زمان ایده آل برای مدیتیشن

2022-10-22T09:18:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 6 دقیقهدرجه کیفی A

زمان ایده آل برای مدیتیشن

اگر به تازگی مدیتیشن خود را شروع کرده اید، ممکن است از خود بپرسید که "بهترین زمان برای مدیتیشن چه زمانی است؟".

آیا زمانی که برای اولین بار از رختخواب بیرون می روید یا قبل از شب باید مراقبه کنید؟ آیا باید در وسط روز مدیتیشن کنید یا درست قبل از شام؟

برخی از افراد مدیتیشن صبحگاهی را توصیه می کنند، در حالی که برخی دیگر به جلسات کوتاه ظهر اشاره می کنند. برخی از کارشناسان می گویند که مدیتیشن قبل از خواب یک روال آرامش بخش ایجاد می کند که به شما کمک می کند بخوابید، در حالی که برخی دیگر می گویند مدیتیشن در شب شما را بیدار نگه می دارد.

این توصیه‌های متناقض می‌تواند شما را گیج کند و به این فکر کنید که آیا با انجام آن در زمان نامناسب به تمرین مدیتیشن خود آسیب می‌رسانید.

حقیقت این است که هیچ زمانی وجود ندارد که بهترین زمان برای مدیتیشن باشد.

عوامل متعددی برای تعیین زمان از روز که برای هر فرد بهترین نتیجه را دارد، وجود دارد، مانند برنامه کاری یا مدرسه، نوع مدیتیشن، تعهدات شخصی و اهداف.

 

آنچه علم می گوید؟ 

علم در مورد بهترین زمان از روز برای مدیتیشن خیلی کم صحبت می کند. در عوض، تحقیقات علمی به این ایده اشاره می‌کنند که ثبات، شایستگی و طول زمان عواملی هستند که جلسات مدیتیشن شما را در کاهش استرس مؤثر می‌سازند.

مطالعاتی مانند این مورد از مجله تحقیقاتی رفتاری مغز، به طور مداوم نشان می دهد که مراقبه های کوتاه روزانه در طول حدود دو ماه، بهبود خلق و خو و تمرکز و همچنین کاهش اضطراب و استرس را نشان می دهد.

خط پایه برای مدیتیشن موثر حدود 13 دقیقه در روز در صورت تمرین مداوم است.حتی می توانید در خانه نیز مدیتیشن های تاثیرگذار انجام دهید.

این بدان معناست که مهم نیست چه زمانی از روز را برای مدیتیشن انتخاب می کنید، مهم است که جلسه خود را حداقل 10 تا 15 دقیقه برگزار کنید و سعی کنید مراقبه خود را در برنامه روزانه خود بگنجانید.

 

بهترین زمان برای مدیتیشن

اگرچه ممکن است «بهترین» زمان از روز برای مدیتیشن وجود نداشته باشد، اما باز هم بررسی گزینه‌های زمان‌بندی مختلف برای تعیین بهترین زمان برای پرداختن به مسائل مختلف یا تمرین انواع مختلف مراقبه مفید است.

زمان‌های متداول برای مدیتیشن صبح زود هنگام بیدار شدن از خواب، بر حسب نیاز زمانی که در طول روز احساس استرس می‌کنید، در تعطیلات کار/مدرسه، زمانی که بعد از کار یا مدرسه به خانه می‌رسید، و عصرها قبل از خواب است.

 

مدیتیشن در صبح

بسیاری از مردم ترجیح می دهند اول صبح مدیتیشن کنند. برای برخی، این یعنی چند لحظه وقت گذاشتن برای جمع کردن افکار و چند نفس عمیق قبل از بیرون آمدن از رختخواب. برای دیگران، مدیتیشن صبحگاهی شامل بیدار شدن، شستن صورت، گرفتن یک فنجان چای یا قهوه، سپس نشستن آرام و مراقبه برای حدود 15 تا 20 دقیقه است.

مدیتیشن صبحگاهی مفید است زیرا به شما کمک می کند روز خود را با ذهنی روشن آغاز کنید. قبل از اینکه با دنیا درگیر شوید، با کاهش استرس و اضطراب شما، آهنگ بقیه روز را تنظیم می کند.

کسانی که تمرین مدیتیشن صبحگاهی را اجرا می کنند، گزارش می دهند که به آنها کمک می کند با ذهنی آرام تر و شفاف تر به روز نزدیک شوند.

مدیتیشن صبحگاهی برای مدیتیشن ذهن آگاهی و تمرینات تنفس عمیق مناسب است. این نوع مدیتیشن سیستم عصبی شما را آرام می کند و اعتماد به نفس شما را در آمادگی برای روز افزایش می دهد.

مدیتیشن در صورت نیاز

در صورت نیاز می توان مدیتیشن را در طول روز نیز انجام داد.

اگر با یک موقعیت استرس زا دست و پنجه نرم می کنید یا در طول روز احساس خستگی می کنید، حدود 5 دقیقه برای نشستن در یک مکان ساکت و تمرین یک مدیتیشن اسکن بدن کوچک یا مدیتیشن سریع تمرکز حواس می تواند به کاهش احساسات استرس زا کمک کند و به شما کمک کند تا احساس حضور بیشتر در بدن خود داشته باشید. لحظه به جای نگرانی در مورد چیزی که شما را آزار می دهد.

گاهی اوقات مدیتیشن «در صورت نیاز» می‌تواند به شکل مدیتیشن پیاده‌روی باشد، که در آن تمرکز بر هماهنگ کردن ذهن و بدن خود با هر قدمی که برمی‌دارید. این نوع مدیتیشن یک راه عالی برای از بین بردن استرس و تحرک بدن شما در طول روز است، به خصوص اگر چندین ساعت در دفتر یا کلاس حضور داشته باشید.

شما می توانید مدیتیشن پیاده روی را حتی در فضاهای کوچک مانند حیاط مدرسه یا دفتر انجام دهید، که اگر نمی توانید گوشه ای آرام برای انجام مراقبه ذهنی پیدا کنید، آن را به یک انتخاب عالی تبدیل می کند.

مدیتیشن  در استراحت

اگر صبح‌ها و شب‌های شما خیلی شلوغ است، می‌توانید تمرین مدیتیشن خود را در زمان استراحت ناهار خود از مدرسه یا محل کار بسازید.

بسیاری از افراد از استراحت های ناهار خود استفاده می کنند تا لحظاتی را برای خود اختصاص دهند و از شلوغی دفتر یا برنامه کلاس خود فاصله بگیرند. در صورت امکان، سعی کنید حدود 15 دقیقه را برای مدیتیشن در زمان استراحت خود برای بهترین نتیجه قرار دهید.

مدیتیشن شما در زمان ناهار می تواند شامل یک نوع تجسم مدیتیشن باشد که در آن بر عنصری در محیط اطراف خود تمرکز می کنید، مدیتیشن پیاده روی که عضلات شما را کشیده و شما را به طبیعت می برد، یا مدیتیشن مانترا که در آن اجازه می دهید یک کلمه یا عبارت شما را به درون طبیعت بکشاند.

اگر ترجیح می‌دهید، می‌توانید به سادگی یک تایمر کوتاه تنظیم کنید و به مکانی آرام بروید، مانند ماشین خود یا پارکی در نزدیکی، و یک مراقبه تنفسی انجام دهید که به شما کمک می‌کند تمرکز داشته باشید و استراحت مفیدی در روز داشته باشید.

 

مدیتیشن در عصر

مدیتیشن قبل از خواب برای رساندن بدن به حالتی آرام برای خواب عمیق‌تر و آرام‌تر مفید است. اضطراب ها و نگرانی های روز را از بین می برد و به ذهن شما اجازه می دهد قبل از منحرف شدن، خود را خالی کند.

دو مکتب فکری در مورد مدیتیشن عصرانه وجود دارد.

  • برخی افراد می گویند که مدیتیشن در عصر باید حداقل یک ساعت قبل از به خواب رفتن انجام شود. دلیل این امر این است که مدیتیشن ذهن شما را بر روی زمان حال متمرکز می‌کند و می‌تواند یک احساس شاداب و نیروبخش را تحریک کند که می‌تواند در توانایی شما برای به خواب رفتن بلافاصله پس از جلسه مراقبه اختلال ایجاد کند.
  • از سوی دیگر، برخی از محققان می گویند که مدیتیشن درست قبل از خواب به شما کمک می کند سریعتر به خواب بروید. آنها همچنین ادعا می کنند که مراقبه های طولانی مدت می توانند افزایش رویاهای شفاف و رویاهای منظم را تجربه کنند که واضح تر از حد معمول هستند.

تنها راه برای اینکه مطمئن شوید که مراقبه قبل از خواب چه تاثیری بر شما می گذارد این است که مراقبه را در زمان های مختلف عصر و با انواع مختلف مدیتیشن تجربه کنید.

 

چگونه بهترین زمان خود را برای مدیتیشن انتخاب کنید

برای اینکه بفهمید چه زمانی برای تمرین مراقبه شخصی شما بهترین است، چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید.

  • آزمایش - انواع مختلف مدیتیشن را در ساعات مختلف در طول روز امتحان کنید. یکی از راه‌های انجام این کار این است که یک نوع مدیتیشن را انتخاب کنید و آن را به مدت یک هفته در زمان‌های مختلف امتحان کنید. نحوه انجام هر تجربه را پیگیری کنید تا بفهمید چه کلماتی برای شما بهترین هستند.
  • آن را واقع بینانه بسازید - هنگام انتخاب زمانی برای مدیتیشن، به برنامه روزانه خود و اینکه چه زمانی برای شما واقع بینانه تر است فکر کنید. به عنوان مثال، اگر بچه‌ها و حیوانات خانگی دارید که صبح‌ها و بعد از کار شما را مشغول می‌کنند، سعی کنید در زمان استراحت ناهار یا عصر بعد از خواب، مدیتیشن کنید.
  • آن را ثابت نگه دارید - زمانی را انتخاب کنید که به شما امکان می دهد تمرین ثابتی داشته باشید. به یاد داشته باشید، ثبات یکی از عواملی است که مدیتیشن را مؤثر می‌کند، بنابراین زمانی از روز را انتخاب کنید که معمولاً آزاد هستید و قادر به اجرای یک تکنیک مدیتیشن هستید.
  • ایجاد شایستگی - شایستگی خود را در طول زمان افزایش دهید. اگر در مدیتیشن تازه کار هستید، در مورد اینکه مدیتیشن چه احساسی دارد بخوانید و در تمرین خود ثابت بمانید تا سطح مهارت خود را افزایش دهید و از مزایای عمیق تری بهره مند شوید.
  • آن را لذت بخش کنید - نوعی از مراقبه را انتخاب کنید که برایتان لذت بخش است. اگر از مدیتیشن ذهنی خوشتان نمی آید، خودتان را مجبور نکنید که آن را روز به روز انجام دهید. در عوض، مدیتیشنی را انتخاب کنید که بیشتر روزها می‌توانید خودتان را در حال انجام آن ببینید و از مزایای آن بهره مند شوید.

 

مطالب مشابه

استراتژی های طبیعی برای تسکین سردرد
استراتژی های طبیعی برای تسکین سردرد
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
چگونه می توانیم سطح آهن خود را به سرعت بالا ببریم؟
چگونه می توانیم سطح آهن خود را به سرعت بالا ببریم؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
اختلال سیروز کبدی چیست؟
اختلال سیروز کبدی چیست؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟
چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه