مشکلات رایج پا

2022-02-28T08:39:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 3 دقیقهدرجه کیفی A

مشکلات رایج پا


رشد قارچ و باکتری در انگشتان و کف پا

از جمله پای ورزشکاران، به این دلیل رخ می دهد که پاهای ما زمان زیادی را در کفش می گذرانند - مکانی گرم، تاریک و مرطوب که برای رشد قارچ عالی است. شرایط قارچی و باکتریایی می تواند باعث خشکی پوست، قرمزی، تاول، خارش و لایه برداری شود. اگر فورا درمان نشود، عفونت ممکن است به سختی قابل درمان باشد. اگر به درستی درمان نشود، عفونت ممکن است دوباره عود کند. برای جلوگیری از عفونت، پاهای خود را - به خصوص ناحیه بین انگشتان پا - تمیز و خشک نگه دارید. کفش ها یا جوراب های خود را اغلب تعویض کنید تا به خشک نگه داشتن پا کمک کنید. سعی کنید روزانه پاهای خود را با پودر پا پاک کنید. اگر وضعیت پای شما در عرض 2 هفته بهتر نشد، با پزشک خود صحبت کنید.

خارش و سوزش پا

پوست خشک می تواند باعث خارش و سوزش پا شود. از صابون ملایم به مقدار کم و هر روز از یک کرم یا لوسیون مرطوب کننده روی پاهای خود استفاده کنید. مراقب اضافه کردن روغن ها به آب حمام باشید زیرا ممکن است پاها و وان شما را بسیار لغزنده کنند.


میخچه و پینه

میخچه و پینه در اثر اصطکاک و فشار، زمانی ایجاد می شوند که قسمت های استخوانی پا به کفش ساییده شود. اگر میخچه یا پینه دارید، به پزشک خود مراجعه کنید.

گاهی اوقات پوشیدن کفشی که مناسب تر است یا استفاده از پدهای مخصوص مشکل را حل می کند. درمان میخچه و پینه ممکن است مضر باشد، به خصوص اگر دیابت دارید یا گردش خون ضعیفی دارید. داروهای بدون نسخه حاوی اسیدهایی هستند که بافت را از بین می برند اما علت را درمان نمی کنند. گاهی اوقات این داروها نیاز به جراحی را کاهش می دهند، اما قبل از استفاده با پزشک خود مشورت کنید.

زگیل

زگیل ها رشد پوستی هستند که توسط ویروس ها ایجاد می شوند. آنها گاهی اوقات دردناک هستند و در صورت عدم درمان ممکن است گسترش پیدا کنند. از آنجایی که داروهای بدون نسخه به ندرت زگیل را درمان می کنند، به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک می‌تواند از داروها استفاده کند، زگیل را بسوزاند یا منجمد کند، یا زگیل را با جراحی از بین ببرد.


بون ها

بون ها زمانی ایجاد می شوند که مفاصل انگشت شست پا متورم و حساس شوند. بونیون ها معمولا در خانواده ها ایجاد می شوند. اگر بونیون شدید نباشد، پوشیدن کفش‌های مناسب مخصوص، چسباندن پا یا پوشیدن پدهایی که از بونیون محافظت می‌کنند ممکن است به درد کمک کند. سایر درمان‌ها شامل فیزیوتراپی و استفاده از ابزار آرترز است. پزشک همچنین می تواند داروهای ضد التهابی و تزریق کورتیزون را برای درد تجویز کند. گاهی اوقات برای کاهش فشار و ترمیم مفصل انگشت پا به جراحی نیاز است.

ناخن‌های فرورفته

ناخن‌های فرورفته زمانی اتفاق می‌افتند که تکه‌ای از ناخن به پوست وارد می شود - که اگر ناخن‌هایتان را به درستی کوتاه نکنید ممکن است اتفاق بیفتد. فرورفتن ناخن های پا در انگشتان پا بسیار شایع است. پزشک می تواند قسمتی از ناخن را که در حال برش روی پوست است بردارد. این باعث می شود که این ناحیه بهبود یابد. اغلب می توان با کوتاه کردن ناخن پا به صورت مستقیم و همسطح با بالای انگشت از فرورفتگی ناخن جلوگیری کرد.


انگشت چکشی

این مشکل ناشی از کوتاه شدن تاندون هایی است که حرکات انگشتان پا را کنترل می کنند. بند انگشت پا معمولاً بزرگ می شود و انگشت پا را به عقب می کشاند. با گذشت زمان، مفصل در اثر ساییدگی روی کفش بزرگ و سفت می شود. ممکن است تعادل شما تحت تأثیر قرار گیرد. پوشیدن کفش‌ها و جوراب‌های ساق بلند با فضای زیاد برای انگشتان پا یک درمان برای انگشت چکشی است. در موارد بسیار جدی، ممکن است نیاز به جراحی باشد.

خارها

خارها رشد کلسیمی هستند که روی استخوان های پا ایجاد می شوند و به دلیل کشیدگی عضلات پا ایجاد می شوند. ایستادن برای مدت طولانی، پوشیدن کفش های نامناسب یا اضافه وزن می تواند خار را بدتر کند. گاهی اوقات خارها کاملاً بدون درد هستند - در مواقع دیگر می توانند بسیار دردناک باشند. درمان خارها شامل استفاده از تکیه گاه پا، پد پاشنه و کاپ پاشنه پا است. گاهی اوقات نیاز به جراحی است.

مطالب مشابه

خصوصیاتی که با سالمندی دچار تغییر می شوند.
خصوصیاتی که با سالمندی دچار تغییر می شوند.
Alternate Text دلارام
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
بهترین کانال های یوتیوب برای آموزش مبتدی یوگا
بهترین کانال های یوتیوب برای آموزش مبتدی یوگا
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
بهترین میوه ها برای کنترل دیابت
بهترین میوه ها برای کنترل دیابت
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه
محافظت از سالمندان در برابر کووید-19
محافظت از سالمندان در برابر کووید-19
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه