خصوصیاتی که با سالمندی دچار تغییر می شوند.

2022-02-24T19:48:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

خصوصیاتی که با سالمندی دچار تغییر می شوند.

تغییرات مغز برای بزرگسالان سالخورده

وقتی صحبت از کار ذهنی به میان می آید، یک خبر خوب و کمی خبر بد برای بزرگسالان سالخورده وجود دارد. بیایید با خبر بد شروع کنیم. به مرور زمان، توانایی شما برای پردازش اطلاعات معمولا کاهش می یابد. ظرفیت شما برای به خاطر سپردن چیزها نیز همینطور است. مغز شما نیز با افزایش سن، به ویژه پس از 70 سالگی، سخت تر می‌شود و تولید ایده‌های جدید را سخت‌تر می‌کند.

با این حال، وقتی نوبت به مغز شما می رسد، پیری جنبه مثبتی دارد. دایره لغات شما در برابر زوال مقاومت می کند و حداقل تا میانسالی به پیشرفت خود ادامه می دهد. سایر مهارت‌های به خوبی تمرین شده مانند ریاضی در دوران میانسالی نیز بهبود می‌یابند و همچنین بعید است که با افزایش سن کاهش پیدا کنند.

دوست شدن


روانشناسان زمانی تصور می کردند که پس از یک سن خاص، شخصیت ما کم و بیش در جای خود ثابت می شود. اما تحقیقات جدیدتر این ایده قدیمی را تغییر می‌دهد و نشان می‌دهد که افراد در طول زمان با وجدان‌تر و موافق‌تر می‌شوند.

این مطالعه که داده‌های بیش از 130000 بزرگسال 21 تا 60 ساله را بررسی می کرد، نشان داد که با شروع 30 سالگی، احتمالاً با افزایش سن، وظیفه‌شناس‌تر می‌شوید. وظیفه شناسی در این مورد با نظم بیشتر همراه است. به طور مشابه، مردم با ورود به این سالها سخاوتمندتر، صمیمی‌تر و مفیدتر می شوند.

رابطه جنسی بهتر می شود


فکر می کنید شعله های هوس با بالا رفتن سن کم می شود؟ ممکن است از دانستن ارتباط بین پیری و میل جنسی شگفت زده شوید. مطالعات نشان می دهد که عکس این موضوع صادق است. در دهه 1970، از هر 10 زن تنها 4 زن 70 ساله اظهار داشتند که رضایت جنسی بالایی دارند و تنها 58 درصد از مردان در سن 70 سالگی. اخیراً در همین سن 70 سالگی، از هر 10 زن، 6 زن و از هر 10 مرد، 7 مرد می گویند که رابطه جنسی بسیار رضایت بخشی دارند.

این موضوع برای بزرگسالان 80 ساله نیز صادق است و نیمی از آنها رضایت جنسی را «همیشه» یا «تقریباً همیشه» گزارش کرده‌اند. اما چرا این نگرش تغییر کرده است؟ تا حدی به این دلیل است که نگرش‌های جنسی سهل‌آمیزتر شده اند. افراد مسن به لطف پیشرفت های پزشکی مدرن، راحت تر زندگی می کنند.

تغییرات طعم و مزه


نحوه مزه غذایتان با افزایش سن می تواند تغییر کند. چرا؟ علت آن می تواند داروها باشد. بیماری‌های تنفسی، آلرژی‌ها و بیماری‌های لثه می‌توانند بر حس چشایی شما تأثیر بگذارد. بنابراین، همانطور که طعم غذا برای شما تغییر می کند، ممکن است متوجه شوید که رژیم غذایی خود را مطابق با آن تغییر می دهید.

این می تواند خبر خوبی باشد اگر بخواهید غذای خود را با گیاهان و ادویه های بیشتر طعم دار کنید. اما اگر هر چند وقت یکبار به سراغ نمکدان می روید، می تواند مشکل ساز شود. سدیم بالا با خطر بیشتر مشکلات قلبی عروقی مرتبط است؛ بنابراین یافتن راه‌های سالم‌تر برای تشدید طعم‌هایی که از آن لذت می‌برید می‌تواند سلامت شما را بهبود بخشد.

رویش مو در بخشهای مختلف بدن


پیری به معنای یافتن موها در نقاط جدید بدن است. این برای مردان و زنان اتفاق می افتد، اما بر هر دو جنس متفاوت است. این به این دلیل است که تغییرات تا حد زیادی تحت تأثیر هورمون ها قرار می گیرند.

برای مردان، موهای بینی و گوش نسبت به تستوسترون حساس تر می شوند. این فولیکول‌ها از قبل وجود دارند، اما تستوسترون باعث می‌شود این موها بلندتر و درشت‌تر شوند. بنابراین، در حالی که ممکن است قبلاً کم و بیش نامرئی بوده باشند، در یک سن خاص احتمالاً آنها را به شکلی برجسته خواهید دید که قبلاً هرگز نداشتند. در کمال ناامیدی بسیاری از مردان، طاسی سر را با افزایش سن تجربه می کنند.

تغییرات هورمونی در زنان گاهی اوقات می تواند منجر به رشد موهای صورت شود. با نزدیک شدن به یائسگی زنان، بدن آنها استروژن کمتری تولید می کند. این بدان معناست که تستوسترون تأثیر بیشتری دارد. و همین تعادل جدید هورمون ها است که می تواند باعث شود موهای صورت شما درشت تر و تیره تر شوند.

سالمندان و میگرن


آیا از میگرن رنج می برید؟ این سردردهای مزاحم و معمولاً دردناک می توانند یک روز خوب را خراب کنند. اما نقطه روشنی برای مبتلایان به میگرن بعد از 60 سالگی وجود دارد-شاید شما یکی از خوش شانس‌هایی باشید که با افزایش سن سردردهای کمتری را تجربه می‌کنند.

یک مطالعه نشان داد که برای افراد مسن، میگرن شدت کمتری دارد و کمتر باعث ایجاد تهوع و استفراغ می شود. برای برخی، به نظر می رسد که آنها به طور کامل ناپدید می شوند. این احتمال وجود دارد که همین تعداد از سالمندان همچنان به میگرن مبتلا شوند، اما چون این سردردها خفیف‌تر هستند، به عنوان سردرد تنشی تشخیص داده می‌شوند. در حالی که بسیاری از علائم میگرن کمتر محتمل می شوند، برخی از علائم مانند خشکی دهان، رنگ پریدگی، و از دست دادن اشتها با افزایش سن شایع تر می شوند.


اعتماد به نفس


آیا اعتماد به نفس با افزایش سن افزایش می یابد؟ در طول زندگی، اعتماد به نفس ما تا زمانی که به سن بازنشستگی می رسیم افزایش می یابد. در این مرحله بسیاری شاهد کاهش سریع و شدید اعتماد به نفس هستند. کارشناسان درباره دلایل این موضوع بحث می کنند. برخی می گویند به این دلیل است که بازنشستگی ثبات زندگی کاری ما را تهدید می کند. برخی دیگر معتقدند که با ترک نیروی کار، سالمندان بازنشسته ممکن است احساس کنند که مانند گذشته به خانواده و جامعه کمک نمی کنند.

همه افراد به یک شکل تحت تأثیر بازنشستگی قرار نمی گیرند. مطالعه ای که این یافته ها بر اساس آن انجام شده است نشان می دهد که به نظر می رسد ثروت و سلامت خوب از کاهش اعتماد به نفس در دوران بازنشستگی محافظت می کند. هنگامی که افراد از روابط حمایت کننده و رضایت بخش لذت می برند، این نیز در طول زمان منجر به عزت نفس بهتر از حد متوسط ​​می شود. اما حتی افرادی که دارای روابط خوب هستند پس از بازنشستگی افت مشابهی را تجربه می کنند.

مطالب مشابه

بهترین کانال های یوتیوب برای آموزش مبتدی یوگا
بهترین کانال های یوتیوب برای آموزش مبتدی یوگا
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
بهترین میوه ها برای کنترل دیابت
بهترین میوه ها برای کنترل دیابت
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
محافظت از سالمندان در برابر کووید-19
محافظت از سالمندان در برابر کووید-19
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
بهترین دستور العمل های ماسک صورت آلوئه ورا
بهترین دستور العمل های ماسک صورت آلوئه ورا
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه