چرا انیمه های شوجو به سختی محبوبیت زیادی پیدا می کنند؟

2022-05-19T09:57:00Z موضوع انیمه مانگا لایو اکشن زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

چرا انیمه های شوجو به سختی محبوبیت زیادی پیدا می کنند؟

بسیاری از انیمه هایی که امروزه طرفداران زیادی دارند در ژانر شونن هستند. درست است که برخی انیمه های ژانر شوجو هم توانسته اند طرفداران زیادی را جذب کنند و به محبوبیت بالایی برسند، اما این رقم در مقایسه با انیمه های شونن شبیه قطره ای در برابر دریاست و نکته عجیب تر این است که تعداد انیمه های شوجو اصلا کم نیستند و بالعکس هر ساله انیمه های زیادی از این ژانر در حال ساخت هستند و این تعداد در مانگاها هم کاهش نیافته است، پس چرا محبوبیت آنها کمتر است؟ در این مطلب قصد داریم تعدادی از دلایل این محبوبیت کمتر را بیان کنیم.

 

بسیاری از انیمه های شوجو کوتاه هستند و معمولا در 12 تا 26 اپیزود منتشر می شوند و پس از پخش، به سختی برای فصل های بعدی تمدید خواهند شد. در عوض بیشتر انیمه های شونن که محبوب هستند تعداد قسمت های زیادی دارند و به همین خاطر برای مدت زیادی در یادها باقی می مانند. مثلا انیمه One Piece بیش از هزار قسمت دارد، انیمه Hunter X Hunter از دهه نود خاطرخواه داشته است و ناروتو بیش از یک دهه در حال پخش بود و پس از آن هم سری Boruto که ادامه ای از آن است در حال پخش است. همچنین بسیاری از مانگاهای این ژانر در مجله Shonen Jump پخش می شوند و ادیتور ها می خواهند تا حد ممکن آنها را طولانی کنند تا طرفداران آن بیشتر شده و برای مدتی طولانی در معرض عموم قرار بگیرند. در سوی مقابل احتمال اینکه یک انیمه شوجو تا این حد طولانی شود خیلی کم است و حتی اگر یک انیمه یا مانگا ازین ژانر مورد استقبال عموم قرار گیرد، باز هم پس از مدتی پخش آن متوقف شده و از یادها خواهد رفت. البته این صحبت بدین معنی نیست که لزوما ژانر شونن کوتاه است و در عوض بسیاری از انیمه های این ژانر هم هستند که برای مدتی طولانی پخش می شوند، ولی استودیوهای کمی حاضرند برای چند فصل انیمه های این ژانر را تمدید کنند.

برای همین است که انیمه هایی نظیر Fruits Basket و Natsume Yuujinchou جزو اقلیت های این ژانر محسوب می شوند. اولین اقتباس Fruits Basket در سال 2001 شروع به پخش کرد و تنها 26 قسمت داشت، یکی از محبوب ترین انیمه های دهه اول قرن جاری محسوب میشد و این محبوبیت باعث شد که حتی پس از اتمام مانگای آن، یک اقتباس انیمه ای دیگر از آن در سال 2019 شروع به پخش کند و بالاخره تمامی 23 جلد مانگای آن در یک انیمه روایت شوند. بسیاری انیمه های دیگر هم در این سالها ریبوت شده اند، اما Fruits Basket اولین آنها بود و تنها انیمه شوجو است که چنین موهبتی دریافت کرده است.

 

دیگر انیمه ای که از آن نام بردیم، Natsume Yuujinchou هم تاکنون برای شش فصل تمدید شده است و هیچ انیمه شوجو دیگری تاکنون به اندازه این انیمه تمدید نشده بود. همچنین این انیمه دو فیلم سینمایی هم دریافت کرده است که کاراکترها و داستان جدیدی داشتند. در حالی که بسیاری از انیمه های شونن اقتباس سینمایی هم دریافت می کنند، چنین چیزی برای انیمه های شوجو که البته در ژانر دختر جادویی نیستند بسیار بعید است، اما در مورد ناتسومه طرفداران بیشتری نسبت به باقی انیمه های ژانر دارد و همین باعث شده فیلم سینمایی هم دریافت کند. به جای یک شخصیت اصلی مونث، این انیمه یک مرد را به عنوان مرکز داستان قرار داده است و برخلاف اکثر انیمه های شوجو ارتباطی به ژانر عاشقانه ندارد. نحوه روایت داستان هم بسیار مرتب است و باعث می شود بسیاری قسمت ها و چپترهای مستقل برای آن طراحی شود و احتمالا یکی از دلایل ادامه مانگای آن هم همین است.

همانطور که گفته شد بسیاری انیمه های شوجو عاشقانه هم هستند و برخلاف کمدی عاشقانه که طرفداران زیادی دارد، مورد استقبال عموم قرار نمی گیرد، چرا که برای زنان طراحی شده اند و به اصطلاح chick flick هستند. در عوض انیمه های شونن می توانند اکشن، عاشقانه، کمدی یا همه موارد باشند و این وسعت بیشتری نسبت به ژانر شوجو به آنان می دهد. این کمبود تنوع می تواند باعث شود انیمه های شوجو محبوب نشوند. همچنین انیمه های عاشقانه برخلاف اکشن نمی توانند برای مدتی طولانی ادامه داشته باشند. مثلا در ژانر اکشن می توان دشمنان و موانع جدیدی در نظر گرفت و داستان را کش داد، اما در ژانر عاشقانه بدین شکل نیست و اگر دو فرد عاشق برای مدت زیادی متوجه عشق یکدیگر نشوند یا نتوانند آن را به یکدیگر ابراز کنند، می تواند خسته کننده شود و وقتی این دو نفر به هم برسند، ادامه داستان قابل حدس است! تنها راه ادامه این انیمه ها اتفاق افتادن عشق بین دیگر کاراکترهاست که آن هم لزوما نمی تواند برای همه جذاب باشد.

 

در نهایت مشکل این است که انیمه های شوجو زیاد هستند، اما کافی نه! درست است که استودیوهای مختلفی در این ژانر انیمه می سازند، اما تعداد آنها در قیاس با شونن و سنن ( Seinen ) که مربوط به مردان بزرگسال است کم است. این تعداد در ژانر جوسی ( Josei ) که مربوط به زنان بزرگسال تر است حتی کمتر هم می شود. درست است که انیمه های زیادی برای مخاطبان مونث ساخته می شود، مثل انیمه های مربوط به گروه های موسیقی مردانه یا انیمه های اقتباسی از بازی های yumejoshi ( بازی هایی که مخاطب هدف آن دختران است و لزوما منظور بازی های Otome نیست )، آنها هم به اندازه شوجو نیستند و معمولا بیشتر کاراکترها پسر هستند و تعداد کمی کاراکتر دختر وجود دارد.

در نهایت امری که می تواند باعث شود انیمه های شوجو بیشتری ساخته شوند، افزایش مخاطبان آن است، چون همین مورد باعث می شود یک مانگا به انیمه تبدیل شده یا چراغ سبز فصل جدید را دریافت کنند. ساخت انیمه امری سخت و صد البته پر هزینه است و برای همین استودیوها سعی می کنند به سراغ عناوینی بروند که محبوبیت بالایی دارند تا ضرر نخورند. این محبوبیت از کجا مشخص می شود؟ واضح است، میزان فروش یک مانگا!

مطالب مشابه

قوی ترین قابلیت ها در انیمه My Hero Academia که در مبارزات ناکارآمد هستند
قوی ترین قابلیت ها در انیمه My Hero Academia که در مبارزات ناکارآمد هستند
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 6 دقیقه
چگونه مانگای Spy x Family توانست شغل تاتسویا اِندو را نجات دهد؟
چگونه مانگای Spy x Family توانست شغل تاتسویا اِندو را نجات دهد؟
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 3 دقیقه
پنج کاراکتر سرسخت انیمه ای که دچار نقص عضو هستند
پنج کاراکتر سرسخت انیمه ای که دچار نقص عضو هستند
Alternate Text Mamdosein
موضوع انیمه مانگا لایو اکشن|زمان مطالعه 4 دقیقه