سوء مصرف داروهای تجویزی

2022-01-20T16:45:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

سوء مصرف داروهای تجویزی

سوء مصرف داروهای تجویزی

سوء مصرف داروهای تجویزی شامل مصرف یک داروی نسخه ای که مال شما نیست یا مصرف داروهای تجویزی خود به گونه ای است که با دستورات پزشک شما متفاوت است. این یک تصور غلط رایج است که سوء استفاده از داروهای تجویزی ایمن تر از مصرف داروهای غیرقانونی خیابانی است. سوء استفاده از داروهای تجویزی بسیار خطرناک است و حتی می تواند کشنده باشد. احتمال مصرف بیش از حد داروهای تجویزی یا معتاد شدن زیاد است.

چه کسانی از داروهای تجویزی سوء استفاده می کنند؟


حدود 16 میلیون نفر در ایالات متحده از داروهای تجویزی سوء استفاده می کنند. به طور کلی، مردان بیش از زنان از داروهای تجویزی سوء استفاده می کنند. استثنا در این مورد در بین افراد 12 تا 17 ساله است. در این گروه، زنان بیش از مردان از داروهای تجویزی سوء استفاده می کنند. تخمین زده می شود که 20 درصد از دانش آموزان دبیرستانی به مصرف داروی نسخه ای بدون تجویز پزشک اعتراف می کنند. نرخ سوءمصرف داروهای تجویزی در دوران نوجوانی و 20 سالگی بالاتر است، اگرچه این میزان در میان افراد 50 ساله افزایش می یابد.

خطرات سوء مصرف داروهای تجویزی


برخی افراد به اشتباه بر این باورند که استفاده از داروهای تجویزی ایمن تر از مصرف داروهای خیابانی است. اینطور نیست. سوء استفاده یا استفاده نادرست از داروهای تجویزی سبب می شود که دوز کم دارو بی اثر شود. نتیجه این است که فرد برای دستیابی به همان پاسخی که قبلاً با دوز کمتر ایجاد شده بود، به دوز بالاتری از ماده نیاز دارد.

اعتیاد یک بیماری مغزی است که به جستجوی شدید، ولع مصرف و استفاده از یک ماده، هر چند مضر، اشاره دارد. وابستگی فیزیکی اغلب، جزء اعتیاد است.

داروهای تجویزی که معمولاً مورد سوء استفاده قرار می گیرند


مسکن ها، آرام بخش ها و محرک ها رایج ترین داروهای تجویزی هستند که مورد سوء استفاده قرار می گیرند. استروئیدهای آنابولیک نیز مورد سوء استفاده قرار می گیرند. بیش از 50 درصد از تمام داروهای تجویزی برای استفاده غیرپزشکی از یک دوست یا خویشاوند تهیه می شود. گاهی اوقات داروها از طریق راه دیگری (مثلاً تزریق دارو به جای مصرف خوراکی ) مصرف می شوند.

داروهای ضد درد


داروهای ضد درد به نام اپیوئیدها به مراتب رایج ترین داروهای تجویزی مورد سوء استفاده هستند. این داروها با کاهش درک درد عمل می کنند. داروهای این دسته عبارتند از هیدروکودون و استامینوفن (Vicodin)، اکسی کدون و استامینوفن (Percocet)، اکسی کدون (OxyContin)، فنتانیل (Duragesic)، هیدرومورفون (Dilaudid)، مورفین (Avinza، Kadian)، و کدئین. سوء مصرف مواد افیونی مسئول حدود 75 درصد مرگ و میرهای ناشی از مصرف بیش از حد است. این بیشتر از هر نسخه یا داروی غیرقانونی دیگری است.

مواد افیونی بر مراکز پاداش در مغز تأثیر می گذارد. مردم آنها را به صورت تفریحی می گیرند تا احساس سرخوشی را تجربه کنند. هنگامی که مواد افیونی مورد سوء استفاده قرار می گیرند، می توانند منجر به آرام بخشی، سرگیجه، ضعف، تعریق و موارد دیگر شوند. فقط یک دوز بالای یک تریاک می تواند تنفس را کاهش داده و منجر به کما یا حتی مرگ شود. کاهش دوز یا قطع ناگهانی مواد افیونی ممکن است منجر به علائم ترک از جمله بیقراری، استفراغ، اسهال، درد و لرز شود.

پیشگیری از سوء مصرف داروهای تجویزی


پیشگیری از سوء مصرف داروهای تجویزی با شما شروع می شود.

فقط داروهای تجویزی را طبق دستور پزشک مصرف کنید.
هرگز داروهای تجویزی خود را به شخص دیگری ندهید.
هرگز دارویی را که برای شخص دیگری تجویز شده است مصرف نکنید.
با کودکان و نوجوانان در مورد خطرات سوء استفاده از داروهای تجویزی و محافظت از داروها در خانه خود صحبت کنید.

مطالب مشابه

راه حل مشکلات شایع پوستی در نوجوانی
راه حل مشکلات شایع پوستی در نوجوانی
Alternate Text دلارام
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 3 دقیقه
بدترین موادی که می توانید روی صورت خود بگذارید
بدترین موادی که می توانید روی صورت خود بگذارید
Alternate Text دلارام
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
نکته های کلیدی برای افراد مبتدی در والیبال
نکته های کلیدی برای افراد مبتدی در والیبال
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
عادت های بد بعد از بیدار شدن از خواب
عادت های بد بعد از بیدار شدن از خواب
Alternate Text دلارام
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه