چگونه با میگرن استرسی مقابله کنیم؟

2022-10-06T07:01:00Z موضوع پزشکی ورزشی تغذیه زمان مطالعه 5 دقیقهدرجه کیفی A

چگونه با میگرن استرسی مقابله کنیم؟

از دیدگاه پزشکی، به نظر می رسد استرس یک عنصر عاطفی، فیزیکی یا ذهنی است که باعث تنش می شود. میگرن استرس می تواند ناشی از تأثیرات روانی، محیطی یا اجتماعی باشد.

میگرن یک بیماری پیچیده با تعدادی از علائم گسترده است. با این حال، سردرد شدید ضربان‌دار، علامت اصلی است. علائم دیگر شامل پرت شدن دید، حالت تهوع و حساسیت به نور است.

هورمون‌هایی مانند نورآدرنالین و یا آدرنالین باعث واکنش‌های فیزیکی آنی مانند افزایش ضربان قلب، تنفس سریع‌تر، ترشح مقادیر زیادی گلوکز و چربی و بزرگ شدن رگ‌های خونی می‌شوند که در مدت طولانی تحت استرس شدید قرار می‌گیرید. استرس یکی از اصلی ترین دلایلی است که امروزه افراد از میگرن رنج می برند.

مطالعه ای روی 250 نفر در سال 1999 نشان داد که افراد مبتلا به میگرن نسبت به افرادی که از آن رنج نمی برند به طور قابل توجهی سطح استرس بالاتری داشتند. علاوه بر این، نشان داد که زنان به دلیل سطوح استرس بالاتر نسبت به شرکت کنندگان مرد، بیشتر از میگرن استرس رنج می برند.

 

استرس چگونه باعث میگرن می شود؟


1. هورمون استرس

استرس باعث ترشح بیش از حد انتقال دهنده های عصبی مغز می شود مانند:

 • آدرنالین
 • دوپامین
 • نوراپی نفرین
 • سروتونین

ترشح بیش از حد این انتقال دهنده های عصبی نتیجه واکنش "جنگ یا گریز" در موقعیت های استرس زا است. مغز شما سروتونین کمتری تولید می کند که باعث ایجاد اضطراب و افسردگی می شود. هنگامی که وضعیت استرس زا فروکش کرد یا استرس کمتری را تجربه کردید، مغز شما شروع به تلاش برای بازیابی تعادل مناسب هورمون ها می کند. عدم تعادل هورمونی به دلیل پخش بیش از حد هورمون سروتونین ایجاد می شود و رگ های خونی در مغز شما شروع به بزرگ شدن می کنند. این عروق خاص در نزدیکی عصب سه قلو قرار دارند. همانطور که رگ ها منبسط می شوند، فشار کافی روی این عصب وارد می کند که باعث میگرن می شود. برای یادگیری بیشتر هرآنچه درمورد هورمون استرس باید بدانیم را مورد مطالعه قرار دهید.

 

2. تنش عضلانی گردن

هورمون ها تنها مقصرانی نیستند که می توانند باعث میگرن استرس زا شوند. کمبود مایع مغزی نخاعی می تواند باعث کاهش ناگهانی سروتونین نیز شود که دقیقاً همان اثر را دارد.

مایع مغزی نخاعی مایعی است که در نخاع و مغز شما یافت می شود و مغز شما را از رادیکال های آزاد و سایر مواد زائد سلولی پاک می کند. مایع مغزی نخاعی همچنین در صورت سقوط یا تصادف به عنوان یک ضربه گیر برای مغز شما عمل می کند. این مایعی است که از مغز شما محافظت و پاکسازی می کند.

بر کسی پوشیده نیست که وقتی استرس دارید، گردن درد را احساس می کنید. هر چه بیشتر استرس داشته باشید، درد گردن بیشتر می شود. درد در گردن شما به دلیل سفتی قابل توجهی است که در عضلات گردن ایجاد می شود. وقتی این اتفاق می افتد، باید عضلات گردن خود را شل کنید.

هنگامی که عضلات گردن شما بسیار سفت یا منقبض می شود، می تواند باعث فشرده شدن فضای بین مهره های گردن شود. در مقابل، چون مهره‌ها به هم نزدیک‌تر می‌شوند، می‌تواند جریان مایع مغزی نخاعی را از مغز و به سمت مغز شما محدود کند.

هنگامی که این اتفاق می افتد، در نتیجه باعث می شود سطح سروتونین در مغز شما به سرعت کاهش یابد. هنگامی که سطح سروتونین به این سرعت کاهش می یابد، مغز شما دوباره شروع به بازیابی سطوح هورمونی مناسب می کند. رگ‌های خونی دوباره شروع به انبساط می‌کنند و فشار کافی روی عصب سه قلو وارد می‌کنند و احتمال شروع میگرن بسیار زیاد است.

چگونه میگرن استرس را از بین ببریم

توصیه معمول برای مقابله با میگرن استرسی، مقابله فوری با علائم است. این به کاهش شدت میگرن کمک می کند. به محض اینکه احساس کردید میگرن شروع می شود، موارد زیر را انجام دهید:

 • از داروهای ضد درد مانند ایبوپروفن، آسپرین یا استامینوفن استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که دستورالعمل های نحوه استفاده صحیح از دارو را دنبال می کنید.
 • برای جلوگیری از کم آبی مایعات فراوان بنوشید، به خصوص اگر حالت تهوع یا استفراغ دارید.
 • در یک اتاق تاریک ساکت دراز بکشید تا استراحت کنید.
 • کمپرس سرد را روی گردن یا سر خود قرار دهید.
 • کاهش تعداد و شدت میگرن با ورزش


به غیر از انجام این مراحل، می توانید برای کاهش استرس و درد در هنگام میگرن نیز اقدامات زیر را انجام دهید:

 • تمرینات تنفسی برای کاهش استرس و تنش
 • یک ماساژ ملایم صورت با بهبود گردش خون کمک می کند

چگونه از میگرن استرسی قبل از شروع آن جلوگیری کنیم؟

برخی از تکنیک های آرام سازی وجود دارد که می توانید برای کاهش احتمال میگرن استرس زا استفاده کنید. به عنوان مثال، ورزش کردن، مطالعه، بازی با حیوان خانگی یا گوش دادن به موسیقی می تواند کمک کننده باشد.

برخی دیگر از تکنیک های آرام سازی عبارتند از:

یوگا
یوگا می تواند برای جلوگیری یا کمک به تسکین میگرن استرس استفاده شود. رایج ترین حالت ها عبارتند از: ایستادن به جلو، خم شدن به جلو، حالت پل، کشش گربه، حالت کودک و خم شدن با دو پا به جلو. و همچنین بهترین حالت های یوگا برای آرامش می تواند بسیار کمک کننده باشد.

تمرینات تنفسی
همیشه نمی توان از سر و صدا، نورهای روشن، رایانه ها یا موقعیت هایی که باعث استرس می شود فرار کرد. این زمانی است که تمرینات تنفسی برای کاهش استرس و میگرن واقعا مفید هستند. این تمرینات ساده به کاهش فشار خون، آرامش و کاهش سطح استرس کمک می کند:

 • 1. سه ثانیه مکث

دست خود را درست بالای کمر قرار دهید و به آرامی نفس بکشید. سه ثانیه بشمار و به همان اندازه آهسته بازدم کن. این کار را حداقل 60 ثانیه تکرار کنید.

 • 2. نفس خنک کننده

دهان خود را با لمس دندان های پایین و بالا ببندید و لب های خود را کمی باز کنید. سر خود را به سمت سقف خم کنید و به آرامی نفس بکشید، اجازه دهید هوا به سرعت روی زبان شما جاری شود. لب های خود را ببندید و در حالی که سر خود را دوباره به جلو می آورید، از سوراخ های بینی بیرون دهید. تا 10 بار یا تا زمانی که احساس آرامش و آرامش بیشتری کنید این کار را تکرار کنید.

 • 3. پنج نفس

هدف این است که در 60 ثانیه فقط پنج نفس بکشید. سعی کنید به مدت 5 ثانیه دم و بازدم به مدت 5 ثانیه انجام دهید. این کار را حداقل 5 دقیقه ادامه دهید.

مراقبه
مدیتیشن به شما کمک می کند آرامش داشته باشید و تعادل خود را حفظ کنید. هنگامی که در حالت آرامش و استراحت عمیق هستید، سیستم های درمانی بدن شما تحریک می شوند. این یک راه موثر برای خلاص شدن از شر استرس بدون هیچ گونه عوارض جانبی منفی است.

ورزش
ورزش منظم یک تسکین دهنده فوق العاده استرس است. هورمون های احساس خوب را در مغز آزاد می کند و تنش را در عضلات آسیب دیده آزاد می کند. همچنین به شما کمک می کند تا مدتی روی چیزی غیر از عوامل استرس زا در زندگی خود تمرکز کنید.

 


یادگیری مدیریت استرس بهترین راه برای جلوگیری از میگرن استرسی است. صرف 10 دقیقه در روز می تواند تفاوت معنی داری برای جلوگیری از شروع میگرن استرس ایجاد کند. جدای از تکنیک های ذکر شده در بالا، به خاطر داشته باشید که عوامل دیگری مانند خواب، رژیم غذایی سالم متعادل و فعالیت های آرام بخش در میگرن های مرتبط با استرس تفاوت ایجاد کرده و در پیشگیری از آن نیز نقش بسزایی دارند.

مطالب مشابه

بهترین غذاهای تسکین دهنده استرس و اضطراب
بهترین غذاهای تسکین دهنده استرس و اضطراب
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
آیا یوگا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟
آیا یوگا می تواند به کاهش وزن کمک کند؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 5 دقیقه
کاهش وزن استرس چیست و چه باید کرد؟
کاهش وزن استرس چیست و چه باید کرد؟
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 6 دقیقه
فواید خارق العاده ذهنی ورزش
فواید خارق العاده ذهنی ورزش
Alternate Text Nazila77
موضوع پزشکی ورزشی تغذیه|زمان مطالعه 4 دقیقه