عادت های مناسب جهت کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه

2021-12-05T17:58:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

عادت های مناسب جهت کاهش ریسک ابتلا به سرطان سینه

سرطان سینه یکی از بیماری های مهم است که در زنان شایع تر است، اما با پیشگیری و غربالگری منظم به سادگی می توان از آن جلوگیری کرد. در این مقاله به اختصار به تعدادی از عادات مطلوب برای کاهش ریسک ابتلابه این بیماری پرداخته شده است. لذا مطالعه آن توصیه می شود.

رژیم غذایی خود را متعادل کنید


رژیم غذایی شما ممکن است به کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه کمک کند، اگر چه دانشمندان در حال انجام تحقیقات بیشتری هستند تا کشف کنند رژیم غذایی چگونه بر این بیماری تأثیر می گذارد. در رژیم غذایی خود روی سبزیجات، میوه ها، لوبیاها و غلات کامل تمرکز کنید. بهتر این خوراکی ها است دو سوم بشقاب شما را تشکیل دهند. یک سوم دیگر را به پروتئین بدون چربی مانند مرغ یا ماهی اختصاص دهید. بیش از 5 وعده غذای گیاهی یا میوه در روز یک رژیم مناسب است.

سیگار نکشید

مصرف دخانیات با افزایش خطر ابتلا به سرطان سینه مرتبط است، به خصوص در زنان جوان‌تری که یائسگی را سپری نکرده‌اند. میزان سیگار کشیدن، سن شروع و مدت زمانی که به آن ادامه می دهید، همگی بر میزان احتمال ابتلای شما به این بیماری تأثیر می گذارند. اگر سیگاری هستید، از پزشک خانواده خود در مورد راه های ترک سیگار بپرسید.

نوع بافت سینه خود را بشناسید

نوع بافت همه سینه ها متفاوت است. اگر بافت سینه شما چربی کمتری داشته باشد و غدد شیر و بافت حمایتی بیشتری داشته باشد، به آنها "متراکم" می گویند. این می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهد و سلول های غیر طبیعی را در اسکن نشان دهد. ماموگرافی یکی از راه‌های تشخیص نوع بافت سینه شماست. اگر سینه های متراکمی دارید، اقدامات دیگری را برای کاهش احتمال ابتلا به سرطان سینه انجام دهید. ممکن است لازم باشد بیشتر غربالگری شوید یا از تست های غربالگری پیشرفته تری استفاده کنید.


تمرینات ورزشی منظم انجام دهید

فعالیت بدنی منظم می تواند خطر ابتلا به سرطان سینه را کاهش دهد. متخصصان می گویند که در طول یک هفته باید 150 دقیقه ورزش متوسط ​​یا 75 دقیقه تمرینات سخت تر و شدیدتر داشته باشید. شما همچنین می توانید ترکیبی از هر دو را انجام دهید.

سعی کنید وزن مناسب داشته باشید.

هنگامی که یک رژیم غذایی متعادل می خورید و ورزش می کنید، می تواند به شما کمک کند وزن سالمی داشته باشید، که این نکته شانس ابتلا به سرطان سینه را کاهش می دهد. وزن اضافی، به خصوص اگر در بزرگسالی باشد، با خطر بالای بیماری مرتبط است. این امر به ویژه در مورد زنانی که در دوران یائسگی بوده اند صدق می کند.

مطمئن شوید که فیبر دریافت می کنید

این ماده مغذی را می توانید در غلات کامل، سبزیجات، میوه ها و لوبیاها پیدا کنید. بر اساس مطالعات متعدد، زنانی که مقدار زیادی از این غذاها را مصرف می کنند، کمتر در معرض خطر ابتلا به سرطان سینه قرار دارند. دانشمندان دقیقاً مطمئن نیستند که فیبر چگونه برای جلوگیری از تومورها عمل می کند، اما در حال تحقیقات بیشتر برای فهم موضوع هستند. یک رژیم غذایی غنی از فیبر می تواند از راه های دیگری مانند کاهش احتمال دیابت و بیماری قلبی به سلامت شما کمک کند.

هنگام شب نور محیط را کم کنید

زنانی که در شب در معرض نور زیاد قرار می گیرند، چه به دلیل اینکه کار شیفتی انجام می دهند یا در مناطقی با نور خوب زندگی می کنند، ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش دهند. محققان بر این باورند علت آن، هورمونی به نام ملاتونین است که بدن شما هنگام تاریکی ترشح می کند تا احساس خواب آلودگی کنید. اگر می توانید سعی کنید میزان نور اطراف خود را در شب کنترل کنید. ابزارهایی مانند سایه های خاموش، ماسک خواب و لامپ های کم وات می توانند کمک کنند.

آیا ویتامین D دریافت می کنید؟

وقتی نور خورشید به پوست شما می رسد، بدن شما ویتامین D مورد نیاز خود را می سازد. اما راه مطمئن‌تر برای به دست آوردن ویتامین کافی، غذاهایی مانند ماهی سالمون، صدف، ساردین و غذاهای غنی‌شده مانند شیر و آب پرتقال است. هنگامی که شما به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت نکنید، خطر ابتلا به سرطان سینه ممکن است افزایش یابد. شما همچنین می توانید ویتامین دی را به صورت مکمل دریافت کنید، اما قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنید.

در لوازم بهداشتی خود تجدید نظر کنید

بسیاری از لوازم آرایشی، لوسیون ها و محصولات مو دارای پارابن هستند که می تواند مانند یک استروژن ضعیف در بدن شما عمل کند. برخی از دانشمندان بر این باورند که این مواد شیمیایی ممکن است قادر به تحریک سینه باشند، اما این تحقیق کاملاً اثبات شده نیست. اگر نگران خطر هستید، می توانید اقلامی را خریداری کنید که بدون این ماده ساخته شده اند.

توجه:


اطلاعات غلط زیادی در مورد سرطان سینه وجود دارد. برای مثال ماموگرافی یک ابزار غربالگری مهم است و باعث گسترش تومور نمی شود. اپیلاسیون زیر بغل یا استفاده از ضد تعریق، خطر ابتلا به این بیماری را افزایش نمی دهد. پوشیدن انوع سوتین از جمله سوتین جکدار بر افزایش ریسک ابتلا به سرطان سینه تأثیری ندارد.

مطالب مشابه

اگر بطور ناشتا، آب پرتقال بنوشیم چه اتفاقی برای بدنمان می افتد؟
اگر بطور ناشتا، آب پرتقال بنوشیم چه اتفاقی برای بدنمان می افتد؟
Alternate Text Tavana
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 2 دقیقه
آیا واکسن کرونا برای زنان باردار و شیرده ایمن است؟
آیا واکسن کرونا برای زنان باردار و شیرده ایمن است؟
Alternate Text phoenix
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید
آنچه که باید در زمینه واکسن کرونا بدانید
Alternate Text ReZero
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 3 دقیقه
راهنمای جامع نقایص مادرزادی جنین
راهنمای جامع نقایص مادرزادی جنین
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 28 دقیقه