ارتباط بین نحوه تغذیه و کیفیت خواب

2021-11-10T15:49:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

ارتباط بین نحوه تغذیه و کیفیت خواب

خواب خوب

همه ما یک سوم از زندگی مان را در خواب به سر می بریم پس بسیار اهمیت دارد که خوابی با کیفیت داشته باشیم. این استراحت با کیفیت موجب می گردد تا لحظات بیداری‌مان را با نشاط بیشتری طی کنیم؛ به همین دلیل داشتن یک خواب خوب برای همه ما اهمیت فراوانی دارد. با توجه به سبک زندگی پر استرس امروزی و دغدغه ها و تنش های فکری که افراد دچار آنها هستند، بروز اختلالات خواب بسیار دیده شده است. اما راه حل چیست؟ آیا تمام این اختلالات، به ذهن پر مشغله ما مربوط می شود؟

برای بدست آوردن یک آرامش، در مرحله اول مراجعه به پزشک و مطرح کردن این مشکل می تواند برای شما راهگشا باشد زیرا پزشک، موضوع را از زوایای مختلف بررسی خواهد کرد. یکی از دلایلی که قطعا توسط پزشک بررسی خواهد شد، توجه به تغذیه است که در ادامه به این موضوع اشاره خواهیم کرد.

تغذیه و خواب

ارتباط بین تغذیه و خواب

به دلیل اینکه افراد ساعتهای طولانی مشغول کار هستند، اصولا خوردن غذا و میان وعده مناسب را فراموش می کنند. آنها علاقه دارند غذایی میل کنند که سریع آماده شده و آنها را سیر کند اما به ارزش غذایی آن خوراک توجهی ندارند پس در دراز مدت باعث می شود که جذب پروتئین و ویتامین کمتری داشته باشند.

برای بهبود کیفیت خواب لازم است مواد غذایی حاوی تریپتوفان که نوعی آمینو‌اسید است، با برنامه غذایی شما وارد بدنتان شود. این ماده در غذاهایی نظیر شیر، ماست، انجیر، خرما، موز و بسیاری از میوه ها یافت می شود که تاثیر مثبتی در یک آرمیدگی با کیفیت در شما دارد.

ماده بعدی سروتونین است که وجود آن در تغذیه موجب استراحت شبانگاهی مطلوب می شود. این ماده در بین ویتامین های گروه ب وجود دارد.

تمامی مواد غذایی که برای درمان کم خونی مفید هستند، برای شما خواب راحتی را فراهم می کنند زیرا یکی از دلایل اصلی تغذیه ای که اختلالات شبانه را در پی دارد، کم خونی است و اگر شما برنامه غذایی درستی نداشته باشید، قطعا به کم خونی دچار خواهید شد. بلا‌شک پزشک شما در معاینات اولیه، آزمایش های مربوط به کم خونی را نیز بررسی خواهد کرد.

غذاهای چرب و شور آرامش شبانگاهی تان را از بین می برند. اینکه کاهو ماده ای خواب‌آور می باشد، بر کسی پوشیده نیست اما مصرف هر شب سالاد باعث سرد شدن بدن و زیاد شدن بلغم می گردد و جسم شما را ناآرام می کند. مصرف سالاد حتما باید همراه با روغن زیتون باشد تا از سردی آن کاسته شود.

با دوری کردن از غذاهای آماده و فست فود ها و چربی های اشباع، علاوه بر اینکه سلامتی را به بدن خود هدیه می دهید، آرامش شبانه بهتری نیز خواهید داشت. این مواد از نظر طب سنتی بلغم و سردی زیادی دارند و همین سردی باعث می شود تا خواب راحت از شما گرفته شود. حتما گرمی جات و مواد غذایی که طبع گرم دارند را در برنامه غذایی خود بخصوص در ساعات شب بگنجانید تا کم کم بدن را برای آرامشی هشت ساعته آماده کنید.

خواب و تغذیه

مطالب مشابه

آیا واکسن کرونا برای زنان باردار و شیرده ایمن است؟
آیا واکسن کرونا برای زنان باردار و شیرده ایمن است؟
Alternate Text phoenix
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید
آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید
Alternate Text ReZero
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 3 دقیقه
همه چیز در مورد ورزش های آپارتمانی
همه چیز در مورد ورزش های آپارتمانی
Alternate Text phoenix
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 2 دقیقه
کشتی چگونه ورزشی است ؟
کشتی چگونه ورزشی است ؟
Alternate Text Tavana
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه