شوید خیالتان از بابت سالم ماندن تلویزیون‌تان راحت باشد، بلکه می‌توانید لکه‌های صفحه‌نمایش را به راحتی پیدا کنید.

صفحه‌نمایش تلویزیون را چگونه تمیز کنیم

  • از پارچه میکروفیبر استفاده کنید

Jessica Ek (جسیکا ایکی) می‌گوید:«صفحه‌نمایش‌های امروزی بسیار به فشار حساس هستند و خیلی راحت خراش برمی‌دارند.» او توصیه می‌کند از پارچه میکروفیبر استفاده کنیم. فرقی هم نمی‌کند که صفحه نمایش‌تان LCD باشد، OLED باشد یا پلاسما. جسیکا اضافه می‌کند:«پارچه میکروفیبر از فیبرهای بسیار ریزی دوخته شده که فشار مساوی روی سراسر صفحه‌نمایش می‌آورد و احتمال خراشیدن یا آسیب زدن به آن را به شدت پایین می‌آورد.»

از چه پارچه‌هایی نباید استفاده کنیم

حوله، دستمال کاغذی و پارچه‌هایی که با فیبرهایشان می‌تواند به صفحه نمایش آسیب بزنند را نباید استفاده کنید. حتی اگر می‌خواهید با صفحه نمایش تلویزیون های لامپی تمرین کنید که بعدها بتوانید صفحه نمایش تلویزیون تخت‌تان را تمیز کنید، پارچه‌های میکروفیبر می‌تواند انتخاب مناسبی باشد. همچنین می‌توانید از گردگیر الكترواستاتيكي هم استفاده کنید.

  • تا گوشه‌های صفحه‌نمایش را هم تمیز کنید

با پارچه‌تان قشنگ تمام گوشه‌وکنار صفحه‌نمایش را تمیز کنید و پارچه‌تان را این‌ور و آن‌ور کنید تا با بخش تمیزش صفحه‌نمایش را پاک کنید.

چه کارهایی نباید انجام دهید

فشار زیادی روی صفحه نمایش نیاورید. واگرنه ممکن است پیکسل‌های صفحه نمایش زمانی که تلویزیون LCD یا پلاسما را روشن می‌کنید، بسوزند.

  • روی پارچه اسپری بزنید

هر اسپری که دارید می‌توانید روی پارچه‌تان بریزید تا کمی مرطوب شود. این مرطوب بودن پارچه کمک می‌کند تا آسیبی به بخش‌های داخلی صفحه‌نمایش‌تان نیاورد. درضمن، هیچ‌وقت اسپری را به طور مستقیم روی صفحه‌نمایش نپاشید.

چه کارهایی نباید انجام دهید

از پارچه‌هایی که قبلا جایی را پاک کرده‌اید و غباری هستند، استفاده نکنید. چون چربی یا فرآورده‌های چوبی لوازم خانه‌تان روی آن‌ها نشسته و به محض استفاده از آن‌ها روی صفحه‌نمایش، برای مدت‌ها باقی می‌مانند.

  • پاک کردن‌تان همپوشانی داشته باشد

Jessica Ek (جسیکا ایکی) توصیه می‌کند که برای نماندن رَد پارچه نمناک روی صفحه‌نمایش، بهتر است پارچه را روی آن به طور یکسان و به آرامی افقی و عمودی بکشیم. بعد برای آخرین بار با یک پارچه خشک، کل صفحه‌نمایش را پاک کنیم تا هیچ رَد و مایعی باقی نماند. یادتان نرود که میز تلویزیون را هم تمیز کنید تا گردغبار آن دوباره روی اسپیکر و پورت‌ها نشیند. (برای این‌کار هم می‌توانید از بُرس گردگیری استفاده کنید.)

چه کارهایی نباید انجام دهید

به صورت دایره‌ای صفحه‌نمایش را پاک کنید

چگونه لکه‌های سرسخت را از صفحه نمایش‌تان پاک کنید

اگر لکه‌هایی مانند شیر بچه روی صفحه‌نمایش‌تان پاشیده و طوری خشک شده که از بین نمی‌روند، می‌توانید با کمی آب و کمی مایع ظرفشویی، آن را رقیق و تَر کنید. منتها حواس‌تان باشد زمانی که می‌خواهید صفحه‌نمایش‌تخت تلویزیون‌تان را تمیز کنید، فکر مواد شوینده‌ای شیمیایی تندی مانند acetone (استون)، toluene (تولوئن)، یا ammonia (آمونیاک) را از سرتان بیرون بیاورید. چون این مواد شوینده برای پاک کردن پنجره‌هاست و ماده شوینده اصلی مانند ammonia (آمونیاک) می‌تواند رنگ صفحه‌نمایش تلویزیون‌تان را به طور دائمی از بین ببرد. اما تلویزیون‌های لامپی استثنا هستند. این تلویزیون‌های لامپی یک صفحه‌نمایش شیشه‌ای دارند که می‌توانند دربرابر اسپری Windex (ویندکس) هم مقاوم باشند.

کنترل تلویزیون را تمیز کنید

زمانی که تلویزیون‌تان را تمیز می‌کنید، پاک کردن جرم‌های کنترلش را فراموش نکنید. باتری کنترل را بیرون بیاورید و درب باتری کنترل را ببندید و تمام کثیفی‌ها را از لابه‌لای دکمه‌هایش تمیز کنید. یک کهنه کتان را به شوینده دست‌سازتان مرطوب کنید و بین دکمه‌ها بکشید. اگر باز هم تمیز نشد، با خلال دندان یا خمیردندان خشک، تمام چرک‌های بین دکمه‌ها را تمیز کنید. با پارچه میکروفیبر نمناک‌تان پشت و طرفین کنترل را خوب تمیز کنید. حواس‌تان هم باشد که قبل از استفاده کردن، اول اجازه دهید خشک شود و بعد باتری‌ها را در کنترل قرار دهید.

اسپیکرها را گردگیری کنید

اگر اسپیکر (اکسترنال) جداگانه‌ای دارید، حتما گردغبار زیادی روی آن نشسته که می‌تواند صدای اسپیکرتان را خفه یا ضعیف کند. حالا اگر اسپیکرتان روکش پارچه‌ای جداشدنی دارد، آن را بردارید و گردگیری‌اش کنید. درغیر این‌صورت فقط جلوی اسپیکر را جارو بکشید. با پُرزگیر هم می‌توانید با خیال راحت خفگی اسپیکرها را با پاک کردن غبارها برطرف کنید. منتها اگر روکش اسپیکرتان به جای پارچه، از مواد سفت و سختی است، می‌توانید از پارچه میکروفیبر نمناک‌تان برای تمیز کردن اسپیکرتان استفاده کنید.

شوینده دست‌ساز تلویزیون‌تان را بسازید

می‌توانید مواد شوینده صفحه‌نمایش را از فروشگاه‌های مختلف بخرید. منتها اگر می‌خواهید پول‌تان را خرج نکنید یا ترجیح می‌دهید بیشتر از محلول‌های سازگار با محیط زیست استفاده کنید، ساختن شوینده دست‌ساز بیشتر به دردتان می‌خورد. کافی است آب تقطیرشده (مواد معدنی آب شیر شهری می‌توان روی صفحه‌نمایش خراش ایجاد کند)، را با سرکه سفید به نسبت 1:1 ترکیب کنید. اگر هم دوست ندارید خانه‌تان را بوی سرکه بردارد، از مخلوط ایزوپروپیل الکل با آب تقطیرشده استفاده کنید. فقط مطمئن شوید که از الکل اتیلیک یا هر نوع الکلی استفاده نکنید که به جای براق کردن صفحه‌نمایش تلویزیون‌تان، به آن ضرر می‌رساند.

مطالب مشابه

9 گرایش برتر جدید فناوری برای سال 2021
9 گرایش برتر جدید فناوری برای سال 2021
Alternate Text Tavana
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 11 دقیقه
عوامل مهم در زمان قیمت گذاری خودرو کارکرده
عوامل مهم در زمان قیمت گذاری خودرو کارکرده
Alternate Text ماجراجو
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
بزرگی جهان هستی
بزرگی جهان هستی
Alternate Text Tavana
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه
تکنولوژی صفحه نمایش در موبایل
تکنولوژی صفحه نمایش در موبایل
Alternate Text ماجراجو
موضوع علم دانش تکنولوژی|زمان مطالعه 3 دقیقه