چگونه قد خود را افزایش دهیم؟ آیا واقعا امکان پذیر است؟

2022-07-31T14:27:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه قد خود را افزایش دهیم؟ آیا واقعا امکان پذیر است؟

ژن ها تا حد زیادی قد شما را تعیین می کنند. شما ممکن است با خوردن یک رژیم غذایی متعادل، خواب کافی، فعال ماندن و داشتن وضعیت بدنی خوب قد بلندتر شوید، اما هیچ تضمینی وجود ندارد.

عوامل متعددی در قد کلی شما نقش دارند. تصور می شود که عوامل ژنتیکی حدود 80 درصد از قد نهایی شما را تشکیل می دهند. عوامل محیطی خاصی مانند تغذیه و ورزش معمولاً درصد باقیمانده را تشکیل می دهند.

پس از 2 سالگی، اکثر کودکان با نرخ ثابتی در حدود 2.5 اینچ در سال رشد می کنند. هنگامی که بلوغ شروع می شود، ممکن است حتی سریعتر رشد کنید. با این حال، هر کس با سرعت متفاوتی رشد می کند.

برای دختران، این جهش رشد معمولاً از آغاز سال های نوجوانی شروع می شود. پسرها ممکن است این افزایش ناگهانی قد را تا چند سال بعد از نوجوانی تجربه نکنند.

شما به طور کلی بعد از بلوغ رشد قد را متوقف می کنید. این بدان معنی است که به عنوان یک بزرگسال، بعید است که قد خود را افزایش دهید.

با این حال، کارهای خاصی وجود دارد که می‌توانید در طول دوران نوجوانی انجام دهید تا مطمئن شوید که پتانسیل رشد خود را به حداکثر می‌رسانید. شما باید این موارد را به عنوان یک بزرگسال ادامه دهید تا بهزیستی کلی را ارتقا دهید و قد خود را حفظ کنید.

 

چگونه به طور طبیعی قد را افزایش دهیم؟

اگرچه قد بیشتر توسط ژنتیک شما تعیین می شود، اما چندین قدم وجود دارد که می توانید برای بلندتر نشان دادن و بهینه سازی پتانسیل رشد خود بردارید.

 

1. رژیم غذایی متعادل داشته باشید

در طول سال های رشد، بسیار مهم است که تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن خود را دریافت کنید.

رژیم غذایی شما باید شامل موارد زیر باشد:

 • میوه های تازه
 • سبزیجات تازه
 • غلات کامل
 • پروتئین ها
 • لبنیات


شما باید غذاهای حاوی مقادیر زیادی از موارد زیر را محدود کنید:

 • قند
 • چربی های ترانس
 • چربی های اشباع شده


اگر یک بیماری زمینه ای، یا سن بالاتر، با تأثیر بر تراکم استخوان، باعث کاهش قد شما می شود، مصرف کلسیم خود را افزایش دهید. اغلب توصیه می شود که زنان بالای 50 سال و مردان بالای 70 سال باید 1200 میلی گرم  منبع قابل اعتماد کلسیم در روز مصرف کنند.

ویتامین D همچنین به سلامت استخوان ها کمک می کند. منابع رایج ویتامین D عبارتند از ماهی تن، ماهی قزل آلا، شیر غنی شده و زرده تخم مرغ. اگر ویتامین D کافی در رژیم غذایی خود دریافت نمی کنید، با پزشک در مورد مصرف مکمل برای رفع نیاز روزانه خود صحبت کنید.

 

2. از مکمل ها با احتیاط استفاده کنید

فقط چند مورد وجود دارد که مکمل ها ممکن است برای افزایش قد در کودکان و مبارزه با کوچک شدن در بزرگسالان مسن مناسب باشند.

به عنوان مثال، اگر شرایطی دارید که بر تولید هورمون رشد انسانی (HGH) شما تأثیر می گذارد، ممکن است پزشک مکمل حاوی HGH مصنوعی را توصیه کند.

علاوه بر این، ممکن است به افراد مسن توصیه شود که از مکمل های ویتامین D یا کلسیم برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان استفاده کنند.

در تمام موارد دیگر، باید از مکمل هایی با وعده های مربوط به قد خودداری کنید. هنگامی که صفحات رشد شما با هم ترکیب شدند، بدون توجه به اینکه برچسب مکمل چه چیزی را تبلیغ می کند، هیچ شانسی برای افزایش قد وجود ندارد.

3. به میزان مناسب بخوابید

گهگاه کم خوابی در بلندمدت روی قد شما تاثیر نمی گذارد. اما اگر در دوران نوجوانی به طور منظم ساعت کمتر از مقدار توصیه شده باشد، ممکن است منجر به عوارض شود.این به این دلیل است که بدن شما HGH را در حین خواب آزاد می کند. تولید این هورمون و سایر هورمون‌ها ممکن است کاهش یابد اگر به اندازه کافی نخوابید.

میزان خواب توصیه شده برای گروه های سنی مختلف:

 • نوزادان تا 3 ماهگی: 14-17 ساعت
 • نوزادان 4-12 ماهه: 12-16 ساعت
 • کودکان نوپا 1-2 سال: 11-14 ساعت
 • کودکان خردسال 3-5 سال: 10-13 ساعت
 • کودکان 6-13 ساله: 9-12 ساعت
 • نوجوانان 14-17 ساله: 8-10 ساعت
 • بزرگسالان 18-64 سال: 7-9 ساعت
 • افراد مسن بالای 65 سال: 7-8 ساعت

 

4. فعال بمانید

ورزش منظم فواید زیادی دارد. ماهیچه ها و استخوان های شما را تقویت می کند، به شما کمک می کند وزن خوبی داشته باشید و تولید HGH را افزایش می دهد.کودکان در مدرسه باید حداقل 1 ساعت ورزش در روز داشته باشند. در این مدت، آنها باید بر روی موارد زیر تمرکز کنند:

 • تمرینات قدرتی، مانند فشار یا دراز و نشست
 • تمرینات انعطاف پذیری مانند یوگا
 • فعالیت های هوازی، مانند تگ بازی، طناب زدن، یا دوچرخه سواری


ورزش در بزرگسالی فواید خود را نیز دارد. علاوه بر کمک به حفظ سلامت کلی خود، می تواند به کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان نیز کمک کند. این وضعیت زمانی رخ می دهد که استخوان های شما ضعیف یا شکننده می شوند و در نتیجه تراکم استخوان کاهش می یابد. این می تواند باعث "کوچک شدن" شما شود.برای کاهش خطر، چندین بار در هفته پیاده روی، بازی تنیس یا تمرین یوگا را امتحان کنید.

5. وضعیت بدنی خوب را تمرین کنید

وضعیت نامناسب ممکن است باعث شود کوتاهتر از آنچه هستید به نظر برسید. و با گذشت زمان، افتادن یا خمیدگی نیز می تواند بر قد واقعی شما تأثیر بگذارد.پشت شما باید به طور طبیعی در سه مکان خمیده شود. اگر مرتباً خم می‌شوید، این منحنی‌ها ممکن است برای سازگاری با وضعیت جدید شما تغییر کنند. این موضوع می تواند باعث درد در گردن و کمر شود.

مهم این است که مراقب نحوه ایستادن، نشستن و خوابیدن خود باشید. در مورد اینکه چگونه می توانید ارگونومی را در برنامه روزانه خود بگنجانید، با یک پزشک صحبت کنید. بسته به نیاز شما، میز ایستاده یا بالش مموری فوم ممکن است تمام چیزی باشد که برای اصلاح وضعیت بدن شما لازم است.

همچنین می توانید تمریناتی را که برای بهبود وضعیت بدن در طول زمان طراحی شده اند، تمرین کنید. اگر مطمئن نیستید که از کجا شروع کنید، با یک پزشک صحبت کنید. آنها می توانند به ایجاد یک برنامه ورزشی که برای شما مناسب است کمک کنند.( تمرین هایی برای بهبود وضعیت بدن)

ژنتیک شما بزرگترین عاملی است که تعیین می کند قد شما چقدر است.

عوامل خارجی مانند رژیم غذایی و میزان خوابی که در حین رشد می‌کنید نیز در تعیین سلامت شما نقش دارند.

صفحات رشد استخوان های بلند شما مدت کوتاهی پس از بلوغ به هم می پیوندند. هنگامی که این استخوان ها به هم جوش می خورند، کار کمی برای تغییر قد خود می توانید انجام دهید.اما توجه به برخی نکات مهم می تواند قد و همچنین سلامتی کلی شمارا بهبود بخشد.

مطالب مشابه

تمرین هایی برای بهبود وضعیت بدن(تمارین ابتدایی)
تمرین هایی برای بهبود وضعیت بدن(تمارین ابتدایی)
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
درمان خانگی گرفتگی صدا و لارنژیت
درمان خانگی گرفتگی صدا و لارنژیت
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
استعدادیابی ورزشی کودکان
استعدادیابی ورزشی کودکان
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
راه های ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن
راه های ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه