بدترین موادی که می توانید روی صورت خود بگذارید

2022-01-20T07:57:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 4 دقیقهدرجه کیفی A

بدترین موادی که می توانید روی صورت خود بگذارید

گاهی به دلایل مختلف موادی را به پوست صورت خود می زنیم و برخلاف انتظار نه تنها آن ماده هیج تاثیر درمانی برای پوست ندارد، بلکه شاهد آسیب دیدن پوست هستیم. به طور کلی پوست صورت به علت در معرض آفتاب بودن و نازک بودن، آسیب پذیری بیشتری نسبت به پوست بدن دارد. لذا با استعمال مواد نامناسب سریعا واکنش نشان می دهد. در مطلب زیر تعدادی ماده معرفی می شود که بهتر است از استعمال آن ها برای پوست صورت خودداری کنید.

آب اکسیژنه


این ماده باکتری های ساکن روی صورت شما را از بین می برد. پراکسید هیدروژن می تواند به سلول های پوست شما آسیب برساند، از جمله فیبروبلاست ها که به ساخت بافت جدید و بهبود زخم ها کمک می کنند. همچنین برای تمیز کردن بریدگی ها و خراش ها از آن اجتناب کنید. به جای آن از آب و صابون استفاده کنید. پراکسید هیدروژن ممکن است پوست شکننده شما را تحریک کند.

گیاه هیزل


این گیاه یک درمان طبیعی رایج برای درمان آکنه، سفت کردن منافذ و مبارزه با چربی است. هیزل به عنوان یک قابض عمل می کند، نوعی ماده شیمیایی که باعث انقباض بافت پوست شما می شود. اما تونرهایی که حاوی هیزل هستند می توانند تمام روغن های طبیعی را از پوست شما پاک کنند. این ممکن است منجر به تحریک، خشکی و حتی واکنش های آلرژیک شود.

کرم هیدروکورتیزون


این دارو برای پوست قرمز، خارش دار و متورم است. بنابراین اگر روزاسه یا بیماری های مشابه دارید، ممکن است وسوسه شوید که آن را روی آن بمالید. اما این نوع کرم استروئیدی پوست را نازک می کند، بنابراین احتمال ترکیدن رگ های خونی روی صورت شما بیشتر است. همچنین می تواند غدد چربی شما را وادار کند که بیش از حد کار کنند، که منجر "آکنه استروئیدی" شود. استفاده از مقدار کمی برای گزش حشرات و بثورات خارش دار برای یک یا دو روز اشکالی ندارد.

دئودورانت


اگر دانه های عرق همیشه روی صورت شما می غلتد، کشیدن یک ضد تعریق روی ابروها، گونه ها و جاهای دیگر ممکن است راه حلی هوشمندانه به نظر برسد. اما غلتک‌های دئودورانت می‌توانند منافذ را مسدود کنند. پوست صورت شما نیز حساس است و ممکن است واکنش آلرژیک داشته باشید. به جای آن به متخصص پوست مراجعه کنید. آنها ممکن است غدد عرق شما را با داروهای تجویزی یا بوتاکس مهار کنند.

عسل


این ماده شیرین از زمان های قدیم برای درمان زخم ها استفاده می شده است. امروزه، برخی از مردم آن را برای از بین بردن آکنه استفاده می کنند. عسل به دور نگه داشتن میکروب ها و کاهش التهاب کمک می کند. اما احتمالاً کار زیادی نمی کند. یک مطالعه نشان داد که عسل بهتر از صابون ضد باکتری عمل نمی کند. اگر همچنان می خواهید آن را امتحان کنید، به دنبال عسل مانوکا باشید.

رنگ مو


اگر موهایتان را رنگ می کنید، ممکن است بخواهید با ابروهایتان هماهنگ باشد. اما رنگ های خانگی پراکسید زیادی دارند که نمی توان با خیال راحت در نزدیکی ابروهایتان از آن استفاده کرد. ممکن است پوست اطراف را بسوزانید یا حتی به چشمان خود آسیب بزنید. در عوض، به دنبال ژل ابروی رنگی در داروخانه باشید. یا ابروهای خود را با یک ریمل سبک یا سایه ابرو رنگ کنید.

اسپری مو

برای تثبیت آرایش خود از اسپری مو استفاده نکنید. همان موادی که باعث چسبندگی موها می شود نیز می تواند پوست شما را خشک کرده یا واکنش آلرژیک ایجاد کند. اسپری تثبیت کننده آرایش انتخاب بهتری است.

روغن نارگیل


اگر تبلیغات را باور دارید، این یک اکسیر جادویی برای پوستی زیبا است. درست است که روغن نارگیل سرشار از اسید لوریک است که قدرت مبارزه با زگیل را اثبات کرده است. اما این روغن حدود 90 درصد چربی اشباع شده نیز دارد که می تواند منافذ شما را مسدود کند. از این روغن روی بدن خود استفاده کنید، در واقع، تحقیقات نشان می دهد که می تواند به خشکی شدید یا اگزما کمک کند. اما آن را از صورت خود دور نگه دارید.

آب داغ

آب با دمای بالا رطوبت پوست شما را از بین می برد. وقتی این اتفاق می‌افتد، غدد چربی پوست شما سعی می‌کنند با بیرون ریختن چربی بیشتر، آن را جایگزین کنند. نتیجه؟ جوش های آکنه

لوسیون بدن


اگر کرم مرطوب کننده صورتتان تمام شد، ممکن است وسوسه شوید که آن را با لوسیون بدن خود جایگزین کنید. بیشتر لوسیون‌های بدن سنگین و چرب هستند و بنابراین احتمال مسدود شدن منافذ شما بیشتر است. آنها همچنین ممکن است عطرها یا مواد دیگری داشته باشند که می توانند باعث واکنش آلرژیک در پوست نازک تر و ظریف تر صورت شما شوند.

مطالب مشابه

نکته های کلیدی برای افراد مبتدی در والیبال
نکته های کلیدی برای افراد مبتدی در والیبال
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
عادت های بد بعد از بیدار شدن از خواب
عادت های بد بعد از بیدار شدن از خواب
Alternate Text دلارام
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
استعداد در ورزش
استعداد در ورزش
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
تغذیه در دوران بارداری
تغذیه در دوران بارداری
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه