چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟

2022-10-09T10:16:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 6 دقیقهدرجه کیفی A

چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟

همه ما آن دوست یا همکار را داشته ایم که وقتی می گوییم چقدر احساس خستگی غیرقابل تحمل می کنیم، پوزخند می زند، گویی احساس خستگی دائمی یک نقطه ضعف است.در واقع، خستگی مداوم می تواند نشانه ای از بسیاری از مشکلات باشد و می تواند باعث آشفتگی در زندگی شخصی یا حرفه ای شما شود. خستگی را نباید ساده انگاشت.

شاید شما یکی از کسانی باشید که "یاد گرفته اید با" خستگی مزمن زندگی کنید، چه به دلیل بیماری روانی، مسائل سلامت جسمی یا دلیل ناشناخته دیگری باشد. گاهی اوقات، شما انتخابی ندارید که چقدر بخوابید.

خستگی مزمن طبیعی نیست

اهمیت خواب را نمی توان دست کم گرفت. خلق و خوی ما، سطح انرژی فیزیکی، فرآیندهای یادگیری و عملکردهای حافظه ما را تنظیم می کند. کسانی که از کم خوابی رنج می برند بیشتر در معرض خطر ابتلا به مشکلات قلبی، چاقی و سرطان هستند.

احساس خستگی همیشگی می تواند نشانه اصلی بیماری یا عدم تعادل روحی یا جسمی باشد.

همانطور که مطمئن هستم احتمالاً تا به حال شنیده اید، رانندگی در حالت کم خوابی می تواند به اندازه رانندگی در حالت مستی بد باشد.

به طور نگران کننده ای، یک نظرسنجی اخیر نشان داد که از هر پنج راننده، دو نفر اعتراف کرده اند که در نقطه ای پشت فرمان به خواب رفته اند. این ترسناک است.

اگر خستگی شدید می تواند رانندگی شما را مختل کند، چه بخش های دیگری از زندگی شما را نیز می تواند تحت تاثیر قرار دهد؟ بهره وری کار، توانایی مراقبت از کودکان و زندگی اجتماعی شما در صورتی که دائماً خسته باشید، می تواند ضربه بخورد. علاوه بر این، بدن شما ممکن است سعی کند به شما بگوید که از طریق این علامت دچار عدم تعادل یا بیماری شده است.

اگر خستگی بخش دردناکی از زندگی شما است، زمان آن رسیده است که سلامتی و عادات خواب خود را بررسی کنید و تنظیماتی را برای افزایش سطح انرژی فیزیکی و ذهنی خود انجام دهید.

در اینجا چند دلیل وجود دارد که چرا همیشه خسته هستید:

1. مواد شیمیایی مانند کافئین، الکل و نیکوتین خواب را مختل می کنند

ما همیشه می شنویم که مواد شیمیایی برای بدن ما مضر هستند، اما آیا تا به حال به این فکر کرده اید که چگونه ممکن است بر خواب شما تأثیر بگذارند؟

بدیهی است که ما برای بیدار شدن از خواب کافئین می نوشیم، بنابراین ممکن است از قبل متوجه شده باشید که نوشیدن آن خیلی نزدیک به زمان خواب یا مصرف بیش از حد روزانه ممکن است با خواب شما تداخل داشته باشد. الکل ماده دیگری است که با چرخه طبیعی خواب بدن شما تداخل می کند، حتی اگر باعث خواب آلودگی شود.اثرات محرک نیکوتین بر چرخه‌های خواب بدن شما تأثیر می‌گذارد و عامل اعتیاد باعث بیدار شدن در طول شب می‌شود که بدن هوس مصرف نیکوتین می‌کند.

 

2. ممکن است به عینک نیاز داشته باشید

شما آنقدر به بینایی خود عادت دارید که ممکن است متوجه نشوید که به عینک نیاز دارید. اگر اخیراً این کار را نکرده اید، چشمان خود را معاینه کنید. ممکن است مشکلات بینایی عاملی باشد که باعث می شود همیشه احساس خستگی کنید.

 

3. شب بیداری چرخه خواب شما را مختل می کند

به گفته پزشکان دانشگاه ایالتی اوهایو (OSU)، ممکن است در حین گذراندن مراحل خاصی از خواب، بیدار شوید یا به آرامی بخوابید. بدن ما به ریتم های شبانه روزی متکی است، ساعتی طبیعی که زمان خواب و بیداری ما را مشخص می کند.

دو چرخه اصلی خواب عبارتند از: حرکت سریع چشم (REM) و غیر REM که برای بازگرداندن استراحت به بدن ما باید در مدت زمان مشخصی کامل شود.

اگر چرخه های خواب ما قبل از کامل شدن قطع شود، ریتم شبانه روزی ما مختل می شود و راه دشواری برای خستگی آغاز می شود. بدون توانایی تکمیل این چرخه ها به طور منظم، خستگی می تواند به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شود.

انجام برخی فعالیت‌ها کمی قبل از خواب، مانند غذا خوردن یا ورزش، می‌تواند باعث از بین رفتن روند طبیعی بدن شما شود، که به طور بالقوه خواب را در طول شب مختل می‌کند.

با ایجاد یک برنامه منظم قبل از خواب و همچنین مطالعه مطلب کاربردی در مورد زودتر به خواب رفتن، می توانید به بدن خود کمک کنید تا ریتم خواب طبیعی خود را تنظیم کند تا چرخه خواب آرام تری را تضمین کند.

 

4. شما به اندازه کافی نمی خوابید

در سال 2015، انجمن ملی خواب توصیه های جدیدی را برای افراد در سنین مختلف ارائه کرد: نوجوانان 14 تا 17 ساله باید 8 تا 10 ساعت بخوابند، بزرگسالان 18 تا 25 سال باید 7 تا 9 ساعت بخوابند و بزرگسالان 26 تا 64 سال باید 7 ساعت بخوابند. 9 ساعت خواب در شب. افراد 65 ساله و بالاتر باید 7 تا 8 ساعت بخوابند.

اگرچه این دستورالعمل ها حداقل و حداکثر میزان خواب توصیه شده توسط متخصصان را نشان می دهد، اما هر فرد نیازهای خواب منحصر به فردی دارد و باید از علائم بدن خود پیروی کند.

اگر در بازه‌های زمانی توصیه‌شده بخوابید اما هنوز انرژی ندارید، ممکن است بدن شما یک مشکل اساسی سلامتی را نشان دهد.

5. آپنه خواب

کسانی که آپنه خواب را تجربه می کنند اغلب نمی دانند که این وضعیت دلیل خستگی آنها است.

این عارضه باعث می شود راه هوایی شما به طور متناوب در طول خواب بسته شود و باعث خفگی و بیدار شدن شما در طول شب شود. بیدار شدن مکرر به دلیل آپنه خواب می تواند چرخه خواب شما را مختل کند و شما را از استراحتی که نیاز دارید محروم کند.

 

6. بیماری های روانی مانند افسردگی و اضطراب

احساس خستگی، ضعف از علائم شایع بیماری های روانی مانند افسردگی، اضطراب و اختلال دوقطبی است.

اضطراب می تواند خوابیدن را دشوار کند یا باعث بیدار شدن شما در طول شب شود. با این حال، افسردگی می‌تواند باعث شود ساعت‌های بی‌پایان بخوابید و هرگز احساس نکنید که می‌توانید به اندازه کافی استراحت کنید.

دانشمندان دانشگاه هاروارد دریافتند افرادی که دارای اختلالات روانی هستند بیشتر از دیگران از کمبود خواب رنج می برند. علاوه بر این، مشکلات سلامت روان با کمبود خواب بدتر می شود، که می تواند باعث ایجاد یک چرخه معیوب شود که بر خلق و خو و سطح انرژی شما تأثیر می گذارد.

 

7. سندرم خستگی مزمن

این سندرم با خستگی و خستگی مداوم مشخص می شود که نمی توان آن را در بیماری فیزیولوژیکی یا عدم تعادل ردیابی کرد. ممکن است تشخیص افراد مبتلا به سندرم خستگی مزمن برای پزشکان دشوار باشد زیرا علائم آن شبیه بیماری‌های دیگر مانند بیماری روانی است.

تنها درمان توصیه شده برای این اختلال، درمانی است که شامل درمان های شناختی و فیزیکی می شود.

8. بیماری جسمی یا عدم تعادل

بدن خسته شما ممکن است سعی کند به شما بگوید که از یکی از موارد زیر رنج می برید که همگی شامل علائم خستگی است:

  • بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس یا مولتیپل اسکلروزیس (MS)
  • سرطان یا درمان های سرطان
  • عفونت های ویروسی و باکتریایی
  • عدم تعادل هورمونی
  • کم خونی ناشی از فقر آهن یا وجود آهن زیاد که به آن هموکروماتوز می گویند
  • کمبود یا عدم تعادل ویتامین ها


اگر در حال کاهش انرژی هستید با پزشک خود صحبت کنید، زیرا می تواند نشانه یک مشکل جدی باشد.

 

9. تغذیه، رژیم غذایی و ورزش

روشی که از بدن خود مراقبت می کنید ممکن است بر سطح انرژی شما تأثیر بگذارد و کمبود خواب نیز به نوبه خود بر آمادگی جسمانی شما تأثیر می گذارد.

از آنجایی که خواب با دمای بدن مرتبط است و دمای بدن هنگام ورزش افزایش می یابد، بنیاد ملی خواب توصیه می کند حداقل سه ساعت قبل از خواب ورزش کنید. بدن شما برای خنک شدن و رسیدن به دمای ایده آل قبل از خواب نیاز به زمان دارد.

رژیم غذایی شما نیز ارتباط نزدیکی با خواب شما دارد. به عنوان مثال، کمبود خواب اشتهای شما را افزایش می دهد زیرا اختلال در سطح لپتین، هورمون هایی که اشتهای شما را کنترل می کنند، می شود. اگر در کاهش وزن مشکل دارید، کیفیت خواب شما ممکن است باعث این مشکل شود.

مطالب مشابه

چگونه با میگرن استرسی مقابله کنیم؟
چگونه با میگرن استرسی مقابله کنیم؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
بهترین غذاهای تسکین دهنده استرس و اضطراب
بهترین غذاهای تسکین دهنده استرس و اضطراب
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
آیا یوگا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟
آیا یوگا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
کاهش وزن استرس چیست و چه باید کرد؟
کاهش وزن استرس چیست و چه باید کرد؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه