آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید

2021-10-22T18:11:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید

آغاز ساخت واکسن کرونا:
زمان و مکان آغاز شیوع بیماری کووید 19 (COVID-19) در ایران، 29 بهمن ماه 1398 در شهر قم بوده است. عامل این بیماری، نوعی ویروس کرونا به نام کروناویروس سندرم حاد تنفسی ۲، است که به سیستم تنفسی فرد حمله می کند و باعث عفونت شدید ریوی می گردد. در نهایت در 10 ژانویه 2020 با ارائه توالی کامل ژنتیک این ویروس توسط GISAID، شرکت های متعددی در سطح جهان اقدام به تولید واکسن کرونا نمودند. روسیه اولین کشوری است که موفق به تولید واکسن کرونا شده است. این واکسن اسپوتنیک وی نام گرفت. در مرحله دوم دو شرکت آمریکایی فایزر و بیوان‌تک با همکاری یکدیگر موفق به تولید واکسن جدیدی به نام واکسن کووید-۱۹ فایزر–بیوان‌تک شدند. این واکسن بر پایه پیام‌رسان آران‌ای (mRNA) ساخته شده است. در ادامه شرکت های داروی دیگری نیز در سطح جهان موفق به ساخت و تولید واکسن شدند. این واکسن ها شامل مدرنا (آمریکا)، آکسفورد-آسترازنکا (کره)، جانسون اند جانسون و سینوفارم (چین) می شود. تمامی واکسن های نام برده شده کلیه مجوزهای مورد نیاز برای وارد شدن به بازار دارویی را دریافت نموده اند.

واکسن کرونا



مشخصات انواع واکسن کرونا موجود در ایران:
در ایران تعداد محدودتری از واکسن کووید 19 وارد شده است که شامل واکسن کوواکسین، واکسن سینوفارم، واکسن آسترازنکا و واکسن اسپوتنیک وی می شود. محققان کشور ما نیز با تلاش زیاد توانسته اند واکسنی ضد ویروس کرونا تولید نمایند. نام این واکسن داخلی واکسن کووبرکت است. در ادامه به شرح کامل تری از انواع مختلف واکسن کرونا پرداخته خواهد شد.
مشخصات واکسن کوواکسین:
این نوع از واکسن کرونا از ویروس غیرفعال (ds DNA) ساخته شده است. هندوستان کشور سازنده واکسن کوواکسین است. روند تزریق این واکسن طی دو نوبت با فاصله 28 روز است. این نوع از واکسن کرونا مخصوص افراد بالای 18 سال است. اثربخشی کوواکسین حدود 81 درصد تعیین شده است.
مشخصات واکسن سینوفارم:
سازنده این واکسن، کشور چین است. این واکسن نیز مانند واکسن برکت از ویروس کشته شده ساخته شده است و باید در دو نوبت با فاصله 28 روز برای افراد بالای 18 سال تزریق گردد. تحقیقات نشان دهد که میزان اثر بخشی این واکسن 79 درصد است.

انواع واکسن کرونا



مشخصات واکسن آسترازنکا:
این واکسن نیز ساخت کشور کره جنوبی است.این نوع از واکسن کرونا از آدنوویروس یا ویروس ضعیف شده تولید می شود. نوبت تزریق آن نیز طی دو نوبت با فاصله 12 هفته تعیین شده است. میزان اثر بخشی این نوع از واکسن حدود 63 درصد تخمین زده شده است.
مشخصات واکسن اسپوتنیک وی:
این واکسن تولید کشور روسیه است و از ویروس غیرفعال شده (ds DNA) تهیه می شود. نوبت تزریق این واکسن نیز همچون سایر واکسن های معرفی شده طی دو مرحله با فاصله 21 روز صورت می گیرد. ویال تزریق مرحله اول آبی رنگ و ویال تزریق دوم قرمز رنگ است. اثر بخشی این واکسن نیز 6/91 درصد تعین شده است.
مشخصات واکسن کووبرکت:
واکسن برکت از ویروس کشته شده کرونا تولید می شود. مانند سایر واکسن ها باید طی دو نوبت تزریق شود. فاصله میان دو نوبت واکسن هم باید 28 روز باشد. نکته ای باید هنگام تزریق این واکسن به آن توجه داشته باشید این است که واکسن برکت برای افراد بالای 18 سال است.

کرونا


علایم کلی واکسن کرونا:
به طور کلی واکسن ها در برخی افراد علائمی را نشان می دهند. البته این علائم در هر فرد می تواند متفاوت باشد. برخی از این علائم شامل سرگیجه، سردرد، تب، درد عضلانی، درد مفاصل، حالت تهوع، اسهال، لرز، احساس ضعف جسمانی، خواب آلودگی، تورم و درد در محل تزریق و... می شود.

واکسن های کرونا





مطالب مشابه

راهنمای جامع نقایص مادرزادی جنین
راهنمای جامع نقایص مادرزادی جنین
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 28 دقیقه
مشکلات فصل گرما و گرمازدگی
مشکلات فصل گرما و گرمازدگی
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
فواید شگفت انگیز یوگا
فواید شگفت انگیز یوگا
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
آیا می خواهید یک بسکتبالیست حرفه ای شوید؟
آیا می خواهید یک بسکتبالیست حرفه ای شوید؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 3 دقیقه